Trwa ładowanie...

Czyszczenie fug - sprawdzone sposoby

Piękna podłoga z płytek ceramicznych, gresowych czy kamiennych traci swój urok, gdy w szczelinach między nimi gromadzi się kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Oto sprawdzone sposoby na czyszczenie fug - od czasu do czasu warto poświęcić im trochę czasu, by znów wyglądały jak nowe.

Czyszczenie fug - sprawdzone sposobyŹródło: Shutterstock
d1lx8y1
d1lx8y1

Piękna podłoga z płytek ceramicznych, gresowych czy kamiennych traci swój urok, gdy w szczelinach między nimi gromadzi się kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Oto sprawdzone sposoby na czyszczenie fug - od czasu do czasu warto poświęcić im trochę czasu, by znów wyglądały jak nowe.

Spoiny między płytkami mogą być odporne na trwałe zabrudzenia, wodoszczelne, niepozwalające na rozwijanie się pleśni i grzybów, jednak zwykłe fugi są podatne na te wszystkie problemy. Ani jednych, ani drugich nie ominie osadzanie się kurzu, dlatego o spoiny należy dbać. Im szersza szczelina między płytkami, tym większe pole do popisu dla zanieczyszczeń i więcej sprzątania. Na szczęście pomagają w tym odpowiednie preparaty oraz domowe roztwory.

Czyszczenie fug - środki specjalistyczne

Dla zachowania higieny powierzchni spoin możemy zastosować preparaty specjalnie stworzone do czyszczenia fug. Do dyspozycji jest bogaty wachlarz środków dostępnych w sklepach z chemią budowlaną. Mogą one oprócz podstawowej funkcji usuwania brudu mieć właściwości dezynfekujące i wybielające. Gotowe środki będą trwalsze niż te, które wymagają rozcieńczenia. Ze względu na siłę detergentów należy używać do czyszczenia rękawic ochronnych. Przyda się również szczoteczka o miękkim włosiu lub ściereczka pozbawiona ostrej powłoki ściernej. Ostre narzędzia mogą zniszczyć fugę i ją pokruszyć. Dobrej jakości preparaty wystarczy nanieść na fugę i odczekać, by zetrzeć środek wraz z brudem. Pozostałość po preparacie należy dobrze umyć wodą, również powierzchnię przylegających płytek.

Aby fugi nie brudziły się zbyt szybko, dobrze jest je pokryć impregnatem do spoin. Dzięki nim także następne czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze.

Czyszczenie fug - sok z cytryny i proszek do pieczenia

Chemiczne środki czyszczące do fug mają zazwyczaj intensywny, duszący zapach i z pewnością nie są bezpieczne. Ulotki na produktach polecają powzięcie wielu środków ostrożności w czasie ich stosowania. Dlatego warto zastanowić się nad domowymi sposobami na czyszczenie spoin. Dużo przyjemniejszy zapach po myciu pozostawi sok z cytryny. Płyn ten doskonale czyści i rozjaśnia fugi. Usuwa nalot z mydła, kamienia czy rdzy. Wystarczy wyciśnięty z owoców sok nanieść na spoiny i odczekać 10-15 minut. Następnie zmywa się brud wodą oraz miękką ściereczką. Fugi dla lepszego efektu można wytrzeć do sucha.

d1lx8y1

Drugim sposobem, który dodatkowo poradzi sobie z tłustymi plamami, jest użycie proszku do pieczenia. Posyp nim zmoczoną fugę i pozostaw na 20-30 minut. Proszek musi się całkowicie rozpuścić. Możesz lekko potrzeć roztwór ściereczką lub gąbką. Doskonała do czyszczenia fug będzie stara, miękka szczoteczka do mycia zębów. Na koniec umyj spoiny wodą.

Czyszczenie fug - woda z octem i sodą

Soda oczyszczona znajduje się w proszku do pieczenia i to ona odpowiada za właściwości czyszczące. Można użyć jej roztworu wodnego do czyszczenia uporczywych plam i nacieków na fugach. Przyda się też ocet, który doskonale działa na kamienny osad. Aby stworzyć domowy, tani preparat czyszczący, potrzebujesz pół szklanki wody, pół szklanki octu oraz opakowania sody. Wymieszaj je i nałóż na fugi. Zanim zaczniesz pocierać ściereczką lub szczotką, musisz jednak pozwolić zadziałać aktywnym składniom - wystarczy kwadrans. Następnie całość umyj wodą.

Mieszanka wody, sody i octu jest w stanie usunąć brud, nalot, zaschnięte zanieczyszczenia, rozwijające się w fugach bakterie oraz osadzającą się pleśń. Dodatkowo doskonale odkażą powierzchnię między płytkami.

d1lx8y1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lx8y1