Trwa ładowanie...
ceny prądu
02-04-2014 13:06

Taryfy energetyczne - wybierz najlepszą dla siebie

Wszyscy korzystamy z energii elektrycznej i chcielibyśmy, żeby była tańsza. O wysokości rachunków decyduje wybór sprzedawcy i taryfy energetycznej. Jak wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie, by rachunek za prąd nie przyprawiał cię o zawrót głowy?

Taryfy energetyczne - wybierz najlepszą dla siebieŹródło: Sxc.hu/hux
d3z64sy
d3z64sy

Wszyscy korzystamy z energii elektrycznej i chcielibyśmy, żeby była tańsza. O wysokości rachunków decyduje wybór sprzedawcy i taryfy energetycznej. Jak wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie, by rachunek za prąd nie przyprawiał cię o zawrót głowy?

Za dostarczanie do domu prądu elektrycznego odpowiadają przedsiębiorstwa, do których należy sieć elektroenergetyczna. Każde z nich odpowiada za stan i rozbudowę jej części znajdującej się na podlegającym mu terenie. Do takiego przedsiębiorstwa – Operatora Systemu Dystrybucyjnego - trzeba się zwrócić w celu podłączenia do sieci, a następnie płacić mu za przesył energii. Samą energię elektryczną można kupować od dowolnie wybranego przedsiębiorstwa spośród wielu mogących nią handlować, pod warunkiem że zawarło ono Generalną Umowę Dystrybucji z dystrybutorem działającym na twoim terenie.

Pomoc przy wyborze sprzedawcy energii elektrycznej

Wybór sprzedawcy prądu nie jest prosty. Porównywanie ofert „na piechotę” wymaga żmudnych obliczeń, bo na końcową opłatę za energię składa się kilka pozycji, a od wyboru sprzedawcy zależy wysokość opłat za dystrybucję. Stawki zależą także od ilości pobieranej energii (do 500 kWh, między 500 kWh a 1200 kWh i powyżej 1200 kWh), wyboru układu pomiarowego i częstotliwości wystawiania faktur. Wynik można jednak otrzymać w prosty sposób, korzystając z kalkulatora internetowego, na przykład na stronie Urzędu Regulacji Energetyki (http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php)
.

Energia elektryczna - czy wiesz, za co płacisz?

Na cenę, którą płacisz za korzystanie z energii elektrycznej, składają się nie tylko opłaty za nią samą, ale także kilka opłat wynikających z kosztu jej dystrybucji. Naliczane na podstawie wskazań licznika:

- składnik jakościowy – opłata wynikająca z kosztów utrzymania standardów jakości i niezawodności dostaw energii elektrycznej - niezbędnych rezerw mocy i usług systemowych,

d3z64sy

- składnik zmienny stawki sieciowej – opłata naliczana na podstawie wskazań licznika, zawierająca koszty zakupu energii przez dystrybutora oraz jej transportu sieciami należącymi do różnych przedsiębiorstw energetycznych.

Opłaty miesięczne:

- opłata przejściowa będąca wynagrodzeniem za udostępnienie krajowego systemu elektroenergetycznego,

- składnik stały stawki sieciowej - pobierany na pokrycie kosztu eksploatacji i rozwoju sieci przesyłowej i dystrybucyjnej - wyższy w przypadku korzystania z układu pomiarowego trójfazowego, a niższy w przypadku jednofazowego,

d3z64sy

- opłata abonamentowa wynikająca z kosztów obsługi handlowej - odczytywania i kontroli układu pomiarowego, wystawienia faktury.

Jakie taryfy energetyczne masz do wyboru?

Odbiorców energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych kwalifikuje się do grup taryfowych G. Najpopularniejszą spośród taryf jest G11, w której przez cały czas obowiązuje jedna stawka opłat – jest nazywana taryfą całodobową. Ci, którzy mogą ograniczyć korzystanie z prądu w godzinach szczytu energetycznego, wybierają zwykle taryfę dwustrefową G12. Wyróżnia się w niej dwie strefy czasowe – w okresie pierwszej strefy, najczęściej w godzinach 6-13 i 15-22, obowiązują wyższe stawki, a w pozostałych godzinach niższe.

Operatorzy oferują jeszcze różne wariacje na temat taryfy G12, na przykład stosując niższe stawki także przez całą sobotę i niedzielę (G12w, G12NW, G12g) czy dłuższy czas obowiązywania taryfy nocnej (G12e). Jest też taryfa trójstrefowa G13 o innych stawkach w szczycie przedpołudniowym, popołudniowym i poza szczytem.

Na początku 2014 r. średnia cena energii elektrycznej w Polsce dla gospodarstw domowych w najpopularniejszej taryfie całodobowej wynosiła około 0,56 zł/kWh (z uwzględnieniem wszystkich opłat i VAT). W zależności od miejsca odbioru i wyboru sprzedawcy płaciło się za nią od 0,49 do 0,64 zł/kWh. W porównaniu z poprzednim rokiem średnia cena spadła o 0,02 zł/kWh - zrównała się z tą z 2011 r.

d3z64sy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z64sy