Trwa ładowanie...

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. To zasługa rur grzewczych umieszczonych na całej powierzchni podłogi, przykrytych kilkucentymetrową warstwą betonu. Najwięcej problemów sprawia wybór materiału wykończeniowego - niektórzy preferują płytki kamienne i ceramiczne, a inni parkiet i materiały drewnopochodne. Jaką podłogę najlepiej wybrać pod podłogówkę? Jakich materiałów unikać?

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?Źródło: Mediashower.com
d3thf0y
d3thf0y

Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. To zasługa rur grzewczych umieszczonych na całej powierzchni podłogi, przykrytych kilkucentymetrową warstwą betonu. Najwięcej problemów sprawia wybór materiału wykończeniowego - niektórzy preferują płytki kamienne i ceramiczne, a inni parkiet i materiały drewnopochodne. Jaką podłogę najlepiej wybrać pod podłogówkę? Jakich materiałów unikać?

Ogrzewanie podłogowe jest najpopularniejszą formą ogrzewania płaszczyznowego. Powierzchnią grzejną jest w tym wypadku podłoga, która oddaje ciepło do pomieszczenia, wykorzystując zjawisko promieniowania (70 proc.) i konwekcji (30 proc.). Większy udział promieniowania bardziej odpowiada naturalnym wymaganiom cieplnym ludzi, w porównaniu np. z ogrzewaniem grzejnikowym – cieplej jest przy stopach, chłodniej przy głowie.

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane do ogrzania całego domu lub wybranych pomieszczeń, najczęściej łazienki i salonu. Tego typu ogrzewanie powinniśmy przewidzieć na etapie projektowania budynku. Montaż ogrzewania podłogowego wymaga ułożenia odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi oraz wylania warstwy zaprawy (jastrychu) – która podnosi poziom podłogi o co najmniej kilka centymetrów. Wybór warstwy wykończeniowej ogrzewania podłogowego jest istotnym elementem wpływającym na efektywną pracę instalacji. Materiał wykończeniowy „podłogówki” powinien cechować się bardzo dobrą przewodnością cieplną, aby nie stanowił izolacji dla przenikania ciepła. Im warstwa wykończeniowa będzie miała mniejszy opór przewodzenia, tym więcej odda ciepła. Jakie materiały brać pod uwagę, decydując się na wykończenie ogrzewania podłogowego?

Ceramika i kamień

Jeżeli ogrzewanie podłogowe ma dobrze spełniać swoją funkcję, na podłogę wybierz materiał o odpowiednio dużym współczynniku przewodzenia ciepła i dużej bezwładności cieplnej. Co to oznacza? Przewodność cieplna to zdolność materiału do przekazywania ciepła z jednego ośrodka do drugiego, dzięki bezwładności cieplnej materiał ogrzewa się wolniej – ale również wolnej stygnie. Pod względem technicznym w roli posadzki pod ogrzewanie podłogowe sprawdzają płytki kamienne i ceramiczne. Marmur ma największy współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący średnio 2,5 W/(m·K), z kolei płytki ceramiczne charakteryzują się przewodnictwem cieplnym wynoszącym 1,3 W/(m·K).

Część osób zniechęca fakt, że płytki są zimne w dotyku – chyba że ogrzewanie jest włączone, co ma miejsce przez kilka miesięcy w roku. W przypadku kamienia barierą jest cena, stąd najczęściej wykorzystywanym materiałem są płytki ceramiczne, terakotę stosuje się zwykle do wykończenia podłóg w łazience i kuchni. Decydując się na płytki, wybierz zaprawę klejącą odporną na temperaturę do 50°C i trwale elastyczną. Zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom i pęknięciom w czasie gwałtownych zmian temperatury podłogi.

d3thf0y

Parkiet i panele

Część osób niechętnie patrzy na pomysł wyłożenia podłogi w sypialni płytkami, zdecydowanie preferują ciepłe w dotyku drewno. Ogrzewanie podłogowe wbrew powszechnej opinii może dobrze funkcjonować pod podłogą wyłożoną drewnem lub panelami – należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jeśli podłoga ma być wykończona drewnem, grubość parkietu lub desek nie powinna być większa niż 1,5 cm. To również informacja dla projektanta, aby układ rur był o 30-50 proc. gęstszy niż przy pokryciu ceramicznym - dla uzyskania tej samej mocy grzejnej.

Najlepszym rozwiązaniem są podłogi z litego drewna lub warstwowe, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,18 W/(m·K). Są najbardziej wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenie powierzchni, klejone do podłoża zapewniają komfort akustyczny. Panele laminowane i drewniane można układać bez użycia kleju, są tańsze, a ich montaż nie wymaga zatrudnienia fachowców - łatwiej je zdemontować w celu osuszenia lub naprawy podłoża. Podłoga z paneli nie zapewnia jednak pożądanego komfortu akustycznego – rozwiązaniem jest ułożenie paneli na specjalnych podkładach tłumiących odgłos kroków.

Wykładziny

Wybór wykładzin i dywanów na ogrzewanie podłogowe to nie najlepszy pomysł. Te materiały są dobrymi izolatorami termicznymi, ich stosowanie znacząco zmniejsza przekazywanie ciepła, co w efekcie może spowodować niedogrzanie tego pomieszczenia. Wyjątkiem są wykładziny elastyczne - te z powodu niewielkiej grubości w mniejszym stopniu ograniczają promieniowanie cieplne. Przed zakupem warto sprawdzić, czy producent zadeklarował jej stosowanie na ogrzewanej podłodze.

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe jest najpopularniejszym rozwiązaniem współpracującym z niskotemperaturowym systemem grzewczym. Jednak nie każdy, kto się na nie zdecyduje, zdaje sobie sprawę z wymagań, jakie stawia jego montaż. Ostateczny wybór posadzki zależy od inwestora, dlatego znajomość wad i zalet poszczególnych materiałów podłogowych pozwoli podjąć właściwą decyzję – bo nie każda posadzka sprawdzi się w tym samym pomieszczeniu.

Damian Czernik

d3thf0y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3thf0y