Trwa ładowanie...

Jak oszczędzać prąd w domu? Poznaj sprawdzone sposoby

Nic nie wskazuje na to, żeby koszt energii elektrycznej miał zmaleć, można być za to pewnym nieprzyjemnych podwyżek. Aby łatwiej przyszło nam płacić za prąd, dobrze jest zachować czujność i zadbać o energooszczędność domowych sprzętów. Poznaj skuteczne metody oszczędzania prądu.

Jak oszczędzać prąd w domu? Poznaj sprawdzone sposobyŹródło: Shutterstock
d136nuh
d136nuh

Nic nie wskazuje na to, żeby koszt energii elektrycznej miał zmaleć, można być za to pewnym nieprzyjemnych podwyżek. Aby łatwiej przyszło nam płacić za prąd, dobrze jest zachować czujność i zadbać o energooszczędność domowych sprzętów. Poznaj skuteczne metody oszczędzania prądu.

W domu każde pomieszczenie wymaga zasilania energią elektryczną - warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie wszystkich źródeł poboru prądu, może niektóre urządzenia nie potrzebują stałego podłączenia, a gdzieniegdzie liczbę lamp można ograniczyć? Z pewnością warto zainstalować w domu nowoczesne świetlówki, a szwankujące sprzęty zastąpić oszczędniejszymi w eksploatacji.

Oświetlenie energooszczędne

Wycofywanie ze sprzedaży wolframowych żarówek zmusiło nas do świadomego korzystania z energooszczędnych źródeł światła, mimo to nie wszędzie zaczęliśmy je stosować. Pierwotnie z obawy przed długo rozpalającymi się nowoczesnymi świetlówkami, które więcej energii potrzebują przy włączeniu. Dziś w sprzedaży są też jednak takie, które dają pełne światło od razu po włączeniu. Zastąpienie kompaktowymi świetlówkami 100-watowych żarówek może w ciągu roku przynieść oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych. Choć są droższe, pracują znacznie dłużej. 20-watowe świetlówki kompaktowe potrafią świecić przez kilka lat, dzięki czemu możesz zapomnieć o uciążliwej i częstotliwej wymianie. Z tego względu, nawet jeśli masz jeszcze w domu zapas starych żarówek, zostaw je do wykorzystania np. w piwnicy, natomiast w mieszkaniu zainstaluj energooszczędne źródła światła.

Energoochłonny stand-by

Domowe urządzenia i sprzęty elektroniczne po wyłączeniu przechodzą w stan uśpienia, czyli tak zwany stand-by. Mimo że nie pracują, zużywają niewielką porcję energii. Zbiorczy pobór prądu uśpionego telewizora, odtwarzacza DVD, wieży stereo, wzmacniacza, dekodera, kuchenki mikrofalowej, piekarnika i komputera można porównać do energii zasilającej dwie żarówki 20 W. Czasem jedna dioda może zużywać nawet 35 W. Dlatego warto odłączać sprzęty od kontaktu, choćby na noc lub na czas naszej nieobecności w domu.

Przy nagromadzeniu urządzeń, na przykład w kąciku telewizyjnym, dobrze jest zaopatrzyć się w przedłużacz z wyłącznikiem zbiorczym, co ułatwi odłączenie od prądu wszystkiego jednym ruchem.

d136nuh

Na czas wyjazdów weekendowych czy wakacyjnych można wyłączyć korki, pamiętając o pozostawieniu tego odpowiedzialnego za lodówkę i akwarium z rybkami.

Sprzęty klasy A

Kupując wyposażenie domowe, sprawdź, czy AGD może pochwalić się wysoką klasą energooszczędności. Urządzenia oznaczone literą od A do G wskazują na zaawansowanie, przy czym A sugeruje najlepszy wynik pod względem oszczędnej pracy. Dodatkowo możesz przeczytać na karcie etykiety energetycznej symbole A+, A++, A+++, gdzie liczba plusów wskazuje na coraz większą efektywność urządzenia. Otaczając się zatem urządzeniami o klasie A+++, możesz spać spokojnie, gdyż ich praca wpłynie na zmniejszenie wysokości opłat za energię elektryczną.

Wybór dostawcy i taryfy

Oszczędności może też przynieść zmiana dostawcy energii elektrycznej. Warto wiedzieć, jaką ofertą dysponuje obecny dystrybutor i czy nie korzystasz przypadkiem z najdroższej opcji. Do wyboru masz kilku dostawców, niektórzy gwarantują stałą cenę w umowie. W każdej z firm znajdziesz podział na taryfę jednostrefową, gdzie cena energii jest stała w ciągu doby, oraz dwustrefową, gdy płacisz więcej za korzystanie z niej w godzinach 6-22 i mniej poza szczytem. Przy wyborze kieruj się własnym trybem dobowym. Jeśli pracujesz w domu, bardziej opłaca ci się korzystać z taryfy jednostrefowej, gdy jednak wracasz do mieszkania późnym wieczorem, lepsza będzie dwustrefowa.

d136nuh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d136nuh