Trwa ładowanie...

Gont bitumiczny: wady i zalety

Gont bitumiczny to kawałki papy bitumicznej z rdzeniem z włókna szklanego. Zwykle jest dostępny w elastycznych, łatwo dopasowujących się do kształtów dachu pasach. I choć nie jest tak trwały jak inne pokrycia, to rozwiązanie z pewnością warte rozważenia.

Gont bitumiczny: wady i zaletyŹródło: Shinglas.pl
d2m0n0s
d2m0n0s
Gont bitumiczny to kawałki papy bitumicznej z rdzeniem z włókna szklanego. Zwykle jest dostępny w elastycznych, łatwo dopasowujących się do kształtów dachu pasach. I choć nie jest tak trwały jak inne pokrycia, to rozwiązanie z pewnością warte rozważenia.

Lekkość bytu

Gont bitumiczny jest niezwykle lekki. Nie obciąża więc zbytnio konstrukcji dachu, który nie zawsze jest przystosowany do dźwigania ciężkiego poszycia. Doskonale nadaje się nie tylko na nowe, lecz także na stare, tknięte zębem czasu konstrukcje. Metr kwadratowy gontu bitumicznego to zaledwie 8-10 kg. Przy takiej wadze nawet ograniczona nośność więźby nie stanowi problemu. Dlatego opłaca się na ogół wybrać ten właśnie materiał podczas remontu domu i zrywania zniszczonego poszycia dachu. Gont bitumiczny z powodzeniem można też kłaść na stare pokrycie w celu jego odświeżenia, np. na papę.

Dach na lata

Prawidłowo zamontowany gont bitumiczny okazuje się zaskakująco szczelny. Ponadto nie wymaga on specjalnych prac konserwacyjnych. Pasy gontu podążają za każdą nierównością dachu, co więcej - są odporne na odkształcenia. Ich największą zaletą jest zdolność samoklejenia. Oznacza to, że są one częściowo pokrywane warstwą asfaltu lub kleju, a niekiedy też SBB (elastomerowa masa asfaltowa) i pod wpływem wyższej temperatury samoczynnie się sklejają – wystarczy trochę słońca i ok. 20°C. Lepkie powierzchnie na czas transportu zabezpiecza się folią. Dopiero na dachu zrywa się ją, by elementy trwale się połączyły, stopniowo tworząc jednorodne pokrycie. Zwykle trwa to około tygodnia lub dwóch. Jeśli pogoda nie dopisuje, proces klejenia można przyśpieszyć, np. za pomocą nagrzewnicy. Naderwane przez wiatr fragmenty gontu łatwo jest podkleić klejem bitumicznym.

Przystępna cena

W porównaniu z dachówką cementową, ceramiczną, a nawet blachodachówką cena metra kwadratowego gontu bitumicznego jest kilkakrotnie niższa, co w przełożeniu na powierzchnię dachu daje zawsze niemałe oszczędności. Najtańsze są wersje jednobarwne, najdroższe cieniowane, imitujące tradycyjne materiały. Stosunkowo niedrogi jest jednak nie tylko sam surowiec, ale też jego montaż.

d2m0n0s

Jeśli rozpoczynasz budowę lub remont dachu i szukasz wykonawcy, to złóż zapytanie ofertowe, a firmy gotowe do budowy w twoim rejonie skontaktują się z tobą i przedstawią oferty.

Robocizna jest zarówno mniej skomplikowana, jak i mniej czasochłonna niż w przypadku innych pokryć. Brak wielu odpadów sprawia ponadto, że gont bitumiczny kupuje się niemal na wymiar dachu, co też oznacza mniejsze koszty zużycia materiału.

Trafiony wybór

Koniecznym do spełnienia warunkiem w przypadku kładzenie gontu bitumicznego jest wykonanie pełnego deskowania dachu. Oczywiście wiąże się to z pewnym podniesieniem kosztów jego konstrukcji. Decydując się na gont bitumiczny, i tak robi się jednak dużą oszczędność, nie warto więc wybierać produktu niskiej jakości.

To cię też zainteresuje: Piękne i trwałe. Takie dachy są teraz najmodniejsze!

Dach to jeden z najistotniejszych elementów domu, a najtańszy gont bitumiczny może nie przetrwać np. silnych wiatrów. Zerwane kawałki poszycia zawsze wymagają bieżącego uzupełniania. Gont bitumiczny z niższej półki trzeba zwykle wymienić po 10 latach. Oczywiście na niektóre jego rodzaje producenci dają nawet dożywotnią gwarancję, takie pokrycie dachu nie należy już jednak do najtańszych. Warto zatem optować za pośrednimi rozwiązaniami.

d2m0n0s

Estetyczne wykończenie

Problem z gontem bitumicznym pojawia się wtedy, gdy trafią ci się opakowania pochodzące z różnych partii produkcyjnych. Wtedy może się okazać, że w ramach tego samego koloru gontu bitumicznego jego odcień różni się, co nie najlepiej wygląda szczególnie na łączeniach w obrębie tej samej płaszczyzny dachowej. Innym problemem estetycznym jest to, że niejednorodna faktura gontu bitumicznego jest podatna na porastanie przez mchy i porosty. Wymaga on zatem stosowania raz na jakiś czas specjalnych preparatów służących do ich usuwania. Dotyczy to szczególnie miejsc zacienionych i wilgotnych, np. fragmentów dachu osłoniętych przez wysokie drzewa.

Ogólne rozrachunki

Gont bitumiczny to materiał lekki, elastyczny, mrozoodporny, łatwy w montażu i dostępny w wielu wariantach wzorniczych. Ma też dobre parametry amortyzacyjne, dzięki czemu dobrze tłumi odgłosy deszczu, szyszek spadających na dach czy skaczących po nim ptaków. Jego głównym minusem jest to, że nie jest tak wytrzymały jak np. dachówki betonowe czy ceramiczne. Wymaga zatem częstszej wymiany. Nie każdy docenia też jego estetykę. Niemniej jednak ci, którzy w niej zagustują, długo będą cieszyć się bezproblemowym w utrzymaniu poszyciem dachowym, którego wykonanie nie pochłonęło zawrotnych sum.

d2m0n0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m0n0s