Trwa ładowanie...

Woda w ogrodzie: oczko, staw, kaskada, a może fontanna?

Woda w ogrodzie: oczko, staw, kaskada, a może fontanna?Źródło: Shutterstock
d1affml
d1affml

Woda w ogrodzie to prawdziwy skarb: może przyjmować formę bardziej stateczną lub zdecydowanie dynamiczną. Stojąca będzie elementem spokojnym, wprowadzającym równowagę wśród zieleni. Płynąca wniesie do ogrodu ruch i aktywność. Niezależnie od formy przydomowy zbiornik wodny koi nerwy, wpływa na nastrój i odmienia wizerunek roślinnej aranżacji, zmieniając ją w miejsce trącące magią.

Co najbardziej wzbogaci przestrzeń twojego ogrodu – spokojny staw, małe oczko wodne, fantazyjna fontanna, orientalna kaskada, nowoczesny gejzer, a może przyścienny zdrój?

Zbiornik zamknięty ze stojącą wodą: oczko wodne

Niewielkie oczko wodne w formie stawu lub większe, naśladujące naturalny zbiornik, to romantyczny element sprzyjający relaksowi i najczęstszy wybór do ogrodu. Najefektowniej wygląda wtopione w zieleń i obrośnięte pałkami wodnymi, tatarakiem lub łąkowymi kwiatami. Ale oczka przyjmują dziś także formę prostokątnych, płytkich basenów, pojedynczych lub zestawianych parami, symetrycznie. Często hoduje się w nich rybki, które są dużą atrakcją ogrodu - w nowoczesnych prostokątnych oczkach wyglądają one wyjątkowo orientalnie. Również rodzime lilie wodne i nenufary będą tu synonimem japońskiego stylu. Prosta i surowa forma zbiorników pasuje do nowoczesnej architektury. Przy bardziej tradycyjnej zdecydowanie lepiej komponować się będzie oczko wodne w formie romantycznego, naturalnego stawu.

**

Woda wprawiona w ruch: zdrój, kaskada i fontanna w ogrodzie**

d1affml

Zgodnie z nauką feng shui płynąca w ogrodzie woda nie może być agresywna, przemieszczać się zbyt szybko i powodować nieznośnego hałasu. Powinna koić nerwy, delikatnie pluskać lub rozpylać się mgiełką kropel. Aby osiągnąć taki efekt, możesz stworzyć w ogrodzie kaskadę spływającą po kamiennych stopniach. Jeśli jednak nie masz dość miejsca, rozwiązaniem jest zdrój, czyli woda płynąca z ujęcia ukrytego w efektownie wykonanej ścianie i spadająca do misy, koryta lub zdobnej umywalki.

Eleganckim elementem z wodą wprowadzaną w ruch jest też fontanna w ogrodzie, która może przyjmować niewielkie rozmiary i składać się jedynie z prostej dyszy lub mieć bardziej rozbudowaną formę, urozmaiconą choćby rzeźbami postaci ludzi lub zwierząt.

Najbardziej spektakularnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest gejzer. To woda tryskająca przez szeroki otwór dyszy umieszczony najczęściej w bloku kamiennym i rozlewająca się obfitym płaszczem na jego powierzchni. Daje bardzo ciekawy efekt, bez szerokiego rozpylania, a modna forma ozdoby ogrodowej wprowadza do aranżacji ducha nowoczesności.

Jak wykonać?

Najprostszym sposobem na wykonanie oczka wodnego jest kupno gotowych form z tworzywa sztucznego, które są szczelne i mają wywinięty kołnierz ułatwiający osadzenie w wykopanej niecce oraz zamaskowanie w gruncie. Wyprofilowane wewnątrz półki dają podporę dla roślin wodnych, które sadzi się w specjalnych koszykach. Wystarczy naokoło obsadzić oczko roślinnością, która zamaskuje plastikowe ranty, a nikt nie zorientuje się, że nie jest to naturalny staw. Dużą zaletą gotowych form jest możliwość usytuowania oczka blisko budynku.

d1affml

Oczywiście można też wykonać zbiornik bez formy - wówczas konieczne jest przygotowanie i utwardzenie odpowiednio uformowanego wykopu, wyłożenie go folią, wykładziną kauczukową, betonem lub gliną. Brzegi należy zabezpieczyć i pokryć ziemią. Takie oczko wodne musi być oddalone od zabudowań. Prostokątne zbiorniki wodne wykonuje się podobnie jak baseny. Betonowa forma może być pokryta farbą basenową lub płytkami ceramicznymi.

Zarówno fontanny, jak i gejzery można nabyć w zestawach, czyli wraz z ozdobną częścią oraz elementem napędzającym wodę. Pompę i doprowadzenie wody montuje się tak, aby nie były widoczne. W przypadku przyściennego zdroju instalację należy zamaskować, wkomponowując ją w konstrukcję ściany. We wszystkich zamkniętych obiegach i zbiornikach wodnych potrzebny jest filtr zapewniający utrzymanie czystości.

d1affml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1affml