Trwa ładowanie...

Wybieramy źródło światła. Jaka żarówka najlepsza?

Wybierając źródło światła, zadajemy sobie pytanie - lepsza zwykła żarówka, neonówka czy może lampa LED? O mocy 60 czy 50 watów? Jaką barwę światła wybrać? Wobec tylu dylematów nietrudno o zawrót głowy. Zobacz, czym się kierować, wybierając żarówkę.

Wybieramy źródło światła. Jaka żarówka najlepsza?Źródło: Shutterstock
d10rptc
d10rptc

Wybierając źródło światła, zadajemy sobie pytanie - lepsza zwykła żarówka, neonówka czy może lampa LED? O mocy 60 czy 50 watów? Jaką barwę światła wybrać? Wobec tylu dylematów nietrudno o zawrót głowy. Zobacz, czym się kierować, wybierając żarówkę.

Wybierając żarówkę, musisz zacząć od określenia jej przeznaczenia. To ważne, do czego będzie ona potrzebna.

Przeznaczenie źródła światła

Najbardziej klasyczne żarówki to szklane bańki z żarnikiem wolframowym, dostępne niemal w każdym domu. Podobnie jak żarówki kulkowe – przeznaczone do zastosowań ekstremalnych (jako oświetlenie lodówek czy piekarników). Ich plusem jest to, że wytrzymują skrajne temperatury - od -20 do +250 stopni Celsjusza. Inna odmiana klasycznych źródeł światła to żarówki reflektorowe, w których bańka pokryta jest matową, półprzezroczystą emalią. Dzięki temu dają rozproszone i miękkie światło nadające się do oświetlenia biurka i gabinetu.

Świetlówki kompaktowe, czyli tzw. żarówki energooszczędne, są rodzajem neonówek w formie klasycznych żarówek. Ich zaletą jest duża żywotność i mniejsze zużycie prądu, bo świetlówka o mocy 20 W daje takie samo światło jak klasyczna żarówka o mocy 80 W.

d10rptc

Warto jeszcze wspomnieć o żarówkach LED - to źródła światła, które można stosować w zasadzie wszędzie. Diody LED są energooszczędne - już takie o mocy 5 W pozwalają na uzyskanie światła zbliżonego do tego, które daje żarówka 50-watowa.

Jakie źródło światła bardziej się opłaca?

Jeśli chodzi o moc żarówki - im więcej ma ona watów, tym więcej zużyje prądu i tym większy zapłacisz rachunek. – Zamiast klasycznej 60-watowej żarówki warto wybrać 25-watową świetlówkę kompaktową lub zainwestować w 9-watową lampę LED. Sprawa jest prosta: jeśli masz trzy żarówki o mocy 50 W każda, rocznie zapłacisz za takie oświetlenie 110 zł. Jeśli jednak zamienisz to na trzy lampy LED o łącznej mocy 27 W, to rachunek wyniesie zaledwie 20 zł – mówi Konrad Postawa z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl.

Temperatura światła

Przy zakupie żarówek (szczególnie tych kompaktowych), świetlówek oraz LED-ówek bardzo ważne jest odpowiednie dobranie temperatury barwnej emitowanego światła. Klasyczne żarówki świecą żółto-pomarańczowym, ciepłym światłem - taki kolor ma rozgrzany drucik wolframowy. W przypadku nowoczesnych żarówek kolor światła może być dowolny. Na opakowaniach lamp LED czy świetlówek znajdziesz rodzaj barwy światła opisany liczbą czterocyfrową zakończoną literą K (np. 2400 K). Oznacza to, że dana żarówka ma barwę światła o temperaturze 2400 kelwinów.

