Trwa ładowanie...

Olejowanie podłogi z drewna

Choć przyzwyczailiśmy się do tego, że lakier najlepiej zabezpiecza drewnianą podłogę, dobrze jest poznać zalety olejowania. Specjaliści polecają tę formę zabezpieczenia nawet w miejscach publicznych, co oznacza, że jest to doskonała metoda chroniąca podłogę z drewna. Olejowanie to także sposób na naturalną impregnację oraz uzyskanie eleganckiego efektu wizualnego.

Olejowanie podłogi z drewnaŹródło: Shutterstock
d6r1e39
d6r1e39
Choć przyzwyczailiśmy się do tego, że lakier najlepiej zabezpiecza drewnianą podłogę, dobrze jest poznać zalety olejowania. Specjaliści polecają tę formę zabezpieczenia nawet w miejscach publicznych, co oznacza, że jest to doskonała metoda chroniąca podłogę z drewna. Olejowanie to także sposób na naturalną impregnację oraz uzyskanie eleganckiego efektu wizualnego.

Olejowanie podłogi: jakie drewno?

Najczęściej poddaje się olejowaniu podłogi z rodzimych, twardych gatunków drewna, takich jak dąb czy jesion. Doskonale nadają się również surowce egzotyczne, np. ipe (lapacho), jatoba, cambala, kepas. Jednak niektóre z nich (np. doussie) zawierające krzemionkę lub węglan wapnia nie powinny być olejowane. Lepiej takie drewno polakierować. Jeśli chcesz zmienić barwę drewnianej posadzki, nie musisz korzystać z lakierów i bejc, gdyż olej również się do tego nadaje. W tym celu dodaje się do niego kolorowe pigmenty. Pamiętaj, że sam bezbarwny olej do drewna zawsze przyciemni posadzkę.

Olej do drewna: wodny czy rozpuszczalnikowy?

W miejscach mniej eksploatowanych sprawdzi się olej wodny. Jego charakterystyczną cechą jest to, że nie ma silnego zapachu. Inaczej jest w wypadku oleju rozpuszczalnikowego. Jego przewagą jednak jest to, że doskonale sprawdza się w miejscach intensywnie użytkowanych, nawet w budynkach publicznych o silnym natężeniu ruchu. Oba rodzaje oleju wnikają głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu dobrze impregnują posadzkę.

Olej do drewna: przewaga nad lakierem

Olej przeznaczony do zabezpieczania drewna nie wymaga skomplikowanej procedury nakładania i można ją przeprowadzić we własnym zakresie, co zmniejsza koszty remontu. Po impregnacji uzyskasz posadzkę miłą i ciepłą w dotyku, o aksamitnym wyglądzie, z wyraźnie zachowanym rysunkiem drewna. Lakier w przeciwieństwie do oleju tworzy gładką, zimną powłokę przykrywającą naturalną strukturę surowca. Dodatkowym atutem oleju są jego właściwości wygładzające. Daje efekt lekkiego szlifowania nierówności. Podłoga olejowana starzeje się efektownie. Przez wiele lat nie zauważysz, by traciła na urodzie.

d6r1e39

Olejowanie drewna: na gorąco i na zimno

Niezależnie od tego, jak będziesz prowadzić prace, przed olejowaniem podłoga musi być zeszlifowana i oczyszczona z zanieczyszczeń (również z lakieru, jeśli wcześniej była nim pokryta). Wyrównanie jest istotne, gdyż olej tylko wygładzi powierzchnię drewna, ale nie zniweluje nierówności. Taką właściwość ma lakier.

Metoda na gorąco polega na nanoszeniu oleju podgrzanego do 80 stopni przez specjalistyczną maszynę. Wciera ona rozgrzany preparat, którego proces wnikania w strukturę drewna jest bardzo szybki. Po 3 godzinach procedurę się powtarza.

Przeczytaj też: Najgorsze błędy przy wyborze podłogi. Znasz je?

Z kolei metoda na zimno wymaga zastosowania pędzla lub wałka. Można też użyć specjalnej szpachli do olejowania podłóg. Przed przystąpieniem do prac olej należy dobrze wymieszać w puszce. Nakłada się go wzdłuż włókien i czeka pół godziny, aż wniknie w drewno. Nadmiar ścierasz po tym czasie ścierką. Możesz wykonywać to ruchami okrężnymi, co dodatkowo ułatwi równomierne rozprowadzenie i wnikanie. Około 12 godzin schnie pierwsza warstwa. Po tym czasie zeszlifuj podłogę papierem ściernym (o granulacji 180-220).

Po oczyszczeniu posadzki z pozostałych drobin nanieś następną warstwę. Najdłużej schnie tłusty gatunek drewna, nawet 2 tygodnie, inne około 14 dni. Początkowo podłogę należy co pół roku na nowo olejować, później co kilka lat. Warto zaopatrzyć się w preparat do usuwania plam i przebarwień z posadzki zaimpregnowanej olejem.

d6r1e39
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6r1e39