Trwa ładowanie...

Podłogi bez zarysowań

Chociaż producenci oferują podłogi coraz lepiej chronione przed zarysowaniami, nic nie jest wieczne. Kocie pazurki i szurające krzesła nie służą ani podłogom drewnianym, ani panelom. Aby zachowały piękny wygląd przez długie lata, należy odpowiednio o nie dbać. Oznacza to regularną pielęgnację oraz stosowanie ochronnych gadżetów.

Podłogi bez zarysowańŹródło: Shutterstock
d439abc
d439abc
Chociaż producenci oferują podłogi coraz lepiej chronione przed zarysowaniami, nic nie jest wieczne. Kocie pazurki i szurające krzesła nie służą ani podłogom drewnianym, ani panelom. Aby zachowały piękny wygląd przez długie lata, należy odpowiednio o nie dbać. Oznacza to regularną pielęgnację oraz stosowanie ochronnych gadżetów.

Usuń przyczyny zarysowań

Zarysowania na podłogach drewnianych wymagają cyklinowania, uzupełniania większych ubytków i polerowania. W przypadku paneli zniszczona powierzchnia nadaje się na ogół tylko do wymiany. Zanim więc dopuścisz do powstania rys, zastanów się, czy robisz wszystko, by zabezpieczyć przed nimi podłogi.

Wnoszony na butach czy zwierzęcych łapach piach to jeden z największych wrogów podłóg – zarówno drewnianych, jak i paneli. Działa jak papier ścierny. Dlatego należy szczególnie dbać o regularne zamiatanie i odkurzanie podłóg. Najlepiej stosować w tym celu szczotki o niezbyt twardej szczecinie oraz specjalne końcówki odkurzacza przeznaczone do parkietów – są one zaopatrzone w długie, miękkie włosie, które dodatkowo poleruje podłogi podczas odkurzania.

Sprawdź też: Najlepszy sposób na przytulny dom. Znasz?

Jeśli mieszka z tobą zwierzę, systematycznie obcinaj mu pazury. Miski z wodą i karmą najlepiej ustaw na podkładce lub kup modele z gumowym zabezpieczeniem od spodu. Dzięki temu pupil nie będzie nimi szurał podczas jedzenia.

d439abc

Uszkodzenia na podłogach powstają przeważnie tam, gdzie znajdują się meble. Częste przesuwanie krzesła czy rozkładanie łóżka może skutkować nieestetycznymi zarysowaniami i wytarciami, warto więc wybierać wyposażenie zaopatrzone w gumowe kółka lub podklejać nóżki mebli filcowymi podkładkami. Zamiast nich możesz zastosować zabezpieczenia wykonane ze zwykłych korków od wina, które należy pociąć nożykiem na plastry równej grubości i przykleić taśmą dwustronną do nóżek mebli. Pomocne mogą okazać się również antypoślizgowe, przezroczyste maty, które układa się np. przy biurku pod fotelem na kółkach.

Oryginalne zabezpieczenie podłóg drewnianych i paneli stanowią też skarpetki na nóżki krzeseł i foteli (np. japońskiej firmy Toyo Case). Wykonane z elastycznego materiału doskonale dopasowują się zarówno do kwadratowych, jak i okrągłych w podstawie nóżek, chroniąc posadzkę przed zarysowaniami i tłumiąc odgłosy szurania meblami. Są dostępne w przeróżnych kolorach i wzorach, np. kocich łapek. Jeśli zależy ci na unikalnym wzorze, możesz wykonać podobne samodzielnie na drutach czy szydełku lub poprosić o to uzdolnioną babcię czy ciocię. Okazuje się, że skarpetki nie są zarezerwowane wyłącznie dla ludzi!

Stosuj preparaty zabezpieczające

Podłogi drewniane i panele są na ogół fabrycznie zabezpieczane lakierami chroniącymi je przed ścieraniem. Jednak nawet najtwardsza powłoka ma swoją żywotność i nie jest w stanie dożywotnio zabezpieczyć podłóg przed intensywnym użytkowaniem i zarysowaniami. Stąd potrzeba systematycznego stosowania środków, które nie tylko odświeżą podłogi, lecz także stworzą powłokę zabezpieczającą. Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie lakieru na podłogach drewnianych, wiedz, że jego nakładanie wymaga dość dużej precyzji i jest czasochłonne. Być może lepiej poprosić o pomoc fachowca? Możesz zastosować preparat przezroczysty lub barwiący – lakierobejcę, jeżeli chcesz jednocześnie wzmocnić odcień drewna. Tego typu preparaty nakłada się na podłogi jedną, dwiema lub trzema warstwami wzdłuż słojów drewna, używając w tym celu np. szerokiego pędzla.

d439abc

Mniej kłopotliwe w zastosowaniu są pasty, których można używać znacznie częściej. Na ogół zawierają one woski, a także poliuretan w celu zwiększenia trwałości i są dostępne w wersjach matowych oraz nabłyszczających.

Również w przypadku paneli laminowanych można stosować środki zabezpieczające. Na ogół nie tylko chronią one przed zarysowaniami i wnikaniem brudu, lecz także nadają podłogom połysk. By uniknąć smug, należy je kłaść dopiero po usunięciu starej warstwy preparatu, w czym pomagają specjalne dostępne w sklepach środki. Niektóre ze specyfików czyszczących łączą te właściwości z jednoczesną konserwacją podłóg, pokrywając je warstwą zabezpieczającą, niekiedy także o właściwościach antypoślizgowych.

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz remont i chcesz zaoszczędzić już na etapie wyboru ekipy remontowej lub materiałów - wypełnij krótki formularz i nawiąż kontakt z firmami remontowymi.

d439abc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d439abc