Trwa ładowanie...

Mały ogród: projekt i aranżacja

Ogród w marzeniach zawsze jest piękny. Pełen bujnej roślinności, uroczych zakamarków, smacznych owoców. Ale co zrobić, jeśli twoja działka nie jest wielka i ogród siłą rzeczy też jest mały?

Mały ogród: projekt i aranżacjaŹródło: Shutterstock
d43qxoo
d43qxoo
Ogród w marzeniach zawsze jest piękny. Pełen bujnej roślinności, uroczych zakamarków, smacznych owoców. Ale co zrobić, jeśli twoja działka nie jest wielka i ogród siłą rzeczy też jest mały?

Projekt małego ogrodu: od czego zacząć?

Wbrew pozorom niewielka działka jest trudna do zagospodarowania. Trzeba znaleźć na niej miejsce nie tylko dla roślin, ale też dla niezbędnych, choć mniej estetycznych elementów, takich jak kompostownik czy wiata na drewno. Dlatego warto rozpocząć od umownego podzielenia jej na dwie strefy: gospodarczą, zlokalizowaną przy wygodnym dojeździe do garażu, która obejmie śmietnik, kompostownik, wiatę na drewno kominkowe, oraz właściwy ogród tworzący efektowną otulinę domu.

Zobacz koniecznie: Biała i brzydka. Też masz taką w domu?

Zakładanie ogrodu warto rozpocząć od przygotowania szkicu, na którym zaznaczysz lokalizację istniejących elementów (dom, ogrodzenie, drzewa i krzewy), a następnie rozmieścisz to, co zamierzasz zbudować i posadzić.

Aranżacja małego ogrodu: przede wszystkim dyscyplina

Przy zagospodarowywaniu małego ogrodu niezbędna jest dyscyplina w doborze roślin, bo nie da się znaleźć miejsca dla wszystkich, które się nam podobają. W podejmowaniu decyzji może pomóc sprawdzenie, jaką wielkość osiągnie wybrany gatunek i odmiana za kilkadziesiąt lat. Warto też się zorientować, czy roślina nie jest ekspansywna, bo szybkie rozrastanie się w dużych ogrodach może być zaletą, w małych jednak staje się zagrożeniem dla innych, wolniej rosnących roślin.

d43qxoo

Triki kompozycyjne do małego ogrodu

Najczęściej spotykanym sposobem urządzania ogrodu jest stworzenie wnętrza jednoprzestrzennego. Rośliny sadzone są przy ogrodzeniu, a środek wypełnia trawnik. Powstaje kompozycja oczywista – można ogarnąć ją jednym rzutem oka, a to sprawia, że staje się nudna. Jest jednak kilka trików kompozycyjnych, które sprawią, że taki ogród wyda się większy. Najprostszy, to tzw. kulisowanie, czyli stworzenie swego rodzaju przesłon: wysokie rośliny lub grupy roślin częściowo przesłaniają widok na dalszą część ogrodu. Taki zabieg „rozbija przestrzeń” i dzieli ją w sposób umowny.

W bardzo małym ogrodzie wystarczy posadzić jedną efektowną roślinę (małe drzewo, krzew o pięknych kwiatach lub wyrazistym pokroju czy kępę wysokich bylin) „o krok” przed nasadzeniami otaczającymi trawnik, a drugą (na przykład pnącze lub krzew o pokroju kolumnowym) przy jednym z zewnętrznych narożników tarasu. W nieco większym ogrodzie „kulisy” mogą być bardziej wyraziste, złożone z większych roślin, a podziały – wyraźniejsze.

Sprawdź też: Najpiękniejsze domowe duety. Trudno oderwać wzrok!

Rozwiązaniem, dzięki któremu możemy stworzyć iluzję, że ogród ciągnie się daleko poza bezpośrednie otoczenie domu, jest „wciągnięcie” do kompozycji drzew i wysokich krzewów rosnących już poza terenem posesji. Wystarczy po naszej stronie posadzić przy nim grupę na tyle wysokich roślin, by zamaskować ogrodzenie.

d43qxoo

Kolejnym chwytem, coraz popularniej stosowanym przez projektantów ogrodów, jest umieszczenie wśród roślin lustra. Montuje się je na ogrodzeniu tak, by odbijało elementy kompozycji roślinnej, co daje wrażenie głębi. Jednak stworzenie rzeczywiście sugestywnej iluzji wymaga wiedzy profesjonalnej i pewnego doświadczenia. Nie jest łatwo tak rozmieścić rośliny zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie lustra, jak i w strefie, która będzie się w nim odbijać, by powstało złudzenie, że oglądane wnętrze ogrodowe jest dwukrotnie większe, lub że mamy do czynienia z przejściem do dalszej części ogrodu.

Zdjęcie w tekście: Housetohome.co.uk

d43qxoo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43qxoo