Trwa ładowanie...

Dom z piwnicą czy bez? Za i przeciw

Budowa domu z piwnicą to coraz rzadsza inwestycja. Niegdyś była oczywistą koniecznością, wówczas jednak piwnica służyła jako pomieszczenie do przechowywania opału. Dziś mieści ona przeważnie pralnię, siłownię, a nawet stół z bilardem. Rzadko decydujemy się na umieszczenie tam kotłowni, ponieważ przy obecnych metodach grzewczych nie trzeba tak wiele miejsca na przechowanie opału czy wstawienie pieca.

Dom z piwnicą czy bez? Za i przeciwŹródło: Shutterstock
d4fvy7l
d4fvy7l
Budowa domu z piwnicą to coraz rzadsza inwestycja. Niegdyś była oczywistą koniecznością, wówczas jednak piwnica służyła jako pomieszczenie do przechowywania opału. Dziś mieści ona przeważnie pralnię, siłownię, a nawet stół z bilardem. Rzadko decydujemy się na umieszczenie tam kotłowni, ponieważ przy obecnych metodach grzewczych nie trzeba tak wiele miejsca na przechowanie opału czy wstawienie pieca.

Koszty budowy domu z piwnicą

Dom z piwnicą oznacza wyższe koszty, nie tylko ze względu na większe nakłady pracy czy materiałów na etapie budowy, ale także ze względu na eksploatację. Decydując się na piwnicę, trzeba ją przynajmniej częściowo ogrzewać, w przeciwnym wypadku doprowadzisz do wychłodzenia pomieszczenia znajdującego się tuż nad nią. Koszt eksploatacji domu z piwnicą bywa zatem większy niż tradycyjnego nawet o 15-20 proc.

Warto także przeanalizować poziom nasłonecznienia w piwnicy. Zwykle ze względu na małe okna ilość światła słonecznego docierającego do piwnicy jest bardzo mała. Konieczne więc będzie ciągłe korzystanie ze światła sztucznego. Koszty energii elektrycznej automatycznie rosną.

Nie warto interesować się projektami domów z częściowym podpiwniczeniem. Koszt takiej inwestycji będzie bardzo zbliżony do domu z pełnym podpiwniczeniem, podobnie jak nakład pracy i czas realizacji projektu. Nie warto także decydować się na podpiwniczenie wyłącznie pod garażem, ponieważ to równie nieopłacalne rozwiązanie.

d4fvy7l

Przeczytaj też:

Oto niektóre z listy dodatkowych kosztów niezbędnych do wykonania domu z podpiwniczeniem:

  • strop nad piwnicą
  • izolacja przeciwwilgociowa ścian zewnętrznych
  • dodatkowe ocieplenie
  • schody prowadzące do piwnicy
  • koszty wykończenia piwnicy (tynki, instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne itd.)

Przed podjęciem decyzji warto samodzielnie policzyć, jaka jest różnica w cenie. Najłatwiej zrobić to, porównując koszty w kalkulatorze kosztów budowy.

Czy warto budować dom z piwnicą?

Projekty domów z piwnicą powoli stają się rzadkością. Dzieje się tak głównie ze względów finansowych, ponieważ koszt jest nawet o 20-30 proc. wyższy niż w przypadku domu niepodpiwniczonego.

d4fvy7l

Niegdyś, ze względu na brak wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, piwnice budowano na potęgę. Odgradzały one od bezpośredniego styku podłogi pomieszczeń użytkowych z gruntem, będąc swoistym ociepleniem. Dziś takie rozwiązania nie są już konieczne. Do zainstalowania kotła grzewczego nie potrzeba dużo miejsca - wystarczy zaledwie 8 m3. Z powodzeniem można go więc zainstalować na parterze w osobnym pomieszczeniu służącym jako kotłownia.

Dom z podpiwnicą ma jednak swoje zalety. Staje się ona niezwykle potrzebna w przypadku małej działki, gdy nie ma możliwości dobudowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Wówczas może być jedynym miejscem na składzik narzędziowy, spiżarnię czy przydomowy warsztat. Dodatkowym plusem piwnicy jest bezpośrednie połączenie jej z domem. Do piwnicy najczęściej wchodzi się od razu z domu, nie trzeba go więc opuszczać, aby np. znaleźć młotek. Dodatkowy poziom pod częścią mieszkalną może posłużyć także jako garaż na dwa samochody, pod warunkiem że projekt domu przewiduje taką opcję.

Co ciekawe, w biurach projektowych domy podpiwniczone stanowią niewielką część portfolio. Na topie są domy parterowe, ewentualnie takie z poddaszem użytkowym. Można wręcz odnieść wrażenie, że zainteresowanie tego typu projektami jest większe niż samych biur projektowych (przeczytaj więcej tutaj).

d4fvy7l

Piwnica nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem

Jest jeden warunek skutecznej realizacji projektu z piwnicą, a mianowicie niski poziom wód gruntowych na działce. Jeśli jest on wysoki, piwnica może się stać utrapieniem, gdyż nieustannie będzie się tam gromadzić woda i wilgoć. Co więcej, fundamenty będą wciąż niebezpiecznie podmywane. Taka sytuacja może nawet doprowadzić do osunięcia się całej konstrukcji budynku.

Warto pamiętać, że im płyciej osadzona piwnica, tym dalej będzie do ewentualnych wód gruntowych. Dlatego strop w tym pomieszczeniu warto umieszczać jak najniżej (wystarczającą wysokością powinno być 2,4 m). Warto też rozważyć możliwość wychodzenia piwnicy ponad poziom gruntu. Będziesz wtedy mieć tzw. wysoki parter (położony na przykład 1-1,5 m nad powierzchnią gruntu), ale dzięki temu poziom podłogi w piwnicy będzie znajdował się płycej – dalej od wód gruntowych.

d4fvy7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fvy7l