Trwa ładowanie...

Ogrzewanie domu klimakonwektorem

Popularną metodą ogrzewania domów w naszym kraju jest instalacja c.o. z tradycyjnymi grzejnikami wodnymi. Dlatego planując jednoczesne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, oprócz standardowej instalacji c.o. musimy zainwestować w oddzielne urządzenia klimatyzacyjne. Można jednak oszczędzić sobie wspominanych komplikacji – obecnie na rynku dostępne są wielofunkcyjne urządzenia zapewniające efektywny system grzewczy oraz jednocześnie klimatyzacyjny.

Ogrzewanie domu klimakonwektoremŹródło: Rotex
d4ca77p
d4ca77p

Popularną metodą ogrzewania domów w naszym kraju jest instalacja c.o. z tradycyjnymi grzejnikami wodnymi. Dlatego planując jednoczesne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, oprócz standardowej instalacji c.o. musimy zainwestować w oddzielne urządzenia klimatyzacyjne. Można jednak oszczędzić sobie wspominanych komplikacji – obecnie na rynku dostępne są wielofunkcyjne urządzenia zapewniające efektywny system grzewczy oraz jednocześnie klimatyzacyjny.

Klimakonwektor to urządzenie przypominające budową grzejnik, zwany potocznie fan-coil – po polsku wentylator, choć nazwa może być myląca. W przeciwieństwie do ściennych grzejników funkcjonujących w instalacji c.o. klimakonwektory są urządzeniami dwufunkcyjnymi, zapewniającym nie tylko błyskawiczne ogrzewanie, ale także szybkie schłodzenie pomieszczenia – w efekcie urządzenie utrzymuje optymalną temperaturę wnętrza niezależnie od pory roku. Zdecydowanym plusem jest prostota obsługi, stąd popularność stosowania klimakonwektorów w zakładach przemysłowych, salach wykładowych, biurach, a także w mieszkaniach.

Jak działa klimakonwektor?

Klimakonwektor w przeciwieństwie do klasycznego klimatyzatora ma wodę jako podstawowy czynnik chłodniczy i grzewczy. Z kolei jednostki klimatyzacyjne wykorzystują do obiegu chłodniczego czynnik roboczy R407C. Klimakonwektor można w skrócie opisać jako wysokowydajny grzejnik wodny z wbudowanym wentylatorem, działający na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem - zimą woda grzewcza przepływa przez wymiennik, a wentylator wydmuchuje do pomieszczenia ciepłe powietrze. Latem to samo urządzenie zapewnia chłodzenie pomieszczeń. Klimakonwektory mają także specjalny system odprowadzania skroplin. Dodatkową zaletą urządzeń jest filtracja powietrza nawiewanego - jednostki wyposażone są w filtry jonizacyjne wielokrotnego użytku, przez które przepływa powietrze zassane z pomieszczenia.

Zasilanie klimakonwektorów

Klimakonwektory pracują efektywnie w połączeniu z pompą ciepła - zarówno gruntową, jak i powietrzną. Możliwa jest także współpraca z wysokotemperaturowymi źródłami ciepła - klimakonwektor umożliwia wymianę ciepła z wodą o temperaturze 70°C, zastępując tradycyjne grzejniki w systemach c.o. Umożliwia on także wykorzystanie systemu wodnego do chłodzenia pomieszczeń, w przypadku podłączenia pompy ciepła działającej w cyklu odwróconym lub z wytwornicy wody lodowej. Liczba klimakonwektorów potrzebnych do zapewnienia odpowiedniego klimatu pomieszczeń jest uzależniona m.in. od tego, czy w domu układ pomieszczeń jest otwarty, czy zamknięty. Do niewielkiego domu z ledwie kilkoma pomieszczeniami wystarczy jedno lub dwa urządzenia. W domach wielopiętrowych, z dużą liczbą pomieszczeń, konieczne będzie zainstalowanie większej liczby klimakonwektorów.

Obsługa urządzeń jest prosta i nie wymaga znajomości wiedzy technicznej, dlatego każdy użytkownik może samodzielnie zmniejszyć bądź zwiększyć wysokość temperatury w domu. Klimakonwektory mogą zostać zaprogramowane tak, aby uwzględniać indywidualne zapotrzebowanie na ciepło każdego obsługiwanego pomieszczenia.

d4ca77p

Nowoczesne ogrzewanie domu ma też swoje wady

Przyjemne ciepło w środku zimy i orzeźwiający chłód w środku lata to nie wszystko - liczy się także efektywność. Klimakonwektor znacznie szybciej rozprowadza powietrze w pomieszczeniu niż tradycyjny grzejnik wodny. Cechuje się doskonałą wydajnością, nawet przy niższych parametrach instalacji ogrzewania - uzyskuje bardzo dobre wyniki, współpracując zarówno z tradycyjnymi, jak i odnawialnymi źródłami ciepła. Wymienniki ciepła klimakonwektorów napełniane są wodą lodową, która może napływać z odwróconego obiegu cyklu pompy ciepła lub z wytwornicy lodowej. Znacznie tańsze i skuteczniejsze jest zainstalowanie kilku klimakonwektorów zamiast tradycyjnych grzejników panelowych montowanych pod każdym oknem.

Niestety i to rozwiązanie ma pewne minusy. Klimakonwektory potrzebują zasilania elektrycznego do pracy wentylatora i sterowania jednostką. Urządzenia te nie należą do bezgłośnych jak tradycyjne grzejniki, choć w nowszych generacjach problem ten nie występuje – warto przed zakupem sprawdzić poziom hałasu, jaki wydaje z siebie pracujący klimakonwektor.

Autor: Damian Czernik

d4ca77p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ca77p