Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
przegląd dachu
21-02-2017 13:36

Czy twój dach jest gotowy do zimy?

W ciągu całego roku, ale zwłaszcza przed sezonem zimowym, warto się przyjrzeć dachowi, regularnie sprawdzać i konserwować wszystkie jego elementy. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na miejsca szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych, sprawdź też, czy zapchane są rynny - niedopatrzenia w tym zakresie mogą doprowadzić do przeciekania dachu.

Czy twój dach jest gotowy do zimy?Źródło: Röben
d1taype
d1taype

W ciągu całego roku, ale zwłaszcza przed sezonem zimowym, warto się przyjrzeć dachowi, regularnie sprawdzać i konserwować wszystkie jego elementy. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na miejsca szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych, sprawdź też, czy zapchane są rynny - niedopatrzenia w tym zakresie mogą doprowadzić do przeciekania dachu.

Dla prawidłowego funkcjonowania pokrycia dachowego konieczne jest przeprowadzanie cyklicznych przeglądów dachu. Mają one szczególne znaczenie przed nadejściem zimy, kiedy wszystkie niedopatrzenia mogą poważnie odbić się na stanie nie tylko dachu, ale także całego budynku. Wykonanie oględzin pokrycia należy zlecić profesjonalnej firmie dekarskiej. Wszystkie prace dobrze jest zapisywać w książce serwisowej dachu, co pozwoli dokładnie kontrolować przeprowadzane naprawy.

Zagrożone elementy dachu przed zimą

Podczas kontroli dachu przed zimą niezbędne jest sprawdzenie jego pokrycia oraz konstrukcji, która również może wymagać naprawy. Uszkodzone elementy powinny zostać wymienione na nowe, ponieważ pozostawione w złym stanie mogą spowodować jeszcze większe szkody. Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim łączenia powierzchni dachowych.

Na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych są szczególnie narażone te fragmenty połaci, w których pokrywa dachu łączy się z kominami, ścianami bocznymi lukarn, koszami, zlewniami dachowymi i innymi miejscami, gdzie pod różnymi kątami stykają się płaszczyzny dachu. To właśnie w tych miejscach mamy do czynienia z największą ilością wody, przez co mogą pojawiać się w nich różnego rodzaju uszkodzenia. Dokładne przejrzenie tych partii pokrycia pozwoli uniknąć rozszczelnienia dachu, co jest najczęstszym powodem powstawania wilgoci na poddaszu czy zniszczonej elewacji budynku.

– Koszt ewentualnych napraw dekarskich zależy od rodzaju użytych materiałów do wykonania połaci. Najmniej problemów sprawiają dachy pokryte dachówkami ceramicznymi, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia i odpornością na zmiany pogodowe. Ogromną zaletą w przypadku pęknięcia pojedynczej sztuki jest jej łatwa wymiana – tłumaczy Andrzej Wilhelmi, prowadzący szkolenia dekarskie firmy Röben.

d1taype

Przeciekanie dachu - jak go uniknąć

Wiele osób zapomina, jak ważne jest staranne przejrzenie orynnowania. Udrożnienie zatkanych rynien pozwala pozbyć się zalegających w nich liści, igieł, gałęzi, resztek roślin czy nawet piachu. Zatkane rynny i rury spustowe powodują niedrożność systemu, a tym samym uniemożliwiają odpływ wody. Nagromadzenie nieodprowadzanej odpowiednio wody deszczowej może powodować wylewanie się jej poza boczne krawędzie kosza i przedostawanie na folię wstępnego krycia. Jeżeli zostanie ona uszkodzona, w prosty sposób doprowadzimy do przeciekania dachu. Zimą, wraz z nadejściem mrozów, całe nagromadzone w rynnie zanieczyszczenia zamarzają, tworząc blokadę odpływu, przez co uniemożliwiają zsuwanie się z dachu śniegu. Takie zaniedbania prowadzą do zawilgocenia ścian, powstawania grzyba czy nawet niszczenia konstrukcji murów.

Pomocne akcesoria przeciwśnieżne

W naszym klimacie zalecanym elementem wykończenia dachu są akcesoria zapobiegające gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej. Poprzeczne żerdzie lub metalowe drabinki umieszcza się na skraju dachu, dzięki czemu chronią przed przypadkowym obsuwaniem się śniegu. Warto również pomyśleć o montażu śniegołapu, który zapobiega uszkodzeniu kominków wentylacyjnych i odpowietrzających poprzez zsuwające się z dachu pokłady śniegu. Jeśli nie zamontowano ich podczas montażu pokrycia dachowego, dobrym momentem uzupełnienia tego braku jest właśnie okresowy przegląd dachu.

Nie można zapomnieć o wyznaczeniu punktu asekuracyjnego na połaci, przydatnego podczas prac przeprowadzanych na dachu. Jeżeli zajdzie konieczność odśnieżania dachu, miejsce, które wcześniej wyznaczono, pozwoli na pewne i bezpieczne wykonanie niezbędnych czynności. – Wszystkie dachy skośne, bez względu na liczbę spadów, powinny być odśnieżane przez wyspecjalizowane ekipy. Najlepiej, jeśli będą to fachowcy, którzy wykonywali pokrycie dachu, znający konstrukcję i wszystkie jej elementy oraz potencjalne zagrożenia. Jest to szczególnie ważne, kiedy dach ma skomplikowaną formę. Prace na nim powinny być wykonywane w dostępie linowym, o ile nie ma możliwości usunięcia śniegu z dołu – tłumaczy Wilhelmi.

d1taype
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1taype