Trwa ładowanie...

Okna, drzwi i brama garażowa w domu energooszczędnym

Dom energooszczędny sprzyja ograniczeniu strat ciepła w budynku. Szczególnie istotną rolę odrywają w nim odpowiednio dobrane drzwi, okna i brama garażowa, które powinny stanowić skuteczną barierę dla uciekającego z budynku ciepła.

Okna, drzwi i brama garażowa w domu energooszczędnymŹródło: SILKA YTONG
d1loeql
d1loeql

Dom energooszczędny sprzyja ograniczeniu strat ciepła w budynku. Szczególnie istotną rolę odrywają w nim odpowiednio dobrane drzwi, okna i brama garażowa, które powinny stanowić skuteczną barierę dla uciekającego z budynku ciepła.

Współczesny dom energooszczędny jest efektywny energetycznie, ale ma też na uwadze samopoczucie mieszkańców. Wszelkie zmiany w zasadach projektowania zmierzają ku temu, by w myśl unijnej dyrektywy, mającej obowiązywać w 2021 r., nowo powstające budynki były niemal zeroenergetyczne.

Wprowadzane stopniowo wymogi energooszczędności wpływają na bryłę, a także ustawienie budynku na działce względem określonych kierunków świata i kąta nachylenia terenu. Zmuszają też architektów do tego, by wykorzystywali zaawansowane technologie, w tym energetyczną stolarkę otworową. Nieszczelne drzwi, okna i brama garażowa mogą bowiem odpowiadać za straty ciepła nawet na poziomie ponad 30 proc. Dlatego też wybór i montaż tych elementów warto zlecić fachowcom.

Ciepło – zimno

Współczesny dom energooszczędny architekci chętnie wyposażają od południa w duże okna, przez które wpada do środka sporo ciepła w słoneczne dni. Jednak wraz z nastaniem nocy czy chłodnych miesięcy te same przeszklenia narażają budynek na wyziębienie. Z kolei podczas upału mogą być przyczyną przegrzewania pomieszczeń. Można sobie z tym oczywiście poradzić, stosując rozmaite przesłony, w tym rolety zewnętrzne. Jednak same okna w domu energooszczędnym też muszą spełniać określone wymogi. Najlepiej, gdy cechuje je współczynnik przenikania ciepła Uw≤ 0,8 W/m2K. Wtedy będą wpisywać się w dyrektywy unijne, mające obowiązywać za niespełna 5 lat także w Polsce.

Istotne są też parametry ościeżnicy i ramy: poleca się modele 6-, 7-komorowe o stosunkoweo dużej grubości. Mają one o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcję niż okna tradycyjne. Szkło, zespolone podwójnie lub potrójnie, obowiązkowo musi być pokryte niskoemisyjną powłoką zatrzymującą uciekające ciepło, a przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest gazem szlachetnym. Mostki termiczne między oknami i murem w domu energooszczędnym zniweluje montaż w warstwie ocieplenia (na dodatkowym rusztowaniu).

d1loeql

Optymalnie na wejściu

Podobnie jak okna, także drzwi zewnętrzne o określonej specyfikacji technicznej chronią dom energooszczędny przed stratami ciepła. Na tę chwilę Uw dla drzwi powinno wynosić maksymalnie 1,3 W/m2K. Modele specjalnie przeznaczone do domu energooszczędnego, certyfikowane np. przez Instytut Budownictwa Pasywnego, osiągają jednak wartość nawet 0,71 W/m2K. Kluczowy jest tu materiał, z którego zostało wykonane skrzydło (zwykle PCW, drewno, aluminium), oraz ukryta między powłokami warstwa ocieplenia, najlepiej z pianki poliuretanowej. Wkładki termoizolacyjne umieszcza się też w profilach. Jeśli drzwi są wyposażone w przeszklenia, koniecznie – jak w przypadku okien – szyby powinny być niskoemisyjne. Odpowiedni montaż ościeżnicy, zabezpieczający także przed przenikaniem wilgoci, również korzystnie wpływa na parametry drzwi.

Szczelne segmenty

Do garażu zlokalizowanego w bryle budynku przenika ciepło z ogrzewanych pomieszczeń. W takiej sytuacji najmniejsze straty ciepła w domu energooszczędnym zapewniają stalowe segmentowe bramy garażowe (ewentualnie rolowane). Dzieje się tak za sprawą wypełnienia poszczególnych elementów pianką poliuretanową o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, której optymalna grubość wynosi 40-60 cm. W przypadku najcieplejszym bram garażowych współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw≤ 0,39 W/m2K dla poszczególnych paneli. Ważne jest jednak, by połączenia między nimi wypełniały elastyczne uszczelki odporne na działanie warunków atmosferycznych. Wtedy współczynnik przenikania ciepła dla całej powierzchni bramy, podobnie jak w przypadku drzwi, nie powinien wynieść więcej niż 1,3 W/m2K, a im mniej, tym lepiej.

W przypadku domu energooszczędnego zaleca się jednak unikanie garaży zespolonych z bryłą mieszkalną. Pod względem parametrów cieplnych lepiej sprawdza się taki, który stanowi przybudówkę do dobrze ocieplnego budynku.

d1loeql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1loeql