Trwa ładowanie...

Jak urządzić ogród japoński?

Jak urządzić ogród japoński?Źródło: Shutterstock
d3gf7rl
d3gf7rl

Trudno się oprzeć urokowi japońskich ogrodów uznawanych za jedne z najpiękniejszych na świecie. Choć aranżacja w tym stylu jest starannie przemyślana i uporządkowana, sprawia wrażenie całkowicie naturalnej. Podpowiadamy, jak stworzyć baśniowy ogród w stylu japońskim.

Oprócz wyjątkowych walorów estetycznych istotną zaletą ogrodu w stylu japońskim jest to, że można go urządzić nawet na niewielkiej działce. Techniki przekazane nam przez wschodnich mistrzów ogrodnictwa sprawiają, że najmniejszy nawet zakątek ma szansę stać się botanicznym arcydziełem. Jeżeli masz większą działkę, japońska sztuka nasadzeń i kompozycji oraz aranżacji z użyciem małej architektury pozwoli ci stworzyć ogród, który silnie oddziałuje na zmysły i wygląda, jakby był przeniesiony z innej krainy. Taka aranżacja wpływa nie tylko na nasze odczucia estetyczne, ale także na stan ducha. Ogród w stylu japońskim daje ukojenie, wycisza i wprowadza w stan błogości.

Żywioły w ogrodzie

Podstawą aranżacji ogrodu w stylu japońskim jest oddanie charakteru czterech żywiołów: ziemi, wody, powietrza i ognia. To symbole przyrody. Ponadto ideą budowania ogrodów, nawet tych najmniejszych, jest stworzenie miniatury naturalnego krajobrazu. Dlatego też styl japoński ceni małe nasadzenia imitujące duże drzewa, kamienie symbolizujące skały i górskie krajobrazy, drewniane konstrukcje altan i mostków, jeziora oraz rzeki wykonane w mniejszej skali, a także ogrodowe latarenki przechowujące pierwiastek ognia. Poszczególne elementy aranżacji ogrodu przenikają się wzajemnie i współistnieją w pełnej symbiozie. Miękkie linie obrzeży nasadzeń czy zbiorników wodnych nadają im płynny charakter. To wrażenie przekłada się na uspokajający efekt.

**

Aranżacja ogrodu: adekwatność skali**

d3gf7rl

Na większych działkach imitację gór mogą tworzyć głazy, z których chętnie tworzy się tzw. tarasowe ogrody. Posadzone wokół nich kosodrzewiny i inne karłowate iglaki naśladują górską roślinność (to ogród w stylu tsukiyama). W mniejszym ogródku stosuje się drobniejsze kamienie i miniatury roślin. Właśnie w takim celu powstała sztuka ograniczania wzrostu sadzonek oraz drzewka bonsai.

Zbiorniki wodne w dużym ogrodzie przybierają formę kilku małych jeziorek lub stawów połączonych drewnianymi kładkami czy mostkami. Taki nieduży akwen może nawet opływać dom, a granicę między wodą i budynkiem stanowi wówczas taras w formie pomostu. Średniej wielkości działka to wspaniałe pole do popisu dla zaprojektowania przyściennego źródła, kaskady wodnej czy małego oczka. Chodzi o to, by wprowadzić element ruchu do krajobrazu. Efekt ten dodatkowo wzmocni zarybienie akwenów. Im bardziej efektowne rybki, tym atrakcyjniejsza jest aranżacja ogrodu. Z japońskich ogrodów znamy głównie piękne gatunki karpi koi.
W najmniejszych ogródkach, w których trudno o zaprojektowanie tak wielu elementów, nasadzenia projektuje się przy ogrodzeniu, a woda może znaleźć się tu choćby w poidełku dla ptaków.

Ogród japoński: siła iluzji

Japońskie ogrody bawią się złudzeniami, które wywołują u obserwatorów. Kaskadowe umieszczenie nasadzeń tworzy iluzję głębszej przestrzeni. Dzięki zachowaniu proporcji miniaturowe rośliny wydają się mieć naturalną wielkość, tyle że pozostają w większym oddaleniu niż w rzeczywistości. Innym sposobem na dodanie przestrzeni są lustrzane odbicia. W naturze funkcję zwierciadła odgrywa tafla wody. W japońskim ogrodzie zwielokrotniony jest często nie tylko obraz drzew, krzewów oraz kwiatów, ale też samego domu.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zbudowanie zbiornika wodnego, jego imitacją może się stać nawet niewielki fragment gruntu wysypany żwirem. Przedzielony kilkoma kamiennymi płytkami symbolizującymi most musi być starannie zagrabiony. Powstające w ten sposób miękkie linie i kręgi staną się obrazem rozchodzących się wodnych fal (tego rodzaju ogród nazywany jest karesansui).

Elementy ogrodu japońskiego

Aby stworzyć ogród japoński, należy przede wszystkim zapomnieć o regularności i symetrii, prostych liniach oraz kątach. Przyświecającą ideą jest w tym wypadku naturalność, prostota oraz wyszukana estetyka. Tu każda roślina powinna być wyjątkowa. Cenne są również jej oryginalne kształty.

d3gf7rl

W japońskim ogrodzie znajdziemy przeważnie iglaki, takie jak sosna czarna, drobnokwiatowa lub japońska, ale również kwitnące rośliny: różaneczniki, magnolie, azalie, jaśminowce, rododendrony. Pasują tu też peonie, chryzantemy, dalie, glicynie i ostrokrzewy. Mile widziane drzewa to wiśnie, klony palmowe i japońskie, magnolie oraz miłorzęby. Częstym dodatkiem są byliny: liliowce, kosaćce, tawuły i astry. Ponadto w ogrodzie mogą znaleźć się kamienne latarnie, altany z pagodami, żeliwne dzwonki lub bambusowe ozdoby.

d3gf7rl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gf7rl