Trwa ładowanie...

Montaż klimatyzatora typu split. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na montaż klimatyzatora, zadbasz o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Nie tylko usuniesz nadmiar ciepła z pomieszczenia, ale też zapewnisz odpowiednią wilgotność powietrza. Aby umożliwić poprawną pracę instalacji, konieczny jest staranny i prawidłowy montaż klimatyzatora oraz jego właściwa konserwacja.

Montaż klimatyzatora typu split. Na co zwrócić uwagę?Źródło: Asvo.pro
dji5ui8
dji5ui8

Decydując się na montaż klimatyzatora, zadbasz o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Nie tylko usuniesz nadmiar ciepła z pomieszczenia, ale też zapewnisz odpowiednią wilgotność powietrza. Aby umożliwić poprawną pracę instalacji, konieczny jest staranny i prawidłowy montaż klimatyzatora oraz jego właściwa konserwacja.

Klimatyzatory rozłączne (typu split) składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych miedzianą instalacją rurową tworzącą zamknięty układ chłodniczy. W skład pierwszej wchodzi parownik, filtr, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący, a w skład drugiej - centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylator. Jednostka wewnętrzna, przeznaczona do montażu na ścianie, powinna zapewnić skuteczne rozprzestrzenianie się chłodnego powietrza po pomieszczeniu oraz bezproblemowy komfort użytkowania klimatyzatora.

Montaż obu jednostek rozplanuj na tyle blisko siebie, aby długość instalacji rurowej była wystarczająca. Im większa jest moc chłodnicza klimatyzatora, tym większa dopuszczalna odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną - zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu metrów, dokładny zakres podają producenci na każdym modelu.

1. Właściwe usytuowanie jednostki wewnętrznej

Jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana w miejscu, w którym nie ma żadnych przeszkód przed ani za urządzeniem. Dopuszczalna wysokość klimatyzatora od podłogi powinna wynosić nie mniej niż 230 cm, z zachowaniem przynajmniej 20 cm odstęp od sufitu, i umożliwiać swobodne czerpanie powietrza przez górną część obudowy.

2. Mocowanie płyty montażowej

Montaż klimatyzatora rozpoczyna się od podwieszenia płyty montażowej do konstrukcji nośnej ściany, zgodnie z jej konstrukcją oraz odpowiednimi punktami mocowania na płycie montażowej (na której będzie wisiała jednostka wewnętrzna). Ze względu na ciężar klimatyzatora unikaj jego montażu na ścianach wykonanych z płyt g-k.

dji5ui8

3. Wykonanie otworu na przewody łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną

Kolejny krok wymaga wywiercenia niewielkiego otworu na instalację freonową i odprowadzenia skroplin. Przy montażu jednostki wewnętrznej klimatyzatora trzeba uważać, aby odginając instalację freonową, robić to zgodnie ze wskazówkami podanymi w instrukcji. Liczbę zgięć zredukuj do minimum, pamiętając o odpowiednim kącie gięcia. W praktyce bardzo często w tym momencie dochodzi do trwałego uszkodzenia instalacji freonowej, ponieważ złamanie rury powoduje ograniczenie przepływu czynnika chłodniczego.

4. Ustawienie jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora wymaga instalacji na zewnątrz domu czy mieszkania - ze względu na głośną pracę przeznaczona jest do montażu na sztywnej podstawie, aby uniknąć wzrostu poziomu hałasu i drgań. Jednostka klimatyzatora powinna być zabezpieczona przed silnym wiatrem oraz opadami śniegu w taki sposób, aby ewentualne zadaszenia bądź ścianki nie ograniczały odbioru ciepła. Wszystkie przewody można zamaskować we wcześniej wykutej bruździe w ścianie albo specjalnych listwach.

5. Podłączanie przewodów do jednostek

Obie części klimatyzatora łączymy rurami i przewodami elektrycznymi – zgodnie z instrukcją. Pamiętaj o zaizolowaniu niewykorzystanych kabli (przewodów) taśmą termiczną w taki sposób, aby nie dotykały części elektrycznych ani metalowych.

6. Odpowietrzenie instalacji freonowej

Należy sprawdzić, czy jednostka wewnętrzna i zewnętrzna zostały kompletnie i właściwie podłączone, a w następnej kolejności odpowietrzyć instalację freonową. Powietrze w układzie chłodniczym powoduje wzrost ciśnienia oraz spadek wydajności chłodzenia lub grzania klimatyzatora. Po odpowietrzaniu i napełnieniu czynnikiem chłodniczym wykonaj próbny rozruch instalacji.

Autor: Damian Czernik

dji5ui8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji5ui8