Trwa ładowanie...

Pielęgnacja trawnika po zimie

Jak przywrócić trawnikowi ładny wygląd po ciężkiej zimie? Warto wykonać kilka prostych prac, aby cieszyć się soczystą zielenią przez cały sezon. Regenerację trawnika po zimie zacznij od wygrabienia zdrewniałych elementów...

Pielęgnacja trawnika po zimieŹródło: Shutterstock
d2ut9tr
d2ut9tr

Jak przywrócić trawnikowi ładny wygląd po ciężkiej zimie? Warto wykonać kilka prostych prac, aby cieszyć się soczystą zielenią przez cały sezon. Regenerację trawnika po zimie zacznij od wygrabienia zdrewniałych elementów...

Już pierwsze cieplejsze dni sprawiają, że na trawniku zaczynają zielenić się źdźbła. Choć to radosny widok, łatwo można zauważyć, że murawa jest przerzedzona, a jej wzrost nierównomierny. Dlatego przed nadejściem wiosny dobrze jest odpowiednio przygotować do niej trawnik.

Pielęgnacja trawnika po zimie: grabienie

Przede wszystkim, gdy tylko będzie można rozpocząć prace ogrodowe, trawnik należy solidnie zgrabić i oczyścić z fragmentów gałęzi, szyszek czy innych resztek roślinnych. Ważne, by usunąć wszystkie suche źdźbła oraz opadłe liście. Do tej czynności potrzebne będą miękkie, elastyczne grabie zwane miotłograbiami. Tradycyjne, sztywne pomogą zebrać zdrewniałe elementy.

Aby zgrupować liście i inne pozostałości, możesz zastosować dmuchawę do liści. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście odkurzacz, który zbierze większość roślinnych fragmentów do worka, jednak urządzenie może nie poradzić sobie ze zdrewniałymi odpadkami. Po wstępnym oczyszczeniu trawnika warto sprawdzić, czy nie wymaga on poprawy kształtu, czyli czy nie należy wyrównać krawędzi. Czynność tę będzie najłatwiej przeprowadzić przed pełnym wzrostem trawy.

Pielęgnacja trawnika po zimie: wertykulacja i aeracja

Murawa powinna zostać dobrze napowietrzona, a ziemia lekko wzruszona. W tym celu trzeba przeprowadzić wertykulację oraz areację. Dla dokładniejszego oczyszczenia trawnika przyda się wypożyczenie urządzenia zwanego wertykulatorem, który nacina darń pionowo, przerywając korzenie chwastów, i podnosi do góry niepożądane elementy pozostałe po zimie. Maszynę należy prowadzić zawsze w tym samym kierunku. Dzięki tym zabiegom pozbędziesz się tak zwanego filcu, na który składają się suche fragmenty roślinne. Sprzyja on rozwojowi chorobotwórczych bakterii i grzybów. Przez filc utrudnione jest wnikanie w korzenie substancji odżywczych wzmacniających rozwój trawnika.

d2ut9tr

Drugim zadaniem jest areacja, czyli nakłucie gleby w celu jej napowietrzenia. Służą do tego specjalne nakładki na buty wyposażone w kolce lub obrotowa maszynka, którą prowadzi się najpierw równolegle, później prostopadle przez cały trawnik. Sama wertykulacja, która jest bardziej intensywnym zabiegiem, również pozwala na napowietrzenie gleby, jednak areator poprzez perforację murawy wzmocni efekt. Wzruszenie gleby pomoże trawie lepiej się rozrastać.

Pielęgnacja trawnika po zimie: walka z chwastami i nawożenie

Jeśli trawnik jest bardzo zaatakowany przez chwasty, konieczne będzie precyzyjne się ich pozbycie. Możesz użyć mechanicznego wyrywacza, który wbija się w ziemię i zaciska, by usunąć roślinę wraz z korzeniami. Bardziej drastycznym działaniem będzie użycie preparatów na chwasty. Spryskuje się nimi trawnik. Gdy niepożądane rośliny obumrą, trzeba je usunąć. Jednak środki chwastobójcze są trujące, a miejsce, w którym zostały użyte, należy uzupełnić ziemią z torfem, a następnie obsiać nasionami traw.

Przerzedzone partie murawy należy również obsypać świeżym, żyznym podłożem. Dobrze jest do wysiewu zastosować specjalną mieszankę traw, przeznaczoną do renowacji trawników. Pamiętaj, by przed wysypaniem nasion spulchnić ziemię. Dla dobra zielonego kobierca warto stosować odpowiedni nawóz, jak choćby odżywki przeznaczone do trawników. Na rynku dostępne są nawozy zapobiegające żółknięciu trawy i plackowatemu przerzedzaniu. Do wyboru są substraty zagęszczające trawę, wzmacniające, a nawet sprawiające, że nabiera ona głębszego kolorytu. Niektóre odżywki zawierają żelazo, co utrudnia rozrost mchów. Zamiast nich można zastosować kredę nawozową, którą posypuje się trawnik. Jeśli trawa zdążyła urosnąć, dobrze jest przed rozsypaniem odżywki lub kredy skosić ją, dzięki temu substancje aktywne łatwiej wnikną w głąb źdźbeł.

d2ut9tr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ut9tr