Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
zielony dach
01-08-2016 10:42

Zielony dach – modne i praktyczne rozwiązanie na lata

Współczesne budownictwo przybiera coraz bardziej multidyscyplinarne formy. Kompetencje urbanistów, architektów i projektantów zieleni coraz częściej przenikają się, w wyniku czego powstają innowacyjne projekty, takie jak coraz popularniejsze zielone dachy.

Zielony dach – modne i praktyczne rozwiązanie na lataŹródło: Nature Impact
d2f36di
d2f36di
Współczesne budownictwo przybiera coraz bardziej multidyscyplinarne formy. Kompetencje urbanistów, architektów i projektantów zieleni coraz częściej przenikają się, w wyniku czego powstają innowacyjne projekty, takie jak coraz popularniejsze zielone dachy.

Projektowanie korzyści

Jeśli architektura może być ekologiczna, to najlepszym tego przykładem są zielone dachy. Im większa jest ich powierzchnia, tym więcej korzyści dla środowiska i nas samych. Tego typu poszycie przyczynia się do zmniejszenia wahań temperatury w ciągu doby. Latem chroni tereny zabudowane przed przegrzaniem, a zimą pomaga akumulować pod dachami więcej ciepła, co znacznie przyczynia się do oszczędności energii grzewczej. Dzięki zdolności magazynowania wody i stopniowemu oddawaniu jej do otoczenia reguluje wilgotność powietrza. W efekcie redukuje objętość ścieków i odciąża system kanalizacji. Pochłania ponadto lotne zanieczyszczenia, kurz czy pył. Przedłuża też znacząco żywotność dachu, chroniąc go przed działaniem promieni UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Stanowi także doskonałą izolację akustyczną budynku. W porównaniu z tradycyjnym dachem wykazuje również lepsze parametry ochrony przeciwpożarowej. Co ważne, jest to coraz mniej kosztowna inwestycja.

Funkcja w formie

Znane w Babilonii już w VI w. p.n.e. Wiszące Ogrody Semiramidy doczekały się obecnie nowej odsłony. Wyróżnia się wśród nich dwa główne typy: ekstensywne, czyli typowo dekoracyjne o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych oraz małym ciężarze, oraz intensywne, tj. użytkowe, o grubszej i cięższej warstwie wegetacyjnej. Te drugie stanowią zwykle przestrzeń rekreacyjną, część ich powierzchni może być przystosowana do lekkiego ruchu, pokryta trawą, ziołami czy utwardzona kostką brukową. Idealne do obsadzania zielonych dachów są rozchodniki, niewysokie byliny sukulentowe, które ze względu na różnorodność odmian i możliwość ich dowolnego zestawiania mogą tworzyć unikalne powierzchnie dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Decydując się na zielony dach, najwygodniej jest wybrać kompleksowe rozwiązanie. Koncepcje takie jak Nature Impact®Roof (www.zielonedachy.com.pl)
scalają uprawę roślin, produkcję systemów nasadzeniowych oraz doradztwo projektowe. Z punktu widzenia inwestora przyspiesza to proces tworzenia zielonego dachu oraz umożliwia prowadzenie wszystkich prac przez jednego wykonawcę z zachowaniem pełnej gwarancji.

d2f36di

Modułowa adaptacja

Zielony dach doskonale spełnia swoje zadanie, o ile zostanie dobrze zaprojektowany. Współczesna technologia pozwoliła na zniwelowanie wielu słabych stron tego rozwiązania. Innowacyjne systemy, takie jak Nature Impact®Roof, mają konstrukcję modułową i w odróżnieniu od warstwowych nie wymagają układania metodą nasypową. Dzięki nim od razu uzyskuje się zielone, dobrze ukorzenione powierzchnie. Zamiast czekać miesiącami na zielony dach za sprawą modułów scalających system drenażowy z podłożem uprawowym, można go stworzyć w dwa dni (na powierzchni osiągającej nawet do 1000 m2). W pełni ukształtowane rośliny wymagają już jedynie nawożenia. Takiej możliwości nie zapewniają ani nasadzenia, ani maty rozchodnikowe. W pierwszym przypadku intensywna pielęgnacja i rozwój roślin może potrwać dwa lata, w drugim – rok. System Nature Impact® Roof nie tylko łatwo się instaluje, lecz także dopasowuje się do kształtów dachu, co ułatwiają liczne elementy opcjonalne, takie jak: liściołapy, ramy, profile kątowe z otworami
drenażowymi, narożniki, wsporniki.

Solidne podstawy

Projektowanie zielonego dachu wymaga dokładnego wyliczenia obciążenia konstrukcji. Im jest ono niższe, tym większe pole do popisu dla projektanta, zarówno w przypadku nowo powstających, jak i modernizowanych budynków. Nature Impact® przy pełnym nasączeniu wodą, które wynosi 25 l/m2, może osiągać wagę zaledwie 45 kg/m2, a zatem nawet 3 razy mniejszą niż systemy warstwowe porównywalne pod względem chłonności.

Istotną kwestią jest także uwzględnienie kąta nachylenia połaci. Powierzchnie strome i narażone na silne podmuchy wiatru wymagają szczególnego rodzaju zasiedlania zielenią. W tym przypadku trzeba zadbać szczególnie o zabezpieczenie stabilności podłoża – nie powinno się ono osypywać, a przez kolejne warstwy nie może zbyt szybko uciekać woda. System modułowy w połączeniu z udogodnieniami inżynieryjnymi pozwala na stworzenie zielonych ogrodów nawet w trudnych warunkach. Nature Impact® jest odporny na korozję oraz zakres temperatur od -40 do 70°C.

d2f36di

Związek na lata

Planowanie i utrzymywanie zieleni w miastach jest działaniem perspektywicznym i opłacalnym. Ogrody na dachach nie tylko pozwalają częściowo zwrócić naturze zielone ekosystemy, lecz także spotykają się z zainteresowaniem inwestorów z uwagi na zwiększanie wartości i walorów estetycznych obiektów. Porośnięte roślinnością dachy są atrakcyjne przez cały rok i pomagają wielofunkcyjnie zagospodarować grunty, których ceny nie należą do niskich na obszarach zurbanizowanych. Każdy budynek uzupełniony o element przyrody osiąga równowagę pod względem krajobrazowym i ekologicznym. Zielone dachy to jeden z tych nurtów współczesnego projektowania, który umiejętnie wykorzystuje symbiozę architektury i natury.

GREENPOL sp.j. Wrzeście 41A

d2f36di
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f36di