Trwa ładowanie...

Jak doprowadzić prąd na działkę?

Doprowadzenie prądu na działkę wiąże się z kilkoma formalnościami, których musisz dopełnić. Aby uzbroić działkę w energię elektryczną, przede wszystkim złóż wniosek w rejonowym zakładzie energetycznym o wydanie warunków technicznych przyłączy.

Jak doprowadzić prąd na działkę?Źródło: Shutterstock
d2lns4n
d2lns4n

Doprowadzenie prądu na działkę wiąże się z kilkoma formalnościami, których musisz dopełnić. Aby uzbroić działkę w energię elektryczną, przede wszystkim złóż wniosek w rejonowym zakładzie energetycznym o wydanie warunków technicznych przyłączy.

Zacznij od znalezienia namiarów na biuro obsługi klienta przedsiębiorstwa energetycznego. Pomocna w tym jest strona internetowa Urzędu Regulacji Energetyki - www.maszwybor.ure.gov.pl, na której można znaleźć między innymi mapę Polski z zaznaczonym zasięgiem działania operatorów systemu dystrybucyjnego.
Żeby doprowadzić prąd na działkę, trzeba dysponować tytułem prawnym do korzystania z niej (własność, współwłasność, użytkowanie, użytkowanie wieczyste, najem, zarząd).

Prąd na działce: krok 1

Pierwszy krok to złożenie w biurze obsługi klienta wniosku o określenie warunków przyłączenia, do którego trzeba dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Bez niego wniosek nie będzie rozpatrywany. Potrzebny jest też plan sytuacyjny obrazujący usytuowanie obiektu, w którym mają być używane instalacje i urządzenia elektryczne.

Wniosek składa się na formularzu przygotowanym przez przedsiębiorstwo energetyczne. Od niedawna wnioski mogą składać także prosumenci, czyli ci, którzy chcieliby nie tylko kupować energię, ale też sprzedawać tę, którą wytworzą ich własne mikroźródła – panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy urządzenia kogeneracyjne.

Formularze można pobrać ze strony internetowej przedsiębiorstwa energetycznego, ale najlepiej je wypełnić w biurze obsługi klienta z pomocą konsultanta, który podpowie na przykła, jak określić moc przyłączeniową i przewidywane roczne zużycie prądu. Tyle na początek.

d2lns4n

Prąd na działce: krok 2

Kolejnym etapem jest maksymalnie 30-dniowy okres oczekiwania na przeanalizowanie wniosku i odpowiedź. Wraz z nią otrzymuje się ważne przez dwa lata warunki przyłączenia określające miejsce przyłączenia, dostarczenia energii, moc przyłączeniową i miejsce zainstalowania układu pomiarowego. Otrzymasz też wówczas projekt umowy o przyłączenie, w którym podane są: termin realizacji, wysokość opłaty i warunki udostępnienia nieruchomości w celu realizacji przyłączenia. Zawarcie tej umowy jest podstawą do rozpoczęcia inwestycji przez przedsiębiorstwo energetyczne po spełnieniu przez ciebie warunków przyłączenia do sieci.
Opłata za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV jest ustalana na podstawie stawek z obowiązującej taryfy.

Prąd na działce: przypadki szczególne

Jeżeli chcesz przyłączyć do sieci własne odnawialne źródło energii o mocy poniżej 5 MW, zapłacisz połowę opłaty skalkulowanej na podstawie rzeczywistych nakładów. Może się też zdarzyć, że przedsiębiorstwo energetyczne odmówi ci przyłączenia do sieci z powodu braku warunków ekonomicznych, czyli wówczas, gdy taka inwestycja jest dla niego nieopłacalna przy obowiązujących stawkach opłat. Wtedy, żeby mieć prąd na działce, będziesz musiał pokryć większą część rzeczywistych kosztów przyłączenia, uzgodnioną z przedsiębiorstwem.

d2lns4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lns4n