Trwa ładowanie...

Jak wybrać odpowiedni kominek do domu?

Jak wybrać odpowiedni kominek do domu?Źródło: Shutterstock
d20raf8
d20raf8

Kominek to dzisiaj detal, który służy nie tylko przyjemności domowników i estetyce wnętrza – coraz częściej wykorzystuje się go także do ogrzewania domu. Jaki powinien być kominek, by spełniał te wszystkie funkcje?

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez kominka – stał się on sercem nowoczesnego budynku. Niezależnie od tego, gdzie został usytuowany, ze względu na płonący w nim ogień przyciąga uwagę – często jest głównym elementem kompozycji wnętrza. By kominek służył długie lata i był ozdobą wnętrza, powinno się wybrać odpowiedni dla potrzeb domowników wkład kominkowy.

Wkład kominkowy – atuty nie do przebicia

Kominki z zamkniętym paleniskiem od lat wypierają te otwarte. Nikogo to nie dziwi – kominki zamknięte mogą być dodatkowym, a przystosowane do współpracy z systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza) – głównym źródłem ciepła w domu. Wielkim atutem wkładu kominkowego jest również możliwość regulacji prędkości spalania drewna – i to bardzo precyzyjna, dzięki regulatorom dopływu powietrza.

W przeciwieństwie do kominka otwartego ten zamknięty daje także znacznie większe poczucie bezpieczeństwa – prawidłowo zainstalowany nie wymaga ciągłego nadzoru podczas użytkowania, co jest konieczne w przypadku otwartych palenisk. Mniejsze jest także zużycie drewna, niekiedy opałem może być węgiel. Pozostaje w nim znacznie mniej popiołu niż w otwartym, mniej problematyczne jest także jego usuwanie, szczególnie jeśli wybierzesz wkład wyposażony w popielnik, który można wysunąć i opróżnić także w trakcie korzystania z kominka.

Kominek zamknięty – stalowy czy żeliwny?

Korpus wkładów kominkowych może być wykonany ze stali lub z żeliwa. Stalowe są lżejsze od żeliwnych, ale ponieważ gorzej od nich gromadzą ciepło, wyposaża się je w zwiększające ich akumulacyjność izolacyjne płyty szamotowe lub wermikulitowe, które dobrze gromadzą ciepło i oddają je długo po wygaszeniu paleniska. Zaletą wkładów stalowych są także udogodnienia, które rzadziej spotyka się w modelach żeliwnych: systemy zapobiegające brudzeniu się szyby czy wyposażenie w króciec, dzięki któremu można podłączyć przewód doprowadzający powietrze do spalania.

Kominki żeliwne są znacznie cięższe od stalowych. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wybrać model odlewany - w przeciwieństwie do skręcanego mamy gwarancję, że się nie rozszczelni. Wkłady z jednolitego odlewu żeliwnego nie mają żadnych połączeń i spawów. Wśród wkładów żeliwnych znajdziemy też więcej atrakcyjnych wzorów niż wśród stalowych - mogą być one ozdobione różnymi ornamentami.

d20raf8

Szyby gwarancją widoku i czystości

Nowoczesne kominki mogą być przeszklone z jednej, dwóch, trzech, a nawet z czterech stron – mają wówczas tylko niewielką tylną ściankę. Użyte do przeszkleń szkło jest żaroodporne. Dobrym wyborem są przeszklenia z tzw. szkła witroceramicznego (pyrolitycznego) – wyróżnia je odporność na jeszcze wyższą temperaturę i bezproblemowe utrzymanie w czystości. Szkło pyrolityczne jest pokryte warstwą tlenków metali i ma zdolność do samoczyszczenia – gdy w kominku płonie ogień, następuje spalanie osiadających na szybie cząstek stałych.

Aby utrzymać przeszklenia w czystości, stosuje się też kurtynę powietrzną. Polega ona na dopływie powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby. W takim rozwiązaniu strumień powietrza odpycha od przeszklenia brudzące je cząstki smoliste.

Warto też wybrać kominek z szybą pryzmatyczną lub panoramiczną, które w porównaniu z szybami płaskimi wypromieniowują prawie dwukrotnie więcej ciepła, co docenimy szczególnie, gdy kominek nie ma zamontowanego DGP. Takie przeszklenia gwarantują również lepszy widok na migocące płomienie.

Efektywna moc

Wybierając kominek do domu, warto zwrócić uwagę na jego moc nominalną (uśredniona moc uzyskiwana w ciągu trzech godzin palenia), która powinna zależeć od wielkości ogrzewanej przestrzeni. Można skonsultować ją ze sprzedawcą, gdyż producenci podają wielkość orientacyjną powierzchni lub kubaturę, jaką może ogrzać wybrany wkład kominkowy. Jednak najlepiej jest ją obliczyć, posługując się wskaźnikiem zapotrzebowania na ciepło.

d20raf8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20raf8