Trwa ładowanie...

Kamień na ścianie

Kamień na ścianieŹródło: shutterstock
d3ttkd0
d3ttkd0

Powszechnie uważany jest za „zimny” materiał wykończeniowy. Jednak odpowiednio dobrany i zastosowany, potrafi skutecznie ocieplić wnętrze.

Opinię zimnego kamień zawdzięcza przede wszystkim szarym i białym odmianom granitu i marmuru. Jednak to nieprawda. Nawet granit ma czerwone i żółte barwy, a marmur czerwonobrązowe. Dużą rolę odgrywa struktura i faktura. Niezwykłe efekty można uzyskać wykorzystując przejrzystość niektórych kamieni. Wystarczy umieścić za nimi światło. Łupek i piaskowiec sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Wszystko przez swoją zróżnicowaną fakturę. Wykorzystując do ozdoby mieszkania kamień, należy zachować umiar. Oczywiście najbardziej nasiąkliwe i porowate – wapienie i piaskowce – nie są zalecane do pomieszczeń, w których można je zaplamić – kuchni i łazienek.

Kamienie najczęściej wykorzystywane w budownictwie to:

  • MARMUR zaliczany jest do kamieni średnio twardych, trwałych, ale o wysokiej nasiąkliwości. Łatwo ulega zaplamieniu i dlatego co kilka lat należy zabezpieczać jego powierzchnię specjalnymi impregnatami. Można go stosować na okładziny elewacyjne, cokoły pomników i rzeźby oraz płyty posadzkowe.
  • WAPIENIE zbite mają lepsze właściwości techniczne niż wapienie lekkie, są bardziej dekoracyjne. Na zewnątrz stosuje się je w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych.
  • GRANIT jest kamieniem twardym, o niskiej ścieralności i nasiąkliwości. Charakteryzuje się dużą odpornością na wpływy atmosferyczne, dlatego najczęściej używany jest do wykończeń na zewnątrz domu. Wykonywane są z niego także elementy schodów i okładziny podłogowe.
  • PIASKOWIECjest zwięzłą skałą osadową, należy do grupy skał okruchowych. To kamień bardziej porowaty i miększy od granitu, wykorzystywany w budownictwie jako materiał na elewacje zewnętrzne i wewnętrzne, posadzki oraz kominki. Przyjmuje różne zabarwienia, od szarego po żółte, czerwone i białe
  • ŁUPKI. Kamień ten charakteryzuje się niezwykłą twardością i wytrzymałością na szkodliwe czynniki zewnętrzne, mróz i wilgoć. Jest niezastąpionym materiałem do wykładania tarasów i elewacji zewnętrznych.

Decydując się na marmur, trawertyn czy piaskowiec trzeba je zaimpregnować, aby uchronić przed zaplamieniem. Poza tym wybierając któryś z tych kamieni na posadzkę należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia renowacji za kilka albo... kilkanaście lat. Jednak, nawet mniej odporny na uszkodzenia kamień, odpowiednio konserwowany będzie służył wielu pokoleniom.

Na elewacje, podmurówki i ogrodzenia można stosować nie tylko kamienie twarde i zbite, np. granit i bazalt, ale i bardziej nasiąkliwe – wapień i piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że fundament pod mur wykonany z kamienia nasiąkliwego powinien mieć izolację przeciwwilgociową. Sam mur warto od góry zabezpieczyć daszkiem.

d3ttkd0

Zamiast wznosić mur z kamienia, możemy okleić kamiennymi płytkami już istniejący ceglany lub ogrodzenie z betonu. Pokrycie całej elewacji domu płytkami jest niesłychanie kosztowne, można więc poprzestać na kamiennej podmurówce lub oklejeniu tylko części ścian. Płytki kamienne są dostępne w różnych wymiarach i kolorach, wykończone na różne sposoby, np. łupane, szlifowane, fakturowane i inne. Zanim zaczniemy je przyklejać, musimy przygotować podłoże. Ten etap prac jest bardzo ważny i nie można go pominąć. Podłoże musi być suche, równe, wolne od luźnych cząstek pyłu, pozostałości oleistych i tłustych. Powłoki malarskie należy starannie usunąć. Przed przystąpieniem do przyklejania, lewą stronę płytek należy przetrzeć szczotką drucianą, by zaprawa lepiej związała je z podłożem

d3ttkd0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ttkd0