Trwa ładowanie...

Brama garażowa nie musi być brzydka

Brama garażowa nie musi być brzydkaŹródło: shutterstock
d43qxoo
d43qxoo
Garaż do niedawna traktowany był wyłącznie jako funkcjonalna część domu. Przy wyborze bramy garażowej kierowaliśmy się takimi czynnikami, jak jakość, cena i funkcjonalność. Od niedawna jednak nie mniej ważny jest wygląd bramy. Jaka powinna być brama garażowa XXI wieku?

Odpowiednio zamontowana

Brama garażowa musi być dostosowana do potrzeb domowników - mieć odpowiednią wysokość i szerokość. Powinna być także ocieplona. Markowe bramy psują się bardzo rzadko, a większość problemów z nimi jest wynikiem błędów popełnionych przy montażu. Kupując bramę, warto więc poświęcić chwilę nie tylko na wybór modelu, ale też ekipy montażowej. Większość producentów ma własne lub zaprzyjaźnione ekipy. Wybór takich robotników jest o tyle korzystny, że w przypadku ewentualnych usterek nie ma problemu ze zrzucaniem winy z producenta na montera. Napęd też powinien pochodzić z tego samego źródła, bo oszczędzanie i kupowanie tych elementów osobno może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie bramy.

Wkomponowana

Brama garażowa powinna tworzyć idealną kompozycję z pozostałymi elementami domu widocznymi z zewnątrz - dachem, elewacją, drzwiami i oknami. Największym powodzeniem cieszy się dobieranie podobnych drzwi wejściowych i bramy. Oba te elementy muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego jest szansa, że uda ci się kupić bramę i drzwi z tego samego lub podobnego (a przynajmniej podobnie wyglądającego) materiału. Najważniejszą rolę odgrywa jednak kolorystyka.

Warto dokładnie przestudiować oferty producentów bram i drzwi, zanim zdecydujesz się na zakup choć jednego z tych elementów. Jeśli nie zrobisz dokładnego rozeznania i kupisz osobno drzwi wejściowe, może się okazać, że nie jesteś w stanie znaleźć podobnej do nich bramy. Z wyborem koloru bramy nie ma problemu, bo większość producentów proponuje je w różnych okleinach drewnopodobnych, a także malowanych na wszystkie kolory z palety RAL.

d43qxoo

Odpowiadająca gustom

Producenci bram garażowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, także jeśli chodzi o kwestie estetyczne. Na rynku dostępne są bramy z różnych materiałów, o zróżnicowanych kształtach. Ostatnio modne są takie z elementami szkła. Przeszklenia w bramach garażowych wykonuje się z tzw. bezpiecznego szkła (hartowanego) albo ze szkła akrylowego. Szkło może być przezroczyste, kolorowe lub mieć strukturę kryształu. Takie dekory mogą występować właściwie w każdej bramie garażowej. Od jej rodzaju zależy jednak, jak duża może być powierzchnia szyby. Największe połacie szkła można zastosować w bramach uchylnych i rozwieralnych (do 50 proc. powierzchni). W przypadku bram segmentowych wielkość przeszklenia jest ograniczona rozmiarami pojedynczego segmentu – im są one większe, tym szersze mogą być okienka. Najmniejsze przeszklenia stosuje się w bramach rolowanych, gdyż w ich przypadku ograniczenie stanowi szerokość pojedynczych listew, z których zbudowany jest płaszcz bramy garażowej.

Zastosowanie w bramie garażowej elementów szkła to rozwiązanie nie tylko wpływające na jej estetykę, ale również praktyczne. "Okno" w bramie to źródło naturalnego światła w garażu.

d43qxoo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43qxoo