Trwa ładowanie...

ABC pielęgnacji bram garażowych

Nienaganne działanie oraz wygląd bramy garażowej są uwarunkowane regularną pielęgnacją i konserwacją. Wiele z tych działań najlepiej powierzyć autoryzowanemu serwisowi, część prac można jednak wykonać samodzielnie. Drobne czynności pozwolą ci się cieszyć niezawodnym działaniem bramy przez wiele lat.

ABC pielęgnacji bram garażowychŹródło: Shutterstock
d1aispv
d1aispv
Nienaganne działanie oraz wygląd bramy garażowej są uwarunkowane regularną pielęgnacją i konserwacją. Wiele z tych działań najlepiej powierzyć autoryzowanemu serwisowi, część prac można jednak wykonać samodzielnie. Drobne czynności pozwolą ci się cieszyć niezawodnym działaniem bramy przez wiele lat. Mało kto przywiązuje wagę do czyszczenia i pielęgnacji bramy. A szkoda!

Prawidłowy montaż bramy garażowej

Aby oszczędzić sobie kłopotów w przyszłości, już na etapie montażu bramy garażowej należy zadbać o kilka istotnych elementów. Po pierwsze, fundament bramy musi być osadzony na tyle głęboko, aby podczas mrozów nie doszło do jego wysadzenia i wypaczenia konstrukcji. Należy też zadbać o prawidłowe zainstalowanie prowadnic i wypoziomowanie konstrukcji. W przypadku dwuskrzydłowych bram garażowych podstawą jest również właściwe osadzenie zawiasów, by skrzydła dobrze się domykały. Najlepiej sprawdzić płynność otwierania bramy tuż po wykonaniu pracy przez montażystę – ruch skrzydeł (lub skrzydła) musi być swobodny, a płaszczyzny powinny przylegać do siebie bez rozszczelnień. Nie ma co wierzyć w zapewnienia, że brama po pewnym czasie się „ułoży”. Wręcz przeciwnie, defekty mogą się pogłębiać.

Czysta powierzchnia

Segmenty bramy należy utrzymywać w czystości, by zapobiec trwałemu osadzaniu się kurzu i innych zabrudzeń. Do mycia bramy wystarczy woda z odrobiną delikatnego detergentu. Powierzchnię można czyścić za pomocą ściereczki, gąbki lub płaskiego mopa, jakiego używa się także do mycia okien (o ile powierzchnia bramy nie jest zbyt urozmaicona). Doskonale w czyszczeniu bramy garażowej sprawdzają się też myjki ciśnieniowe. Nie obawiaj się - nie zniszczą jej powierzchni.

Zobacz koniecznie: Mieszkasz w starym domu? Ona rozwiąże twoje problemy

Każda brama musi wykazywać odporność na działanie wody, co jest istotne zwłaszcza zimą, gdy wnikająca w szczeliny wilgoć może zamarzać i powodować mikrouszkodzenia mechanizmów, w tym także ich rozsadzanie i wypaczanie. Zwykle szkody spowodowane działaniem czynników atmosferycznych (także wody) podlegają prawu reklamacji. W porównaniu z modelami drewnianymi, wymagającymi dodatkowej konserwacji, mniej problemów z pielęgnacją sprawiają na ogół wytrzymałe stalowe bramy garażowe, zwłaszcza cynkowane i malowane proszkowo.

d1aispv

Drożne prowadnice

Codziennym działaniem podczas użytkowania bramy garażowej z drzwiami przesuwnymi jest kontrolowanie tego, czy nic nie stoi na przeszkodzie podczas otwierania i zamykania. Dotyczy to zarówno modeli sterowanych elektrycznie, jak i obsługiwanych ręcznie. Liście, gałęzie, szyszki, śnieg czy inne utrudnienia należy niezwłocznie usunąć, aby nie doszło do uszkodzenia mechanizmu jezdnego. Najlepiej podczas czyszczenia prowadnic sprawdzają się miękkie szczotki, a także dmuchawy do odgarniania liści.

Napęd w dobrej formie

Napędy do bram garażowych są montowane wewnątrz pomieszczenia i tym samym stosunkowo dobrze chronione, zwłaszcza zimą. Nawet one wymagają jednak systematycznej konserwacji. Zwykle są objęte systemem gwarancyjnym, dlatego ich doglądanie warto powierzyć firmie serwisowej. Raz w roku powinna ona również profilaktycznie sprawdzić stan uszczelek. Samemu warto przyjrzeć się fotokomórkom – aby prawidłowo działały, nie mogą być przesłonięte, zabrudzone czy pokryte śniegiem.

Sprawne otwieranie bramy garażowej

Zardzewiałe i skorodowane elementy bramy należy dokładnie oczyścić i zakonserwować. Za płynny ruch skrzydeł są odpowiedzialne sprężyny. W przypadku bramy bez automatu trzeba co pewien czas sprawdzać ich naciąg. Jeśli są uszkodzone, powinien wymienić je specjalista. Bramy garażowe co pewien czas wymagają też zabezpieczania sprężyn i innych elementów ruchomych smarem zgodnie z zaleceniami producenta. Preparaty do stosowania na zewnątrz charakteryzuje dobra przyczepność, skutecznie chronią one też mechanizmy przed wilgocią i zmianami temperatury. Równomierną aplikację i dotarcie do każdego zakamarka ułatwiają smary w spreju.

d1aispv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aispv