Trwa ładowanie...

Oczko wodne - czy można zbudować je samodzielnie?

Oczko wodne - czy można zbudować je samodzielnie?Źródło: shutterstock
d4f3xff
d4f3xff

Oczko wodne stanowi ważny element kompozycji ogrodu. Można je zbudować samodzielnie. Produkty potrzebne do zrobienia oczka wodnego są dostępne w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych.

Przed rozpoczęciem budowy oczka wodnego, należy dobrze zastanowić się nad jego lokalizacją w ogrodzie. Oczko wodne stanowi ważny element kompozycji całego ogrodu i niewątpliwie jest jego ozdobą, dlatego wybór miejsca na nie powinien być dobrze przemyślany.

Na założenie oczka wodnego nie wybiera się miejsca mocno nasłonecznionego przez większą część dnia, ponieważ wtedy woda w zbiorniku łatwo się nagrzewa, co powoduje namnażanie się glonów i niedobór tlenu w wodzie. Odpowiednie stanowisko dla oczka wodnego powinno być zacienione przez część dnia. Najlepiej, gdy słońce operuje tutaj cztery-sześć godzin na dobę.

Nie zakładajmy oczka wodnego pod dużymi drzewami. Liście opadające z drzew będą pokrywać powierzchnię wody, a po jakimś czasie zaczną gnić – konieczne będzie ich systematyczne usuwanie. Jeśli dodatkowo planujemy zamontowanie w oczku wodnym fontanny czy oświetlenia, to wybierzmy miejsce jak najbliżej domu, aby doprowadzenie energii elektrycznej do zbiornika było jak najłatwiejsze.

Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce na oczko wodne, zastanówmy się, czy chcemy by był to zbiornik, który wykopiemy samodzielnie. A może skorzystamy z gotowych oczek wodnych dostępnych w sklepach ogrodniczych bądź marketach budowlanych? W pierwszym przypadku możemy mieć oczko wodne o większych rozmiarach i dowolnym kształcie, zgodnym z naszymi preferencjami. Kupując gotowe oczka wodne jesteśmy skazani na modele oferowane w punktach sprzedaży o określonych rozmiarach i kształcie. Oczko wodne zazwyczaj nie ma dużych rozmiarów, ale nie może być zbyt płytkie, ponieważ wtedy woda w nim szybko i mocno się nagrzewa. W takiej wodzie nie mogą żyć ryby, a i dla roślin wodnych warunki nie są odpowiednie. Głębokość zbiornika nie powinna być mniejsza nić 40-50 cm, a jeśli chcemy by żyły w nim ryby – minimum 1 m. Jeśli planujemy posadzić w oczku rośliny wodne, warto przygotowując dno zbiornika zrobić półki, na których później ustawimy pojemniki z roślinami. Kupując gotową nieckę, wybierzmy od razu model z
ukształtowanymi półkami.

d4f3xff

Wykopując dół na oczko wodne pomyślmy o tym, aby jego brzegi nie były zbyt strome, najlepiej gdy dość łagodnie opadają w kierunku środka zbiornika. Dno oczka wodnego musi być uszczelnione – tylko wtedy woda się w nim będzie utrzymywać. Najłatwiejszym sposobem jest wyłożenie dna zbiornika specjalną folią przeznaczoną do oczek wodnych (do kupienia w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych). Folia ta charakteryzuje się odpornością na rozerwanie i przerastanie korzeni roślin oraz na działanie promieni UV i wahania temperatury. Najlepiej kupić płachtę folii na tyle dużą, aby pokryła całe dno oczka, bez konieczności łączenia. Konieczne jest dobre umocowanie folii na brzegach zbiornika. Najlepiej zrobić to za pomocą kamieni. Dużymi kamieniami przytrzymujemy folię na brzegu, a mniejszymi wypełniamy wolne przestrzenie. Aby dodatkowo zamaskować folię, pomiędzy kamieniami można posadzić rośliny strefy nadbrzeżnej.

Rośliny w oczku wodnym sadzimy w specjalnych koszach wypełnionych podłożem - dzięki temu nie zarosną całego zbiornika. Dobrą praktyką jest, aby nie sadzić więcej niż dwie-trzy rośliny na 1 m2 powierzchni lustra wody. Roślin pływających po powierzchni wody nie sadzimy – wystarczy je wrzucić do wody. Jeśli chcemy, aby w naszym oczku wodnym pływały ryby, to wpuszczamy je dopiero po około miesiącu od napełnienia oczka wodą. Liczba ryb w zbiorniku nie powinna być zbyt duża – zależy to oczywiście od wielkości oczka.

d4f3xff
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f3xff