Trwa ładowanie...

Izolacja fundamentów pod lupą

Fundament domu wymaga starannego zabezpieczenia przed niekorzystnymi czynnikami, na które jest narażony wskutek styczności z wilgotnym i zimnym gruntem. Jak wykonać izolację fundamentów? Czym różni się izolacja pionowa od poziomej? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Izolacja fundamentów pod lupąŹródło: Solbet
d1g0mj6
d1g0mj6

Fundament domu wymaga starannego zabezpieczenia przed niekorzystnymi czynnikami, na które jest narażony wskutek styczności z wilgotnym i zimnym gruntem. Jak wykonać izolację fundamentów? Czym różni się izolacja pionowa od poziomej? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Aby konstrukcja fundamentu domu z czasem nie ulegała uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu, musi on mieć odpowiednią izolację przeciwwilgociową oraz termiczną. W zależności od warunków wodno-gruntowych dobiera się odpowiednie materiały izolacyjne oraz grubości i liczbę ich warstw.

Hydroizolacja pozioma fundamentów
Jest to izolacja, którą układa się na połączeniu ławy i ściany fundamentowej oraz na styku ścian fundamentowych i konstrukcyjnych ścian domu. Zapobiega podciąganiu kapilarnemu wody z ławy fundamentowej w górę. Może być wykonana z dwóch warstw papy układanej na lepik, z folii lub masy hydroizolacyjnej.

Hydroizolacja pionowa fundamentów
W zależności od warunków wodno-gruntowych rozróżnia się trzy typy hydroizolacji pionowej fundamentów.

- Lekka izolacja przeciwwilgociowa. Wykonuje się ją w przypadku najkorzystniejszych warunków wodno-gruntowych, gdy grunt jest niespoisty, łatwo przepuszczalny (na przykład piasek i żwir), a zwierciadło wody gruntowej znajduje się znacznie poniżej poziomu fundamentu. W takim wypadku wystarczy zabezpieczyć konstrukcję fundamentu przed wilgocią gruntową oraz wodą opadową. Izolację po zewnętrznej stronie ściany najczęściej z masy hydroizolacyjnej (asfaltowej, asfaltowo-żywicznej, asfaltowo-polimerowej), zaprawy hydroizolacyjnej w postaci mieszanki cementowej modyfikowanej polimerami lub tradycyjnej papy układanej z pionowym zakładem około 10-15 cm.

d1g0mj6

- Średnia izolacja przeciwwodna. Takiej izolacji wymagają fundamenty domu wzniesione w dużo mniej sprzyjających warunkach - na gruntach spoistych, z okresowo zalegającą wodą opadową (zwłaszcza w okolicy fundamentów). W tym wypadku sprawdzi się płynna folia izolacyjna lub masa bitumiczna, a także tradycyjna papa.

- Ciężka izolacja przeciwwodna. Jest konieczna w przypadku fundamentów mających stały kontakt z wodą zalegającą powyżej poziomu posadowienia fundamentu wywierającą dodatkowo parcie hydrostatyczne. W tym przypadku hydroizolację należy wykonać z płynnej folii naniesionej w 2-3 warstwach, papy termozgrzewalnej lub folii również ułożonej w kilku zapewniających absolutną szczelność warstwach. Izolację wykonuje się po obu stronach ściany fundamentowej. Powłokę wodoszczelną należy dodatkowo zabezpieczyć odporną na uszkodzenia mechaniczne folią kubełkową.

Termiczna izolacja fundamentu
Zapobiega przed przemarzaniem ścian fundamentowych, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w domach podpiwniczonych. Ściany fundamentowe powinny być zgodnie z przepisami ocieplone 1 m poniżej poziomu terenu, ale w praktyce ociepla się zazwyczaj całą ścianę aż do ławy fundamentowej. W zależności od warunków wodno-gruntowych może być wykonana z wełny skalnej, styropianu EPS 100-038 DACH/PODŁOGA lub polistyrenu ekstrudowanego. Najlepszy do kontaktu z wilgotnym gruntem jest właśnie polistyren z uwagi na niską nasiąkliwość, wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz najlepsze parametry termoizolacyjne. Stanowi również ochronę dla izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej przed mechanicznymi uszkodzeniami, do których może dojść w trakcie zasypywania wykopu. Grubość warstwy ocieplenia to około 5-8 cm.

Jeżeli jesteś zdecydowany i chcesz nawiązać kontakt z firmami zajmującymi się izolacjami - wypełnij krótki formularz, a specjaliści z twojego regionu sami złożą ci oferty.

d1g0mj6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g0mj6