Warto wiedzić, że:

  • oznaczenie do 2500 K to barwa bardzo ciepła (żółto-pomarańczowa), przypominająca światło emitowane przez klasyczną żarówkę,
  • od 2500 K do 3500 K to barwa ciepła (żółto-biała), nadal przypominająca klasyczną żarówkę, lecz nieco bledsza,
  • od 3500K do 4500K to barwa neutralna (biała), przypominająca świetlówki stosowane w laboratoriach,
  • od 4500 K do 5000 K to barwa chłodna (biało-niebieska), stosowana w szpitalach i przychodniach,
  • od 5000 K do 6500 K to barwa bardzo chłodna (jasno niebieska), dość nieprzyjemna i zimna, stosowana w doświetlaniu roślin.
d10rptc

Możesz także spotkać inny system oznaczeń barwy światła składający się z trzech cyfr, np. 824, gdzie pierwsza cyfra to oznaczenie Ra, czyli stopnia, w jakim światło żarówki jest podobne do barwy światła naturalnego (9 oznacza najwyższy poziom, a 1 najniższy poziom podobieństwa, czyli światło sztuczne). Kolejne dwie cyfry to barwa światła w kelwinach. Mamy więc takie same barwy światła jak poprzednio tylko nieco inaczej opisane:

  • do 825 – barwa bardzo ciepła (żółto-pomarańczowa), przypomina klasyczną żarówkę,
  • od 825 do 835 – barwa ciepła (żółto-biała), nadal przypomina klasyczną żarówkę, lecz jest nieco bledsza,
  • od 835 do 845 – barwa neutralna (biała), przypominająca świetlówki stosowane w laboratoriach,
  • od 845 do 850 – barwa chłodna (biało-niebieska), stosowana w szpitalach i przychodniach,
  • od 850 do 865 – barwa bardzo chłodna (jasno niebieska), dość nieprzyjemna i zimna, stosowana w doświetlaniu rośli.

O lumenach słów kilka

Lumen (oznaczenie: lm) jest jednostką służącą do pomiaru strumienia światła, czyli całkowitej mocy świetlnej, jaką może emitować żarówka. Miarą tą określa się bardzo często moc żarówek typu LED, które mają pobór prądu na poziomie 2-10 W i nie można ich w inny sposób porównać do jasności żarówek klasycznych. Jeśli powiesz, że potrzebujesz żarówki 50 W, większość osób będzie mniej więcej wiedziała, jak jasno świeci takie źródło światła. Jeśli natomiast powiesz, że potrzebujesz żarówkę o jasności 650 lumenów, to może pojawić się kłopot. Tymczasem okazuje się, że to dokładnie taka sama ilość światła, co 50 W. Jak zatem sobie radzić w takiej sytuacji? Zobacz przelicznik pozwalający zorientować się, jaka jest zależność między mocą żarówki a ilością emitowanego przez nią światła. Oczywiście każdy producent stosuje nieco inne diody LED, więc wartości te nieznacznie różnią się w zależności od marki.

  • Żarówka LED o jasności 220-250 lm – odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 25 W.
  • Żarówka LED o jasności 400-480 lm – odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 40 W.
  • Żarówka LED o jasności 500-650 lm – odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 50 W.
  • Żarówka LED o jasności 700-810 lm – odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 60 W.
  • Żarówka LED o jasności 900-1050 lm – odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 75 W.
  • Żarówka LED o jasności 1300-1500 lm – odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 100 W.
d10rptc

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze źródła światła?

Przede wszystkim na markę i jakość wykonania żarówek, szczególnie gdy kupujesz świetlówki kompaktowe lub lampy LED, które są znacznie droższe od klasycznych. Warto zaufać sprawdzonym producentom. – Trzeba także pamiętać, że żarówki kompaktowe potrzebują nieco czasu na uzyskanie pełnej jasności, bo muszą się rozgrzać. Takie rozświetlanie może trwać nawet kilka minut, więc jeśli chcesz mieć od raz jasno w pomieszczeniu, warto zainteresować się świetlówkami kompaktowymi z funkcją QuickStart, które od razu dają pełną jasność światła – mówi Konrad Postawa.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: StukPuk.pl

Źródło: regiodom.pl

d10rptc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10rptc