Trwa ładowanie...

Kolektory słoneczne na dachu

Kolektory słoneczne na dachuŹródło: shutterstock.com
d4b3rz6
d4b3rz6

Coraz częściej spotyka się je na dachach nowych budynków. Świadczą o ekologicznych upodobaniach właścicieli. Kilka rad, jak przygotować dach do montażu kolektorów słonecznych.

Na początek wyjaśnienie. Kolektor to nie bateria słoneczna. Bateria słoneczna powstaje przez połączenie kilku ogniw. Służy do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Energia elektryczna pozyskana ze słońca jest gromadzona w akumulatorach, a następnie, zależnie od zapotrzebowania, przetwarzana na prąd o napięciu 12-, 24- lub 220 V i dostarczana do odbiorników. Baterii nie należy mylić z kolektorem słonecznym. Choć dużej różnicy w montażu nie ma, my będziemy mówić o kolektorach, które podgrzewają wodę.

Kiedy zdecydowałeś się na założenie kolektorów pomyśl o dobrym miejscu na nie. Dobrze jest to zrobić już na etapie projektowania. Usytuowanie względem domu może być różne: na dachu, w dachu i jako wolno stojące.

Stosowany rzadziej, ze względu na koszt okucia budowlanego oraz na nieco większe skomplikowanie, montaż w połaci dachowej ma dwie zalety: częściowo poprawia estetykę budynku oraz nieznacznie zmniejsza straty ciepła samego kolektora. Taki montaż jest jednak poważną ingerencją w dach i nie może być stosowany przy dowolnym materiale dachowym, jak i też przy dowolnym kącie nachylenia dachu, gdyż w tym przypadku nie mamy możliwości korekty nachylenia samego kolektora.

Drugi z grupy, montaż na dachu jest najbardziej efektywny. W ten sposób można zainstalować każdy typ kolektora, nie tylko w trakcie, ale także po wybudowaniu domu. Wystarczy podczas pokrywania dachu zamontować uchwyty dachowe i wyprowadzić na zewnątrz przewody rurowe, do których podłączone będą kolektory.

d4b3rz6

Kolektor wypełniony cieczą jest ciężki więc konstrukcja dachu musi mieć odpowiednią wytrzymałość. W przypadku montażu kilku kolektorów może być konieczne wykonanie dodatkowego wspornika. Kolektory powinny być zamontowane w kierunku południowym lub najbardziej do niego zbliżonym pod kątem ok. 40 stopni do podłoża.

Dobrze, jeśli znajdują się jak najbliżej zasobnika akumulującego ciepło. Nie warto zapominać też o zapewnieniu swobodnego dostępu dla serwisanta. Kolektor czasem ulega awariom, więc musi być do niego dostęp.

Kolektory słoneczne najczęściej stosowane są do ogrzewania wody w budynkach mieszkalnych oraz samych budowli. Działanie kolektorów jest proste. Kolektory absorbują nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale także tzw. promieniowanie rozproszone. Dzięki temu możliwa jest ich praca przy częściowym, a nawet całkowitym zachmurzeniu.

W dach możemy wbudować jedynie kolektory płaskie, pod warunkiem, że nachylenie dachu wynosi min. 25°. Zaoszczędzamy w ten sposób na ilości dachówek, ale musimy zapłacić więcej za montaż, gdyż kolektory ze wszystkich stron muszą być zabezpieczone przed przedostawaniem się wody.

d4b3rz6

Kolektory z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego i koncentryczne można montować do dachów spadzistych, płaskich lub balkonów wzdłuż lub w poprzek bez strat promieniowania.

Warto też pomyśleć o pokryciu dachu. Kolektory zawsze montuje się od góry dlatego przy dachówce nie będzie problemu z założeniem i podłączeniem całej instalacji. Znacznie trudniejszy będzie montaż na dachu z blachy. Kolektor potrzebuje punktów podparcia oraz rurek doprowadzających i odprowadzających glikol, jeśli rurki i punkty podparcia będą wystawać już z dachu to montaż będzie naprawdę szybki

Kolektory rurowe typu heat-pipe muszą być zamontowane z minimalnym nachyleniem 20°.

d4b3rz6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b3rz6