Trwa ładowanie...

Ogrzewanie domu: kocioł elektryczny. Czy to się opłaca?

Prąd można wykorzystać do ogrzewania domu. Choć rozwiązanie to nie cieszy się tak dużą popularnością jak pozostałe źródła ciepła, niekiedy bywa przydatne. Przede wszystkim urządzenia do ogrzewania elektrycznego są tanie, a ich instalacja jest bardzo prosta. Jeżeli zależy ci na bezobsługowej instalacji grzewczej – odpowiednim rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie domu: kocioł elektryczny. Czy to się opłaca?Źródło: Shutterstock
d3fh09t
d3fh09t

Kotły elektryczne - oprócz olejowych i gazowych - stanowią jeden z wygodniejszych sposobów na ogrzewanie domu. Mogą być wykorzystane do ogrzewania wody użytkowej lub zasilania grzejników. Choć ogrzewanie elektryczne nie należy do najpopularniejszych, znajduje coraz większą liczbę zwolenników. Inwestorzy decydujący się na ogrzewanie elektryczne zwracają uwagę na jego liczne zalety.

Prąd jest najbardziej ekologicznym źródłem ciepła - nie wytwarza zanieczyszczeń, nie obciąża środowiska naturalnego. Z punktu widzenia ekonomii wysoka cena prądu w wielu przypadkach może zostać zrekompensowana przez niskie koszty inwestycyjne związane z budową instalacji grzewczej. Już cena samego kotła elektrycznego jest konkurencyjna – odpadają koszty przyłącza gazowego, budowy komina i wkładu kominowego. Koszt instalacji obniża również brak konieczności budowy pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię i skład opału.

Do podłączenia urządzenia elektrycznego wystarcza odpowiedni przydział mocy w zakładzie energetycznym. Kotły elektryczne praktycznie nie wymagają okresowych przeglądów – odpadają zatem koszty przeglądu instalacji gazowej, kominowej i wentylacyjnej. Dodatkowo są one bezobsługowe, zajmują mało miejsca - urządzenie w wersji wiszącej może zostać zamontowane praktycznie w dowolnym pomieszczeniu.

Budowa kotła elektrycznego

Kotły elektryczne, podobnie jak gazowe, mogą występować jako jedno- lub dwufunkcyjne. Jednofunkcyjne kotły elektryczne służą wyłącznie do ogrzewania wody krążącej w instalacji grzewczej, przeznaczonej do ogrzewania pomieszczeń. To zazwyczaj małe i lekkie urządzenia wiszącej (te o większej mocy występują jako jednostki stojące). Żeby wykorzystywać kocioł do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, trzeba dokupić podgrzewacz pojemnościowy – zasobnik. Elektryczne kotły dwufunkcyjne mają dodatkową możliwość podgrzania wody przeznaczonej do mycia za pośrednictwem przepływowego podgrzewacza umieszczonego w obudowie kotła.

d3fh09t

Źródłem ciepła w kotłach elektrycznych jest grzałka, czyli metalowy drut oporowy w osłonie stalowej, miedzianej lub mosiężnej. Osłona chroni grzałkę przed kontaktem z wodą. W zależności od typu, kocioł może mieć jedną lub kilka grzałek - im jest ich więcej, tym większa moc kotła. Dodatkowe grzałki włączają się stopniowo, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepłą wodę. Dzięki temu ogrzewanie jest maksymalnie oszczędne. Kotły oprócz elektrycznego sterowania mogą być wyposażone w automatykę pogodą lub pokojową, która reguluję moc grzewczą dostosowaną do rzeczywistych potrzeb budynku. Kotły te mogą być także wyposażone w programator czasowy zapewniający pracę według wytycznych ustalonych przez domowników. Jednak im bardziej rozbudowana automatyka, tym wyższa jest cena urządzenia. Obsługa kotłów elektrycznych, mimo zaawansowanych opcji regulacji, jest prosta i sprowadza się do ustawienia temperatury wody.

Jaka moc kotła elektrycznego?

Moc grzewcza kotłów elektrycznych wynosi od 4 do 24 kW. Kotły o mniejszej mocy zasilane są jednofazowo, natomiast te o większej mocy wymagają zasilania trójfazowego oraz odpowiedniego zabezpieczenia prądowego. Do ogrzania przeciętnego domu jednorodzinnego o dobrej izolacji cieplnej i powierzchni do 250 m2, wystarczy kocioł o mocy 20 kW. Ponadto kotły elektryczne mogą uzupełniać ogrzewanie z wykorzystaniem kotła na paliwa stałe i kominka z płaszczem wodnym (wówczas moc kotła może być znacznie niższa).

Ogrzewanie domu prądem - czy to się opłaca?

Ogrzewanie kotłem na paliwa stałe jest obecnie najtańsze w eksploatacji – w jego przypadku koszt wytworzenia kilowatogodziny ciepła wynosi ok. 15 gr. Średnio 40 gr więcej kosztuje kilowatogodzina ciepła wytworzona przez kocioł elektryczny (średnia stawka za 1 kWh – 0,55 zł przy założeniu, że ogrzewanie prądem rozliczasz według taryfy G11). Stąd energia elektryczna zaliczana jest do najdroższych źródeł ciepła. Jednak ogrzewanie kotłem na paliwa stałe jest wyjątkowo mało komfortowe, gdyż trzeba pamiętać o systematycznym uzupełnianiu paliwa i czyszczeniu kotła. Dlatego też kotły elektryczne wykorzystywane są najczęściej do wspomagania ogrzewania domu w czasie trwania tańszej taryfy G12 (w porze nocnej) bądź jako awaryjne źródło ciepła. Mogą współpracować z dowolnym typem grzejników oraz z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Kotły elektryczne nadają się zatem idealnie do domów i mieszkań, które nie mają dostępu do sieci gazowej, a także jeśli nie ma miejsca na składowanie opału (węgiel, miał, drewno, olej). Także wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania komina w budynku (np. z powodu gęstej zabudowy), urządzenie elektryczne pozostaje jedynym rozwiązaniem.

Damian Czernik

d3fh09t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3fh09t