Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
dekarz
17-11-2014 11:35

Jak wybrać dekarza, by nie żałować? Pokrycie dachowe bez potknięć

Prawidłowe ułożenie połaci dachowej jest szczególnie istotne w całym procesie budowy domu. Aby dach cieszył swoją niezawodnością i atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat, musisz dobrze wybrać: zarówno w kwestii materiału pokryciowego, jak i wykonawcy. Podpowiadamy, o co zapytać dekarza, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z jego usług.

Jak wybrać dekarza, by nie żałować? Pokrycie dachowe bez potknięćŹródło: Röben
dism10c
dism10c

Prawidłowe ułożenie połaci dachowej jest szczególnie istotne w całym procesie budowy domu. Aby dach cieszył swoją niezawodnością i atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat, musisz dobrze wybrać: zarówno w kwestii materiału pokryciowego, jak i wykonawcy. Podpowiadamy, o co zapytać dekarza, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z jego usług.

Każdy budujący i remontujący wie, że sam wybór materiałów i technologii nie gwarantuje sukcesu. Dużo zależy od wykonawcy, zwłaszcza w przypadku tak ważnego elementu domu, jakim jest dach. Warto więc poświęcić nieco czasu i zaangażowania, by wybrać jak najlepiej. Decydując się na konkretną ekipę dekarską, dobrze jest wiedzieć, jakie ma kompetencje, a także w jaki sposób zrealizuje zlecenie. Podpowiadamy, o co warto zapytać i o czym porozmawiać z dekarzem przed dokonaniem wyboru.

1. Przede wszystkim doświadczenie

O tym, jak wiele znaczy praktyka zawodu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Obycie, praktyczna wiedza i doświadczenie przychodzą z czasem. – Każdy profesjonalista doskonale zdaje sobie sprawę, że wiedza jest jedynie podstawą, a umiejętności niezbędne do wykonywania niezawodnych i atrakcyjnych wizualnie dachów zdobywa się przez lata – mówi Andrzej Wilhelmi, dekarz z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, współpracujący z firmą Röben.

2. Rzuć okiem na dyplomy

Posiadanie dyplomów, tj. czeladnika czy mistrzowskiego, nie jest konieczne. Dobra rzemieślnicza tradycja oraz dbałość o swoją pozycję na rynku przekonują jednak, że warto je uzyskać. Dyplomy rzemieślnicze zdobywa się, przechodząc przez kolejne etapy kształcenia w szkołach zawodowych bądź technicznych. Niezbędne jest również kilkuletnie doświadczenie zawodowe (minimum 6 lat w zawodzie przed zdobyciem dyplomu mistrzowskiego). Każdy inwestor ma możliwość sprawdzenia w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej, czy wybrany dekarz ma dyplomy zawodowe.

3. Niech się chwali!

Dobrym narzędziem weryfikacji dekarza są zdobyte nagrody, wyróżnienia i certyfikaty. Nie każdy się o nie stara, ale jak w każdym fachu najlepsi dbają o swój rozwój zawodowy, czego potwierdzeniem są właśnie zaświadczenia o przebytych kursach czy potwierdzenia sukcesów. Warto więc o nie zapytać.

dism10c

4. Oglądaj, pytaj, sprawdzaj

Sprawdzenie poprzednich budów, na których pracował wybrany przez ciebie dekarz, jest niezbędne. Jeśli zdjęcia ukończonych przez niego dachów nie dają ci pewności co do sposobu wykonania, dobrym rozwiązaniem będzie umówienie się z inwestorami, którzy korzystali z usług danej ekipy dekarskiej. Obejrzenie na żywo efektu jej prac pozwoli ci się zapoznać nie tylko z jakością wykonawstwa, ale również z metodami współpracy z konkretnym dekarzem. Ponieważ talent i umiejętności to nie wszystko, warto pochylić się również nad tym, jakimi narzędziami operuje dekarz. Profesjonalny komplet narzędzi i akcesoriów wysokiej jakości gwarantuje nie tylko lepszy komfort pracy, ale także dokładniejsze i solidniejsze wykonawstwo.

5. Przewiduj przyszłość

Przeprowadzając rozmowę wstępną z dekarzem, zapytaj, czy prace na dachu wykonywane są przez niego osobiście, czy jedynie przez jego pracowników. Jeżeli sam wykonuje jedynie część prac, sprawdź też kompetencje zatrudnianych przez niego dekarzy. W ten sposób możesz się uchronić przed poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z poprawianiem dachowych usterek. Dodatkowo pewna i sprawdzona firma dekarska ma ubezpieczenie (ubezpieczyciel podpisuje z wykonawcą umowę tylko wtedy, gdy pozytywnie zweryfikuje kompetencje i jakość świadczonych przez niego usług). Dla inwestora kwestia posiadania przez dekarza ubezpieczenia ma znaczenie podwójne: jest kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem danego wykonawcy, a także zapewnia dodatkową gwarancję pokrycia ewentualnych roszczeń w przyszłości.

7. Wszystko na piśmie

Umowę najlepiej zawrzeć w formie pisemnej. Powinna precyzyjnie określać strony umowy (każdą legalnie działającą firmę można sprawdzić Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG), zakres prac oraz zawierać całkowity koszt usługi - cenę ryczałtową za kompleksowe zadanie, wykonane zgodnie z projektem lub z ustaleniami z inwestorem, projektantem i kierownikiem budowy. Umowa powinna również określać termin wykonania prac. Komplet dokumentacji jest niezbędny w przypadku konieczności usuwania ewentualnych usterek lub dochodzenia roszczeń przed sądem.

8. Zapewnij spokój na lata

Pamiętaj, że zakończenie wszystkich prac na budowie nie oznacza końca współpracy z wykonawcami. Do otrzymania gwarancji niezbędna jest faktura VAT. Co ważne, wiele firm zajmujących się wykonaniem pokrycia dachowego oferuje klientom wydłużenie okresu gwarancyjnego - warunkiem takiej umowy jest przeprowadzanie przez daną firmę corocznego przeglądu dachu. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dekarze doskonale wiedzą, którym punktom połaci należy się przyjrzeć szczególnie uważnie. – W pierwszych latach użytkowania dachu, o ile nie przydarzą się usterki spowodowane czynnikami atmosferycznymi, z pokryciem nie powinno być kłopotów. Z upływem czasu pojawiają się drobne czy nawet nieco większe problemy, jednak sukcesywne kontrolowanie jakości poszycia pozwala zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W przypadku zaniedbań trzeba liczyć się nie tylko jego nieprawidłowym funkcjonowaniem, ale również z wysokimi kosztami wymiany poszczególnych elementów – mówi Wilhelmi.

dism10c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dism10c