Trwa ładowanie...

Najpopularniejsze pokrycia dachowe. Za co lubimy dachówki, blachę oraz blachodachówkę?

Najpopularniejsze pokrycia dachowe. Za co lubimy dachówki, blachę oraz blachodachówkę?Źródło: Braas
d1affml
d1affml

Rodzaje materiałów, z których wykonuje się pokrycia dachowe, są te same od lat. Wśród najczęściej spotykanych na dachach polskich domów są niezmiennie dachówki – ceramiczne oraz betonowe, blachy i blachodachówki. Co sprawia, że cieszą się taką popularnością?

Na dachach współcześnie budowanych domów przeważnie spotyka się sprawdzone od wieków dachówki o klasycznym czerwonym odcieniu, ich młodsze „siostry” – blachodachówki oraz dachówki bitumiczne, a na połaciach dachów, które szczególnie wyraźnie nawiązują do nowoczesnych trendów w budownictwie jednorodzinnym – także blachę płaską. Sprawdź, jakie cechy tych pokryć dachowych zaskarbiły im przychylność budujących.

1. Dachówki ceramiczne

To jedno z najdłużej stosowanych pokryć dachowych – w Europie są znane od ponad 2000 lat, a w naszym krajobrazie zakorzenione tak mocno, że nie sposób go sobie wyobrazić bez domów krytych czerwoną dachówką. * Zobacz też: Marzysz o domu z garażem? Sprawdź, ile to kosztuje *

Dachówki ceramiczne produkuje się z naturalnego materiału, jakim jest glina, dlatego chętnie wybierają je choćby zwolennicy ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Choć pokrycie ceramiczne waży niemało (40-75 kg/mkw.), jego trwałość wynosi nawet 100 lat. Dachówki są mało nasiąkliwe, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz mrozoodporne, a wykonane z nich pokrycie odznacza się niepalnością i dobrym tłumieniem hałasu. Dekarze doceniają również to, że łatwo naprawić uszkodzony fragment pokrycia z dachówek ceramicznych – wystarczy wymienić pojedyncze elementy.

Najpopularniejsze, a zarazem najstarsze kształty dachówek to karpiówka, mnich-mniszka, esówka/holenderka, rzymska/marsylka, a wśród faktur ich powierzchni: dachówki naturalne, angobowane i glazurowane. Ponieważ jednak wciąż poszerza się gama ich kształtów i kolorów, nawet wyjątkowo wymagający inwestorzy mogą wybrać coś dla siebie.

d1affml

Najbardziej popularne są obecnie tak zwane dachówki zakładkowe oraz wielkoformatowe, które pozwalają maksymalnie skrócić czas wykonania pokrycia dachowego. Dachówki zakładkowe na górnych i bocznych krawędziach mają fabrycznie wyprofilowane zakładki, które zachodzą na siebie podczas układania pokrycia, zwiększając tym samym jego szczelność. Z kolei dachówki wielkoformatowe odznaczają się większymi rozmiarami niż standardowe, dzięki czemu ich zużycie na metr kwadratowy dachu jest mniejsze.

2. Dachówki cementowe (betonowe)

Wyglądają podobnie jak dachówki ceramiczne, wytwarza się je jednak z tańszych materiałów – podstawowym surowcem do ich produkcji jest beton. Dachówki cementowe są niepalne, mrozoodporne, nienasiąkliwe i odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu długo zachowują nienaganny wygląd, a trwałość wykonanego z nich pokrycia oblicza się na 70-100 lat. Choć oferta ich kształtów nie jest tak rozbudowana jak w przypadku dachówek ceramicznych, znajdują one licznych zwolenników, którzy cenią je między innymi za to, że mają – w przeciwieństwie do dachówek ceramicznych – bardzo dokładne wymiary, a wykonane z nich pokrycie jest lżejsze. Wielu budującym szczególnie przypada też do gustu klasyczna, elegancka kolorystyka – najczęściej spotykane barwy dachówek betonowych to odcienie czerwieni i brązu, szarości, czerni oraz grafitu.

