Trwa ładowanie...

Majowe prace w ogrodzie: przycinanie krzewów, odchwaszczanie

W maju rośliny nabierają intensywnych barw, a w powietrzu po prostu czuć wiosnę. Wśród koniecznych prac w ogrodzie na pierwszym miejscu wymienia się przycinanie krzewów, pielęgnację trawnika, odchwaszczanie oraz osłonięcie roślin przed chłodem. Zobacz, jak krok po kroku wykonać konieczne majowe prace ogrodowe.

Majowe prace w ogrodzie: przycinanie krzewów, odchwaszczanieŹródło: Gardena
d31efim
d31efim

W maju rośliny nabierają intensywnych barw, a w powietrzu po prostu czuć wiosnę. Wśród koniecznych prac w ogrodzie na pierwszym miejscu wymienia się przycinanie krzewów, pielęgnację trawnika, odchwaszczanie oraz osłonięcie roślin przed chłodem. Zobacz, jak krok po kroku wykonać konieczne majowe prace ogrodowe. Majowe prace w ogrodzie: pamiętaj o „zimnych ogrodnikach”

„Zimni ogrodnicy” to zjawisko charakterystyczne dla regionu, w którym leży Polska. Wynika ze zmiany cyrkulacji atmosferycznej i nadejścia chłodniejszych mas powietrza związanych z niżem barycznym. Wówczas możemy się spodziewać znacznego spadku temperatury, także przymrozków niebezpiecznych dla młodych pędów roślin.

Ochłodzona do zera stopni nad ranem roślina wystawiona potem na działanie promieni słonecznych bardzo szybko się nagrzewa, co może doprowadzić do szoku i jej obumarcia. Chłód jednak nie zaszkodzi roślinom, jeśli zostaną osłonięte - pozostawienie osłony spowolni nagrzewanie. Gdy woda zamarza w szczelinach materiału, tworzy się dość szczelna powłoka. Jeśli wiec pojawią się przymrozki, rośliny będą miały szansę na przetrwanie. Wrażliwe rośliny warto okryć agrowłókniną.

Majowe prace w ogrodzie: dbaj o trawnik

W maju powinno się rozpocząć regularne koszenie trawnika. Systematyczne koszenie powoduje zagęszczenie darni i ograniczenie wzrostu chwastów. Nie zapomnij o nawadnianiu. Murawę należy podlewać wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce nie grzeje mocno. Powinno się ją także zasilać nawozami (najlepiej specjalistycznymi). Po pierwszym koszeniu (gdy trawa osiągnie ok. 10 cm.) należy rozpocząć nawożenie azotowe. Jeśli zauważysz na trawniku mech, spulchnij glebę widłami lub walcem kołowym.

d31efim

Majowe prace w ogrodzie: przycinanie krzewów

Każdego ogrodnika, u którego wczesną wiosną zakwitły krzewy (forsycje, tawuły bądź pigwowce), czeka w maju zarówno cięcie regulujące, jak i takie, które sprawi, że krzewy pięknie zakwitną w następnym roku. Pędy należy krótko przyciąć, zazwyczaj na długość 2-3 oczek, dzięki czemu na drzewku pojawi się wiele młodych pędów.

Jeśli masz w ogrodzie rośliny, które mają być krzaczaste, koniecznie mocno je przytnij. Na przykład funkcje i dalie nie powinny mieć więcej niż dwa pędy, resztę należy usunąć, co pozwoli roślinie na silny wzrost. Nie zapominaj też, aby przez cały miesiąc co 7-10 dni opryskiwać drzewa i krzewy środkami owadobójczymi i grzybobójczymi.

Majowe prace w ogrodzie: odchwaszczanie

Słoneczna i ciepła pogoda pomaga rozwijać się nie tylko kwiatom, ale także chwastom, dlatego odchwaszczanie trzeba powtarzać regularnie przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Należy je wykonać, gdy gleba nie jest zbyt mokra. Zaprzestanie pielenia i usuwania chwastów może spowodować znaczne zmniejszenie lub utratę plonu, trudniejszy też będzie zbiór warzyw. Najlepiej usuwać je, gdy mają nie więcej niż kilka centymetrów wysokości. Korzenie takich chwastów nie są wtedy jeszcze długie i rozgałęzione, dlatego łatwiej je wyrwać bez uszkodzenia rosnących obok roślin ogrodowych.

Najbardziej efektywne jest przekopywanie rabat widłami szerokozębnymi połączone z wybieraniem chwastów, ponieważ nie przecinają ich korzeni i ułatwiają ich wyjmowanie z gleby.

d31efim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31efim