Trwa ładowanie...

Podłoga korkowa - naturalna i ciepła. Korek w aranżacji wnętrza

Podłoga korkowa - naturalna i ciepła. Korek w aranżacji wnętrzaŹródło: Wicanders
d7qs5px
d7qs5px

Efektowne podłogi korkowe to przejaw funkcjonalnego podejścia do aranżacji wnętrza, a przy okazji całkowicie naturalne rozwiązanie. Korzyści płynące z zastosowania korka na podłodze jest sporo - pochłania on dźwięki, wyciszając pomieszczenie, może też przenosić naprawdę duże obciążenia. Wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać podłogę z korka.

Możliwości zastosowania korka jest znacznie więcej, niż myślisz - korkowa podłogowa jest tego najlepszym dowodem. Aby w pełni docenić możliwości korka, warto sięgnąć do jego korzeni – a właściwie do kory, od której wszystko się zaczęło…

Jak powstaje korek?

- Korek to materiał całkowicie naturalny. Pozyskuje się go z kory dębów korkowych rosnących w Portugalii, na południowych wybrzeżach Hiszpanii, Korsyce, Algierii i Tunezji. Korę ściąga się co 9 lat. Produkty wykonane z korka nadają się do recyklingu i pozytywnie wpływają na pobór dwutlenku węgla z atmosfery - to szczególnie ważne dla zwolenników ekologii i zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Zanim korek zostanie wykorzystany do produkcji płytek i paneli podłogowych, musi zostać poddany przetwarzaniu i selekcji. Zebrana kora układana jest w pryzmy i sezonowana na plantacji. Stamtąd korek trafia do fabryki, gdzie w specjalnych kadziach kora jest gotowana. Proces ten pozwala pozbyć się insektów.

Kolejny etap to zmielenie kory i uformowanie jej w bloki aglomeratu korkowego, z których następnie wycinane są idealnie płaskie arkusze korka – wyjaśnia Grzegorz Kolarski, ekspert z firmy Wicanders.

d7qs5px

Jakie są zalety korka?

Korek kryje w sobie ogromny potencjał dekoracyjny. Architekci i projektanci wnętrz docenili go jednak nie tylko ze względu na nasycenie barw, naturalną urodę i niebanalną strukturę. Jego największe atuty mają bowiem znacznie bardziej praktyczne podłoże.

- Korek jest doskonałym izolatorem akustycznym. Pochłaniając dźwięki, tłumi hałas wewnątrz mieszkania, jak również odgłosy dobiegające z innych kondygnacji. Nie bez znaczenia jest też to, że podłogi korkowe przenoszą bardzo duże obciążenia. Zapobiega to powstawaniu wgłębień i załamań na powierzchni podłogi po ustaniu nacisku.

Za zastosowaniem korkowej okładziny podłogowej we wnętrzu przemawia także aspekt zdrowotny. Antystatyczna warstwa wykończeniowa zabezpiecza podłogi korkowe przed osadzaniem się brudu, rozwojem zarazków i grzybów. Właściwości te docenią nie tylko alergicy.

Ponadto korek jest elastyczny i sprężysty - absorbując wstrząsy, zmniejsza obciążenie stawów i kręgosłupa oraz zapobiega urazom podczas upadku. Niekwestionowaną zaletą podłóg korkowych jest również to, że łatwo się je pielęgnuje. Zabezpieczone już w procesie produkcji lakierem poliuretanowym pozostają odporne na zadrapania i nie sprawiają problemów w utrzymaniu czystości.

d7qs5px

Powodem, dla którego warto zastosować we wnętrzu okładzinę korkową, jest również sprawna instalacja paneli korkowych. Brak konieczności zakupu dodatkowego podkładu wyraźnie skraca czas i redukuje koszty montażu – wylicza zalety korka Grzegorz Kolarski.

Z czym łączyć korkową podłogę?

Podłoga z korka to zapowiedź prawdziwej rewolucji w zakresie dekoracji wnętrz. - Inspiracje naturą nigdy nie wychodzą z mody. Drewno czy kamień nieustannie pojawiają się w projektach uznanych architektów. Coraz częściej sięgają oni również po takie surowce jak naturalny korek. Materiał ten ujmuje bowiem autentycznością i plastycznością. Jest doskonałym tłem dla wyrazistej aranżacji wnętrza lub urozmaiceniem nieco monotonnych kompozycji.

Dzięki różnorodności barw i deseni korek doskonale się sprawdza jako okładzina podłogowa zarówno w domowych, przytulnych wnętrzach, jak i ekskluzywne wykończenie eleganckiego apartamentu. Bogata paleta kolorystyczna paneli i płytek podłogowych daje szansę, by odważyć się na zmianę, która pozwoli na nowo odkryć aranżację wnętrza – wskazuje ekspert.

d7qs5px
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7qs5px