3. Blachy i blachodachówki

Można nimi kryć dachy o nachyleniu nawet do 90 stopni, choć blachy płaskie stosuje się raczej do dużych połaci dachu o niewielkim nachyleniu. Na mocno nasłonecznionych dachach lepiej sprawdzą się blachodachówki, gdyż ich kolory długo nie blakną. Dzięki pokryciu blachy powłokami ochronnymi staje się ona odporna na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, korozję i zarysowania, co korzystnie wpływa na jej trwałość. A ponieważ sprzedaje się je obecnie w dużych arkuszach, łatwiej i szybciej układa się je na dachu.

- Stal– najpopularniejsze są pokrycia z blachy obustronnie ocynkowanej, a to za sprawą ich niskiej ceny. Lepszym rozwiązaniem jest jednak wybór blachy stalowej dodatkowo pokrywanej warstwą lakierów. Są to głównie blachy płaskie i wytłaczane na kształt imitujący pokrycie z dachówek. Na rynku są również blachy stalowe galwanizowane alucynkiem oraz z posypką mineralną z drobnoziarnistego kruszywa skalnego pokrytego żywicą z dodatkiem środków grzybobójczych. Taka warstwa sprawia, że blacha dobrze tłumi dźwięk uderzających o nią kropli deszczu, nie nagrzewa się za bardzo i jest odporna na porastanie mchem oraz glonami. Trwałość pokrycia z blachy stalowej to 30-50 lat.

d1affml

To cię też zainteresuje: Dachówka bitumiczna: wady i zalety

- Miedź– to najtrwalsze ze wszystkich pokrycie dachowe może wytrzymać nawet 300 lat, niestety ze względu na wysoką cenę w domach jednorodzinnych wciąż nie jest zbyt popularne. Blacha miedziana z czasem pokrywa się patyną, która stanowi warstwę ochronną znacznie zwiększającą trwałość materiału.

- Stop cynku i tytanu– wykonana z niego blacha jest bardzo trwała (100-120 lat), ale też droga. Blacha tytanowo-cynkowa z czasem także pokrywa się patyną, która nadaje jej charakterystyczny szlachetny wygląd. W sprzedaży dostępne są blachy tytanowo-cynkowe naturalne lub wstępnie sztucznie patynowane.

d1affml

4. Dachówki bitumiczne

Nazywane są także gontami bitumicznymi. Ich główne cechy to nienasiąkliwość, giętkość, elastyczność oraz dobre tłumienie odgłosów, na przykład tych wydawanych przez krople deszczu. Powstają z nich łatwe w montażu pokrycia, które są także odporne na uszkodzenia. Trwałość pokrycia z dachówek bitumicznych to 30-50 lat. Ich zaletą jest również niewysoka cena oraz nieduży ciężar – 1 mkw. pokrycia dachu dachówkami bitumicznymi waży ledwie 8-13 kg. Dodatkowym atutem jest bogata gama kolorów i kształtów dachówek bitumicznych, a także ich odporność na czynniki atmosferyczne.

Do produkcji dachówek bitumicznych stosuje się ognioodporną włókninę szklaną lub mieszaninę włókniny szklanej oraz tworzywa sztucznego – stanowi ona rdzeń dachówki. Z obu stron jest on pokryty masą bitumiczną, która nie dopuszcza do przedostawania się wilgoci przez dachówkę. Warstwa wierzchnia to z kolei posypka mineralna, która nadaje dachówce barwę i fakturę, a także chroni ją przed promieniami UV. Od spodu dachówki bitumiczne zabezpiecza się specjalną folią albo posypką piaskową.

Dachówki bitumiczne mają kształt prostokątnych pasów długości ok. 1 m i szerokości 30-35 cm. Dolne krawędzie pasów mogą mieć kształt trójkąta, prostokąta, łuski lub trapezu.

d1affml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1affml