Trwa ładowanie...

Wentylacja grawitacyjna - jak poprawić jej działanie w domu?

Niesprawność wentylacji grawitacyjnej kojarzy się przede wszystkim z zaduchem, ale nawet gdy nie odczuwamy go w pomieszczeniach mieszkalnych, nie musi to oznaczać, że wentylacja działa tak, jak należy. Jak zatem poprawić jej wydajność?

Wentylacja grawitacyjna - jak poprawić jej działanie w domu?Źródło: Shutterstock
dmko7ej
dmko7ej

Niesprawność wentylacji grawitacyjnej kojarzy się przede wszystkim z zaduchem, ale nawet gdy nie odczuwamy go w pomieszczeniach mieszkalnych, nie musi to oznaczać, że wentylacja działa tak, jak należy. Jak zatem poprawić jej wydajność?

Instalację wentylacyjną projektuje się tak, żeby powietrze było usuwane w miejscach, w których powstają jego zanieczyszczenia. Dlatego w mieszkaniach i domach jednorodzinnych otwory wywiewne znajdują się w łazienkach, ubikacjach, kuchniach i pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia spalające paliwo – kotły, piecyki, kominki. Natomiast świeże powietrze dopływa z zewnątrz do pokoi przez nawiewniki lub szczeliny w oknach. Przebywając w pokoju, możesz odnieść wrażenie, że wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo, gdy tymczasem powietrze nie przepływa w dostatecznej ilości przez którąś z łazienek lub przez inne pomieszczenie pomocnicze wymagające wentylacji. Skutkiem tego jest nieprzyjemny zapach, a bardzo często zawilgocenie ścian, podłogi czy sufitu prowadzące do rozwoju w nich grzybów i pleśni.

Wydajniejsza instalacja wentylacyjna: powiększamy otwory

Najczęstszą przyczyną złego funkcjonowania systemu wentylacji grawitacyjnej jest zbyt mała powierzchnia otworów umożliwiających przepływ powietrza – kratek wentylacyjnych wywiewnych, otworów lub szczelin w drzwiach oddzielających pomieszczenia z kratkami od tych, do których dopływa powietrze z zewnątrz, a także nawiewników i szczelin w oknach niezbędnych do tego, by świeże powietrze docierało do budynku. Lekarstwem na to może być powiększenie tych otworów.

Wydajniejsza instalacja wentylacyjna: poprawiamy ciąg

Nawet gdy wielkość otworów wentylacyjnych jest zgodna z normami, zdarza się, że wentylacja naturalna jest niedostateczna z powodu czynników osłabiających siłę naturalnego ciągu kominowego – niewielkiej wysokości komina wentylacyjnego, niekorzystnie usytuowanych wylotów z niego i działania wiatru. Wtedy stosunkowo prostym zabiegiem usprawniającym jej działanie jest zainstalowanie wentylatora ściennego w miejscu kratki wentylacyjnej o niewystarczającej wydajności.

Trzeba tylko brać pod uwagę, że wentylator ścienny można zamontować jedynie na wlocie do indywidualnego przewodu wentylacyjnego, który nie obsługuje pomieszczeń w innych mieszkaniach. W starych budynkach wielorodzinnych były stosowane przewody zbiorcze. Zainstalowanie wentylatora ściennego na jednym z wlotów do takiego przewodu może spowodować, że powietrze usuwane z jednego mieszkania będzie wdmuchiwane do innego, dlatego przepisy tego zabraniają. W takim przypadku wentylator można umieścić jedynie na wylocie przewodu (nad dachem).

dmko7ej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmko7ej