Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
01-02-2017 09:13

Zimowe przemyślenia przed wiosną, czyli metamorfozy nawierzchni wokół domu

Zimowe przemyślenia przed wiosną, czyli metamorfozy nawierzchni wokół domuŹródło: mat. prasowy
d4a45iy
d4a45iy

Choć za oknem jeszcze śnieg i minusowe temperatury, wielu z nas już zaczyna zastanawiać się nad wiosennymi metamorfozami wokół domu. To właśnie na tę porę roku najczęściej planujemy zmiany lub aranżowanie od podstaw nawierzchni podjazdów, tarasów czy ogrodów. Wszystkie decyzje w tym względzie powinny być poprzedzone staranną analizą i przemyśleniami, czego tak naprawdę potrzebujemy. Pomoże nam to uniknąć wielu błędów i niepotrzebnych kosztów.

Planując wybór nawierzchni powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników. Styl budynku, kolorystyka, przeznaczenie, cena – to tylko kilka najważniejszych z nich. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które możemy wykorzystać do utwardzenia nawierzchni. Jednym z najbardziej popularnych jest beton.

Beton – modny i uniwersalny

Beton jest trendy. Wykonane z niego nawierzchnie*zamykane są w wiele form. Najpopularniejsze z nich – *kostka brukowa i płyty - posiadają ważną zaletę. Dzięki uniwersalności zastosowania, można je wykorzystać do aranżacji nawierzchni w całym otoczeniu domu. Pomoże to w istotnym zabiegu – ograniczeniu chaosu i zachowaniu spójności przestrzeni na posesji.**

Betonowa kostka lub płyty mogą być stosowane na podjazdach, chodnikach, tarasach lub ścieżkach ogrodowych. Ograniczeniem w tym względzie jest jedynie grubość elementów.

W zależności od obciążeń, jakim będzie poddawana nawierzchnia (ruch pieszy lub pojazdów), musimy zastosować elementy o różnej grubości (przeważnie od 4 do 8 cm). Cała reszta – kształt i kolorystyka – kostek lub płyt może być taka sama albo zbliżona. Taka jednorodność materiałowa umożliwi zespolenie wszystkich nawierzchni wokół domu. W takim przypadku beton stanowić może klamrę kompozycyjną aranżacji przestrzeni na posesji.

Jaki styl, taka nawierzchnia

Najnowsze trendy stawiają na nowoczesność i minimalizm, musimy jednak pamiętać, że planując zakup nowej nawierzchni, nie powinniśmy kierować się jedynie modą, ale brać pod uwagę styl naszego domu i ogrodu. To, co pasuje do form nowoczesnych, nie do końca spełni rolę w przestrzeniach tradycyjnych i odwrotnie.

Elementy proste, kubiczne, o powiększonych rozmiarach sprawdzą się w otoczeniu architektury modernistycznej. Betonowa kostka i płyty tego typu idealnie nadają się do tworzenia nowoczesnych, minimalistycznych wzorów, w których królują proste linie, kąty i geometryczne kształty.

d4a45iy

W otoczeniu architektury i ogrodów utrzymanych w duchu tradycyjnym najlepiej wyglądają nawierzchnie podkreślające ich charakter. Dobrym rozwiązaniem dla aranżacji w stylu np. dworkowym, rustykalnym czy vintage mogą być elementy postarzane, kostki o bardziej obłych kształtach, a także wzory nawierzchni formowane w miękkie – łukowate, płynnie prowadzone linie.

Do wyboru, do koloru

Styl architektury i ogrodu, to nie jedyne wyznaczniki, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy planujemy nową nawierzchnię. Równie istotne jest postawienie na odpowiednie barwy. Betonowe kostki i płyty dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorów i rodzajów powierzchni. Znajdziemy wśród nich elementy jednobarwne i melanże, faktury gładkie, płukane, postarzane. Tak wielka różnorodność może prowadzić do wielu błędów aranżacyjnych. Pamiętajmy, że kolorystyka nawierzchni powinna być dopasowana do dachu, elewacji domu lub jakiegoś motywu dominującego w jego otoczeniu. Stawiajmy również na umiar i harmonię. Nieumiejętne zastosowanie zbyt dużej ilości barw czy rodzajów betonowych elementów prowadzi zazwyczaj do chaosu estetycznego. Najlepiej ograniczyć się do maksymalnie 3 odcieni, które powinny ze sobą harmonijnie współgrać (chyba że celowo stawiamy na wyraźne kontrasty!).

Wybierając rodzaje betonowej kostki i płyt umiejętnie zestawiajmy elementy pasujące do siebie pod względem stylistycznym. Nie stosujmy zbyt małej kostki na dużych powierzchniach – zarezerwujmy ją dla przestrzeni małych, wąskich, trudno dostępnych i odwrotnie: elementy o powiększonych rozmiarach nie najlepiej sprawdzą się na płaszczyznach niewielkich. Duże płyty to doskonałe rozwiązanie dla tarasów, a zastosowanie ich również w ogrodzie pozwoli na zintegrowanie tych dwóch przestrzeni.

Gdy nie wiemy, na jaką kolorystykę czy wzór postawić, warto zasięgnąć porady fachowców. Tworząc aranżacje nawierzchni, możemy również odnieść się do różnych inspiracji dostępnych w fachowej prasie lub internecie (zawsze wtedy zwracajmy uwagę na projekty domów i ogrodów utrzymanych w takiej samej stylistyce i kolorystyce, jak nasze!). Pamiętajmy, że nawierzchnia wokół domu i w ogrodzie powinna stanowić raczej tło, aby nie odciągać uwagi od budynku i ogrodu. Coraz częściej zdarza się, iż podłoga, np. tarasu, staje się głównym bohaterem przestrzeni. To rozwiązanie odważne, które pozwoli na wyróżnienie aranżacji spośród wielu innych.

d4a45iy

Praktyczność w cenie

Kostki i płyty z betonu są nie tylko modne, ale i bardzo praktyczne. To doskonały materiał do utwardzenia ciągów komunikacyjnych i nawierzchni wokół domu, które są często eksploatowane (podjazdy, chodniki, tarasy). Betonowe nawierzchnie dobrej jakości są zazwyczaj już na etapie produkcyjnym impregnowane, co sprawia, że w czasie użytkowania nie wymagają specjalnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są mrozoodporne, wystarczy regularne zamiatanie i okresowe zmywanie wodą, aby długo cieszyły oko swoim pięknym wyglądem.

Więcej o produktach na: www.bruk.info.pl

d4a45iy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a45iy