Trwa ładowanie...

Zgrany duet: brama garażowa i elewacja domu

Zgrany duet: brama garażowa i elewacja domuŹródło: Krispol
d4jvu4w
d4jvu4w

W naszym krajobrazie dominują garaże wbudowane w bryłę domu. Ich obecność na elewacji podkreśla duży element, jakim jest brama garażowa. Jej pokaźne wymiary sprawiają, że staranne dobranie bramy do elewacji jest niełatwym zadaniem. Stawką jest jednak estetyczny wizerunek domu.

Najważniejszym kryterium doboru bramy garażowej do elewacji jest jej harmonijne połączenie z architekturą części mieszkalnej. Powinna być tak dopasowana, by nie zaburzać klimatu domu, co jest równie ważnym zadaniem w przypadku architektury nowoczesnej i tradycyjnej. Dobrym tropem jest też wybór bramy spójnej materiałowo oraz kolorystycznie z fasadą budynku.

Brama garażowa dobrana do architektury domu

Dopasowanie bramy do stylu domu jest szczególnie trudne w przypadku budynków nawiązujących do tradycyjnych form. W domach utrzymanych w klimacie dworkowym czy odwołujących się do tradycyjnej bryły przekrytej spadzistym dachem, o symetrycznym układzie elewacji, duża brama garażowa może sprawiać wrażenie obcego elementu zakłócającego symetrię i proporcje budynku. Najtrudniej je zachować, jeśli garaż jest zlicowany z elewacją. Utrzymanie symetrii będzie znacznie łatwiejsze, gdy bryła garażu zostanie wysunięta przed front części mieszkalnej. Wówczas garaż można potraktować jako osobny element zintegrowany z główną bryłą.

Zdecydowanie prościej jest wkomponować garaż w bryłę domu wykorzystującego nowoczesne wzorce. W architekturze inspirowanej modernizmem czy nawiązującej do budownictwa industrialnego kompozycja elewacji nie jest poddana symetrii. Układ okien i drzwi podporządkowany jest funkcji, poza tym tego typu domy zbudowane są często z kilku brył, dlatego brama garażowa umieszczona na elewacji jest jeszcze jednym elementem budującym spójną asymetryczną kompozycję. Może być zarówno zlicowana z częścią mieszkalną, jak i wysunięta przed nią.

Stylistyczna harmonia

Sposobem na harmonijne wpisanie bramy w bryłę domu jest także nawiązanie przez jej formę do charakteru i stylu detali architektonicznych zastosowanych na elewacji. Może to być kształt, kompozycja wypełnienia, a także materiał, z jakiego je wykonano. Jeśli np. drzwi i okna mają kształt łukowy, ich naturalnym dopełnieniem będzie brama o takiej samej formie. W przypadku budynków inspirowanych tradycyjną architekturą korzystne będzie zastosowanie bramy bliskiej stylistycznie rozwiązaniom używanym w przeszłości. Nawiązaniem do dawnych realizacji może być wykorzystywany dawniej wzór – jodełkowy czy kasetonowy, powtarzający wypełnienia drzwi zewnętrznych czy odtwarzający układ drewnianej oblicówki użytej na ścianie szczytowej.

d4jvu4w

W budynkach o bardziej nowoczesnym charakterze lepiej sprawdzi się brama o czystej, prostej formie podkreślającej czystość kompozycji. Dominują rozwiązania z poziomymi podziałami na bramie garażowej, co doskonale wpisuje się w modny horyzontalny układ wielu elewacji nowoczesnych budynków.

Niezależnie od stylu architektonicznego zharmonizowaniu części mieszkalnej budynku z garażową sprzyja wykorzystanie tego samego wzoru na drzwiach wejściowych i garażowych.

Spójność materiałowa i kolorystyczna

Bardzo ważnym elementem zgranej kompozycji elewacji i garażu jest kolorystyka bramy garażowej oraz materiał, z jakiego została wykonana. Jeśli chcesz, by była ona elementem neutralnym, wybierz model w kolorze ścian domu. Taki zabieg daje gwarancję, że garaż usunie się na dalszy plan. Jeśli zależy ci, by brama podkreślała asymetrię elewacji, możesz ją wyróżnić kolorem skontrastowanym ze ścianami zewnętrznymi. Nie może być on jednak przypadkowy. Najczęściej nawiązuje do barw okien i drzwi, a w przypadku domów przekrytych dachem połaciowym - do kolorystyki dachu.

d4jvu4w

Brama garażowa w odcieniu szarości to rozwiązanie, które stało się wręcz synonimem nowoczesnego domu. Coraz częściej komponuje się ją także z barwą wypełnienia chętnie stosowanych zewnętrznych żaluzji oraz rolet okiennych. Najlepiej jeśli warstwa wierzchnia bramy garażowej jest wykonana z tego samego materiału, co detal elewacyjny, do którego nawiązuje. Jednak nie zawsze zgodność materiałowa jest konieczna. Nowoczesne bramy mogą mieć warstwę wierzchnią wykonaną z materiałów do złudzenia odtwarzających drewno czy stal – są to choćby bramy z blachy stalowej pokryte folią imitującą drewno lub aluminium albo stal. Bramy nawiązujące do drewnianych mają tę przewagę nad naturalnym surowcem, że nie wymagają pracochłonnych zabiegów konserwacyjnych.

d4jvu4w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jvu4w