Trwa ładowanie...

Oświetlenie zewnętrzne domu: jak wybrać najlepsze?

Oprawy oświetleniowe do umieszczenia wokół domu mogą być wiszące, stojące albo najazdowe. Zanim się na jakieś zdecydujesz, zastanów się, jaki efekt chciałbyś uzyskać. Pomagamy rozwiązać dylematy związane z wieczornym oświetleniem posesji.

Oświetlenie zewnętrzne domu: jak wybrać najlepsze?Źródło: Damilano Studio Architects
d2iv0u8
d2iv0u8

Oprawy oświetleniowe do umieszczenia wokół domu mogą być wiszące, stojące albo najazdowe. Zanim się na jakieś zdecydujesz, zastanów się, jaki efekt chciałbyś uzyskać. Pomagamy rozwiązać dylematy związane z wieczornym oświetleniem posesji.

Wybierając oprawy oświetleniowe, zwracamy uwagę przede wszystkim na ich wygląd – chcemy, żeby się nam podobały. Dobrze by było, gdybyśmy potrafili sobie wyobrazić, w jaki sposób będą działać. Ma to szczególne znaczenie w przypadku oświetlenia zewnętrznego.

d2iv0u8

Oświetlenie zewnętrzne: szczelność opraw

Do oświetlenia podcieni czy werandy można wybrać oprawy do umieszczenia na suficie lub na ścianie. Są podobne do tych przeznaczonych do oświetlenia wnętrz, ale muszą być przystosowane do pracy w narażeniu na działanie czynników atmosferycznych - powinny być szczelne. Świadczy o tym informacja o stopniu ochrony umieszczana na każdym urządzeniu elektrycznym. Do zastosowania na zewnątrz odpowiednie są oprawy oznaczone jako IP54, a najlepiej IP65-67. Są wtedy odporne na strugi wody i do tego pyłoszczelne, więc ich wnętrze nie będzie się szybko brudzić.

Oświetlenie zewnętrzne: na słupkach

Oprawy do oświetlenia chodników, ścieżek i podjazdów mogą być wyposażone w wysokie słupki. Dzięki temu źródło światła znajduje się na tyle wysoko, żeby oświetlić całą przestrzeń przeznaczoną do poruszania się. Natomiast brak słupków lub ich niewielka wysokość pozwala uzyskać ciekawy efekt – punkty świetlne wyznaczają trasę przejścia lub przejazdu, tyle że niezbyt dobrze ją oświetlają. Choć wiele opraw zewnętrznych umieszczonych na wysokich słupkach jest wyposażonych w klosze w kształcie kuli, fachowcy ich nie polecają, bo duża część emitowanego przez nie światła niepotrzebnie świeci w górę.

Oświetlenie zewnętrzne: w nawierzchni

Interesująco wygląda przestrzeń oświetlona przy użyciu opraw najazdowych, które nadają się do umieszczenia w nawierzchni podjazdu, bo są bardzo solidne, absolutnie szczelne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie zajmują miejsca i nie utrudniają poruszania się. Źródłem światła w wielu z nich są LED-y, dzięki czemu ich długotrwałe działanie nie ma dużego wpływu na rachunki za energię. Można je zastosować do oświetlenia elewacji lub roślin. Dzięki temu, że świecą od dołu, zapewniają najlepszą widoczność elementów znajdujących się nisko - w strefie ruchu.

Oświetlenie zewnętrzne: schody

Do oświetlenia schodów warto zastosować kilka opraw dających światło o niezbyt dużym natężeniu. Wtedy dość duże płaszczyzny znajdujące się na różnych wysokościach są w miarę równomiernie oświetlone – każdy stopień jest dobrze widoczny. Efektowne jest światło emitowane przez lampy zagłębione w podstopnicach lub stopnicach. Schody znajdujące się pod dachem można oświetlić, używając opraw sufitowych lub podbitkowych, a jeśli przylegają do ściany – umieszczonych nisko opraw wpuszczonych w elewację, żeby nie zajmowały miejsca na schodach.

d2iv0u8

Oświetlenie zewnętrzne: wejście i wjazd

Oświetlenie wejścia do domu, a zwłaszcza informacji o jego numerze, przydaje się przez całą noc. Utrudnia pracę złodziejom, a ułatwia służbom ratunkowym czy porządkowym, taksówkarzom i wszystkim, którzy chcieliby do nas trafić. Warto użyć w tym miejscu źródeł światła pobierających jak najmniej energii, czyli LED-ów, ewentualnie opraw wyposażonych w czujnik ruchu włączający światło tylko wtedy, gdy ktoś się zbliży do domu. Pozwoli to w znaczący sposób zmniejszyć pobór energii.

Oprawa z czujnikiem ruchu przydaje się też przy wjeździe do garażu – nie trzeba wysiadać z samochodu, żeby włączyć światło. Przy tym uruchamiająca się lampa może zwracać uwagę domowników na to, że ktoś się porusza po posesji. Jest więc swego rodzaju zabezpieczeniem przed włamywaczami. Trzeba tylko zadbać o to, żeby czujnik nie reagował na samochody lub osoby poruszające się za ogrodzeniem.

d2iv0u8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iv0u8