Trwa ładowanie...

Zbyt wysokie opłaty za ogrzewanie mieszkania? Możesz się przed tym obronić

Płacenie rachunków to obowiązek, który dotyczy wszystkich korzystających z określonych świadczeń i usług. Problem w tym, że niektórych kosztów, np. związanych z utrzymaniem mieszkania, nie jesteś w stanie dokładnie przewidzieć. Wynika to przede wszystkim ze zbyt wysokich opłat za ogrzewanie. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy kwoty widniejące na rachunkach zdecydowanie przekraczają twoje możliwości finansowe albo granice przyzwoitości?

Zbyt wysokie opłaty za ogrzewanie mieszkania? Możesz się przed tym obronićŹródło: Shutterstock
d317dus
d317dus

Płacenie rachunków to obowiązek, który dotyczy wszystkich korzystających z określonych świadczeń i usług. Problem w tym, że niektórych kosztów, np. związanych z utrzymaniem mieszkania, nie jesteś w stanie dokładnie przewidzieć. Wynika to przede wszystkim ze zbyt wysokich opłat za ogrzewanie. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy kwoty widniejące na rachunkach zdecydowanie przekraczają twoje możliwości finansowe albo granice przyzwoitości?

Przyczyn zbyt wysokich opłat za ogrzewanie może być wiele. Wśród nich najczęściej wymienia się błędy w termoizolacji budynku, nadmierne ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych oraz nieprawidłowości przy rozliczeniach rachunkowych. Co gorsza, spółdzielnie mieszkaniowe rzadko skłonne są do pomocy mieszkańcom przy wyjaśnianiu wątpliwości, przez co wiele osób zaprzestaje walki o swoje, niesłusznie zabierane pieniądze. Jest jednak kilka sposobów skutecznej obrony przed zbyt wysokimi rachunkami.

Samodzielne obliczenia

- Przede wszystkim warto spróbować samodzielnie wyliczyć realne koszty ogrzewania mieszkania, biorąc przy tym pod uwagę przewidywany poziom zużycia ciepła we wnętrzu – mówi mecenas Szczepan Barszczewski prowadzący w Białymstoku kancelarię radcowską. I dodaje: - Najczęściej przyjmowaną stawką jest ok. 1,3-2 zł za ogrzanie 1 mkw. powierzchni mieszkalnej. Należy jednak pamiętać, że ostateczna wartość uzależniona jest m.in. od struktury budynku czy zastosowanego systemu grzewczego.

Jak przyznaje przedstawiciel jednej z białostockich spółdzielni mieszkaniowych, przy standardowych wyliczeniach, na podstawie których określana jest wysokość opłat, korzysta się z informacji z podzielników umieszczonych w mieszkaniach. - Ta metoda to najdokładniejszy sposób pomiaru, jaki jesteśmy w stanie realizować. Rozliczenia zaś prowadzone są przez profesjonalną, doświadczoną firmę rozliczeniową – mówi.

Sądowy spór o ciepło

Problem w tym, że mierniki są niedokładne, przez co nie da się na podstawie ich wskazań właściwie wyliczyć kosztów ogrzewania dla poszczególnych mieszkań. Zatem przy dokonywaniu płatności rachunkowych według własnych wyliczeń poinformuje o swoich wątpliwościach co do wysokości naliczonych opłat. Musisz się jednak liczyć z tym, że takie działanie spowoduje narastanie zadłużenia, przez co po pewnym czasie spółdzielnia zdecyduje się na dochodzenie swoich należności na drodze postępowania sądowego.

d317dus

Udowodnienie swoich racji przed sądem pozwoli ci jednak uniknąć konieczności płacenia zbyt wysokich rachunków. Co więcej, pozytywne rozstrzygnięcie sporu może sprawić, iż spółdzielnia skoryguje dotychczasowy sposób naliczania opłat za centralne ogrzewanie, co w perspektywie kilku lat pozwoli ci zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

- Obniżenie obecnych opłat to jedno. Oprócz tego możliwe jest również odzyskanie nadpłat z kilku poprzednich sezonów grzewczych. Do tego niezbędne będzie przedstawienie dowodów potwierdzających nieprawidłowości wynikające z błędnych rozliczeń spółdzielni oraz wskazanie właściwych twoim zdaniem kosztów w każdym okresie. Warto przy tym pamiętać, że można się ubiegać o zwrot nadpłat nawet sprzed 10 lat – wyjaśnia Szczepan Barszczewski.

Jak wygrać batalię?

Przystępując do walki ze spółdzielnią mieszkaniową, przede wszystkim należy być zdeterminowanym. Dowody potwierdzające słuszność twoich roszczeń to jedno, równie istotne jednak jest nastawienie i gotowość do bronienia swoich racji przed sądem.

Niestety, konieczność poświęcenia czasu i energii, a także niepewność związana z przebiegiem rozprawy i decyzją sądu czasami powodują zaniechanie i godzenie się na płacenie zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie.

d317dus

Rozwiązaniem, które przybliży cię do odzyskania pieniędzy i jednocześnie pozwoli na zmniejszenie własnego zaangażowania, może być skorzystanie z fachowej pomocy prawnej. Zdaniem ekspertów większość takich spraw jest bowiem „do wygrania”.

- Tego typu spory wymagają na ogół zagłębienia się w przepisy, takie jak prawo energetyczne czy regulaminy dotyczące rozliczenia c.o. poszczególnych spółdzielni, które niekiedy wręcz wzajemnie się wykluczają. Do tego materia rozliczania kosztów wymaga fachowej wiedzy ciepłowniczej. Wszystko to bez wątpienia utrudnia dochodzenie swoich praw. Jednak odpowiednia determinacja i argumentacja sprawiają, że coraz częściej można liczyć na korzystny wyrok sądu - wyjaśnia radca prawny Szczepan Barszczewski.

d317dus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d317dus