Trwa ładowanie...
beton
25-03-2013 10:50

Betonowanie fundamentów - porady praktyczne

Betonowanie fundamentów - porady praktyczneŹródło: shutterstock
do8tdyb
do8tdyb

Rodzaj użytego betonu i sposób jego ułożenia oraz czas w jakim prace zostaną wykonane ma bezpośredni wpływ na jakość powstającego fundamentu i bezpieczeństwo konstrukcyjne budynku.

W każdym projekcie budowlanym określany jest sposób usytuowania i posadowienia konstrukcji, tak aby możliwie najlepiej obsłużyć obciążenia przekazywane na fundament i nacisk wywierany na grunt.

Warto pamiętać że rzeczywiste warunki gruntowe mogą dalece odbiegać o tych przyjętych w projekcie (np.: zakupionym z katalogu projektów).

Specjalnego przygotowania wymagają domy stawiane m.in. . na gruntach nasypowych, torfowiskach, starych wysypiskach śmieci, czy tez innych niepewnych gruntach których nie przebadano przed budową geotechnicznie.

Ściany fundamentowe wykonywane są obecnie najczęściej z betonu klasy C 12/15 , C16/20, lub tez* C20/25*.

do8tdyb

Najlepszy materiał dostępny na rynku pochodzi bezpośrednio z betoniarni lub tez przygotować własnoręcznie bezpośrednio na placu budowy.

Alternatywnie, możemy użyć droższego, ale również o wiele bardziej wytrzymałego i odpornego na wilgoć betonu wodoszczelnego.

Ściany utworzone w ten sposób charakteryzują się wysoką trwałością, stabilnością, odpornością na ściskanie, wilgoć, oraz obciążenia. Będą stanowiły dobrą podstawę dla dalszej konstrukcji budynku.

Głębokość na której układamy fundament jest zależna od głębokości przemarzania gruntu na danym obszarze i wacha się pomiędzy 0,8-1,4 m.

do8tdyb

Zapewnienie możliwie najlepszego i precyzyjnego wykonania fundamentów gwarantuje użycie własnoręcznie przygotowanego deskowania, lub też gotowych szalunków fundamentowych.

Samodzielne przygotowanie szalunku z drewna wymaga sporej ilości tego materiału, oraz czasu. Alternatywą jest wypożyczenie deskowania systemowego wielokrotnego użytku.

Ważne: zanim zalejemy szalunki systemowe wodą - konieczne jest pokrycie ich specjalnym preparatem adhezyjnym, co ułatwi późniejsze oderwanie desek fundamentowych. Równocześnie, samo deskowanie szalunku obficie zalewamy wodą.

do8tdyb

W trakcie całego procesu betonowania musimy uważać aby składniki betonu nie uległy rozdzieleniu. Wymagana jest specjalna czujność w momencie zrzucana betonu oraz jego zagęszczania. Wskaźnikiem który zapewni spójność składników - jest gęstość betonu.

W trakcie zrzucania betonu: płynną mieszankę wylewamy z wysokości nie większej niż 0,5 m. Mieszankę gęstą, z wysokości maksymalnie do 3 m.

W trakcie zagęszczania betonu: w przypadku mieszanki ciekłej, zagęszczamy ją używając metody sztychowania, czyli nakłuwania betonu za pomocą stalowego pręta lub szpadla.

do8tdyb

Jeśli mamy do czynienia z mieszanka gęstą, rozrzedzamy ją poprzez drgania wywoływane przy pomocy wibratora. Nie wolno dopuścić aby wibrator dotykał odeskowania lub zbrojenia.

Zagęszczanie betonu poprzesz sztychowanie czy wibrowanie należy powtarzać aż do momentu całkowitej eliminacji powietrza z mieszanki.

Tak przygotowany beton wyrównujemy i zacieramy na gładko szpachlą.

Rekomendowane jest wykonanie całego procesu betonowania w ciągu kilku godzin jednego dnia

do8tdyb

Zalewanie wodą

Po wylaniu ław fundamentowych, konieczne jest utrzymanie stałej wilgotności betonu przez około 7 do 14 dni w celu możliwie najlepszego zaschnięcia i związania materiału.

W związku z powyższym konieczne jest polewanie betonu wodą.

Przez 3 pierwsze dni, po odczekaniu 24 godzin od momentu wylania betonu, polewamy wylane ławy min 3 razy na dobę. Jedynym wyjątkiem są dni w których temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza – w takich przypadkach wstrzymujemy nawadnianie.

Przez 3 kolejne dni , jeśli temperatura wynosi około 15 stopni Celsjusza, kontynuujemy nawadnianie z częstotliwością 3 razy na dobę.

W zależności od temperatury, wiązanie betonu może trwać nawet do 12-14 dni (przy temp. poniżej 5 stopni)

Po około 7 dniach od wylania ław fundamentowych, możemy przystąpić do zdjęcia odeskowania.

do8tdyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do8tdyb