Trwa ładowanie...

Zasady montażu włączników światła. Łączniki elektryczne bez tajemnic

Liczbę i rozmieszczenie włączników światła, fachowo nazywanych łącznikami elektrycznymi, trzeba dostosować do liczby obwodów i usytuowania opraw oświetleniowych. Czy wiesz, jak funkcjonalnie rozmieścić włączniki światła? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku elektrycznym.

Zasady montażu włączników światła. Łączniki elektryczne bez tajemnicŹródło: Ospel
d24z4tt
d24z4tt

Liczbę i rozmieszczenie włączników światła, fachowo nazywanych łącznikami elektrycznymi, trzeba dostosować do liczby obwodów i usytuowania opraw oświetleniowych. Czy wiesz, jak funkcjonalnie rozmieścić włączniki światła? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku elektrycznym.

Standardowo łączniki elektryczne umieszcza się w każdym pomieszczeniu przy wejściu, po stronie przeciwnej do tej, na którą otwierają się drzwi (czyli od strony klamki), na wysokości 1,4 m nad podłogą. Tak jest najwygodniej, przynajmniej dla dorosłych, ale ze względu na dzieci można je zamontować nieco niżej.

W przypadku łazienek, WC i pomieszczeń pomocniczych (zwłaszcza bez okien), do których drzwi się z reguły zamyka, łączniki elektryczne sterujące oświetleniem umieszcza się w przedpokoju, przed wejściem do nich. Przyciski lamp pomocniczych, na przykład przy lustrze w łazience czy pod szafkami w kuchni, najlepiej umieścić blisko nich, w wygodnym miejscu.

W pomieszczeniach wilgotnych – łazienkach, pralniach, piwnicach – należy zastosować łączniki elektryczne o zwiększonym stopniu ochrony, z oznaczeniem IP44, a na zewnątrz, gdy włącznik światła narażony jest na opady atmosferyczne – o jeszcze większym stopniu ochrony (IP65).

Ile włączników światła?

W pomieszczeniu bardzo często jest kilka punktów oświetleniowych. Jeżeli są we wspólnym obwodzie, włącza się je i wyłącza jednocześnie jednym klawiszem. Ale jeżeli mają działać niezależnie od siebie, muszą być włączone do osobnych obwodów, a każdy z nich wymaga osobnego przycisku.

d24z4tt

Do łączenia dwóch obwodów stosuje się łączniki podwójne nazywane świecznikowymi, można spotkać też potrójne. W przypadku konieczności sterowania więcej niż trzema obwodami stosuje się już osobne mechanizmy. Współczesny osprzęt elektryczny często ma budowę modułową, to znaczy, że jest on tak skonstruowany, żeby kilka urządzeń – łączników, gniazd elektrycznych – można było umieścić tuż koło siebie i zasłonić je jedną ozdobną ramką. Wszystkie elementy osprzętu modułowego są do siebie wizualnie dopasowane.

Elektryka na rzecz wygodnej komunikacji: łączniki schodowe

Oprócz zwykłych łączników elektrycznych do włączania i wyłączania oświetlenia stosuje się jeszcze łączniki schodowe, przydatne w pomieszczeniach z dwoma odległymi wejściami. Para łączników schodowych umożliwia sterowanie jednym obwodem z dwóch miejsc. Wciśnięcie jednego z klawiszy powoduje zawsze zmianę stanu obwodu na przeciwny – z otwartego na zamknięty albo odwrotnie.

Są też łączniki krzyżowe, do umieszczenia w jednym obwodzie między dwoma schodowymi, gdy jest potrzeba sterowania światłem z więcej niż dwóch miejsc - na przykład na klatce schodowej.

d24z4tt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24z4tt