Trwa ładowanie...

Układanie paneli podłogowych. Najważniejsze zasady

Panele laminowane stały się materiałem podłogowym bardzo chętnie wybieranym przez inwestorów. Cenią nie tylko coraz bardziej atrakcyjne wzornictwo i trwałość takiej posadzki, ale również możliwość jej samodzielnego ułożenia.

Układanie paneli podłogowych. Najważniejsze zasadyŹródło: shutterstock
d2lns4n
d2lns4n

Panele laminowane stały się materiałem podłogowym bardzo chętnie wybieranym przez inwestorów. Cenią nie tylko coraz bardziej atrakcyjne wzornictwo i trwałość takiej posadzki, ale również możliwość jej samodzielnego ułożenia.
Zwolennicy paneli laminowanych zwracają uwagę również na to, że posadzki wykonane z wysokiej jakości produktów są bardzo trwałe. By cieszyć się nimi przez lata, trzeba jednak wybrać panele o odpowiednich do warunków użytkowania parametrach. Do najważniejszych należy choćby klasa ścieralności AC, odporność na wilgoć (tylko niektóre panele można układać w pomieszczeniach wilgotnych!) czy też materiał i sposób, w jaki zbudowano rdzeń. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że o trwałości podłogi z paneli może również przesądzić ich sposób ułożenia.
* Bez kleju - łatwiej*
Obecnie wszystkie panele laminowane montuje się bez użycia kleju, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Ułożona w ten sposób podłoga jest wytrzymała, a demontaż łatwy i możliwy w dowolnej chwili. Układanie paneli bezklejowych, przy użyciu mechanizmów zatrzaskowych jest proste i każdy może wykonać je samodzielnie. Najczęściej producenci podpowiadają, jak należy montować panele. Stosują z reguły własne oznaczenia systemu montażu desek. Trzeba pamiętać, że od tego, czy będziemy postępowali zgodnie z ich zaleceniami, zależy również gwarancja, jaką otrzymujemy przy zakupie paneli.
Przed montażem
Pamiętaj, by dokonać zakupu o 10 proc. więcej paneli, niż potrzebujesz, gdyż podczas montażu nie wykorzystasz każdej deski w 100 proc. Licz się też z tym, że więcej materiału zużyjesz, jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt – wnęki – lub np. ścianę biegnącą po łuku. Podczas zakupu warto zapytać sprzedawcę, czy jeśli zostanie ci nieotwarte opakowanie, będzie można je zwrócić. Zanim przystąpisz do układania paneli, zadbaj o odpowiednie warunki. Ważna jest zarówno wilgotność powietrza, jak i temperatura otoczenia – ta najczęściej zalecana przez producentów mieści się w granicach od 16 do 22oC, optymalna wilgotność powietrza to 40-65 proc. Z tego względu wielu producentów zastrzega, że paneli laminowanych nie można układać w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 65 proc., czyli w łazienkach, pralniach, saunach.
Należy też pamiętać, by przywiezione ze sklepu panele dostosowały swoją wilgotność do otoczenia – podczas transportu zmienia się bowiem wilgotność rdzenia z płyty HDF (są drewnopochodne). Z tego powodu do montażu najlepiej przystąpić po kilku dniach ich leżakowania w pomieszczeniu, w którym będą układane – najczęściej wystarczą dwie doby. Panele powinny się aklimatyzować w oryginalnym opakowaniu. Zanim przystąpisz do układania paneli, należy się im uważnie przyjrzeć. Sprawdź, czy nie występują na nich uszkodzenia mechaniczne oraz wady powierzchniowe – niektórzy producenci uwzględniają reklamację tylko wówczas, gdy zgłosisz takie uszkodzenia przed montażem.
Niezbędne akcesoria
Zanim przystąpisz do montażu paneli, zaopatrz się w niezbędne materiały. Najważniejsze to dobrej jakości folia paroizolacyjna oraz podkład wyrównujący pod podłogi pływające, np. pianka wyrównująca i płyty podkładowe. Folię grubości minimum 0,2 mm należy układać na zakładkę i skleić taśmą odporną na wilgoć. Na folii układa się podkład wyrównujący. Największą rolę odgrywa podkład pod panele. Stabilizuje on posadzkę, gdyż zapobiega przesuwaniu paneli podczas codziennego użytkowania. Najczęściej wykorzystuje się materiały grubości do 3 mm. Do sprawnego układania konieczny jest też zestaw montażowy: (kliny dystansowe – konieczne do zachowania szczelin dylatacyjnych) oraz łyżka-dźwignia. Przyda się też piła o drobnych zębach. Nie zapomnij o poziomicy – najlepiej długości ok. 150 cm, oraz linijce, ołówku, miarce, taśmie klejącej odpornej na wilgoć. Do wykończenia posadzki konieczne będą listwy przypodłogowe oraz akcesoria niezbędne do ich montażu.
* Układanie z klasą*
Stosowane obecnie panele laminowane są przystosowane do zbudowania tzw. podłogi pływającej. Pamiętaj, że tego typu produktów nie można montować na stałe – przyklejać czy przybijać do podłoża (chyba że decydujesz się na montaż paneli jako okładziny schodów). Panele pod wpływem temperatury i wilgotności powietrza pracują, dlatego też podczas montażu nie zapomnij o zachowaniu szczelin dylatacyjnych pomiędzy ścianami, progami, drzwiami i innymi stałymi elementami – wystarczy przerwa szerokości 10 mm.
Dodatkowe szczeliny (szerokości 1-2 cm) będą konieczne, jeśli pomieszczenie jest bardzo duże (o wymiarach większych niż 6x8 m), a panele mają grubość poniżej 12 mm. By uzyskać najlepszy efekt estetyczny, panele powinno się układać prostopadle do okna. Zanim przystąpisz do ich montażu, sprawdź też, jaka będzie szerokość ostatniego rzędu – jeśli jest mniejsza niż 50 mm, pierwszy rząd powinien być przycięty.

d2lns4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lns4n