Trwa ładowanie...

Instalacja elektryczna w domu. W co zainwestować, by wygodniej mieszkać?

Z uwagi na rozwój nowych technologii oraz na ciągły wzrost cen energii coraz częściej sięgamy po rozwiązania, które obniżają energochłonność budynku, poprawiają wygodę oraz bezpieczeństwo domowników. Należą do nich proste urządzenia elektrotechniczne oraz systemy inteligentnego domu.

Instalacja elektryczna w domu. W co zainwestować, by wygodniej mieszkać?Źródło: Shutterstock
d4kbv60
d4kbv60

Z uwagi na rozwój nowych technologii oraz na ciągły wzrost cen energii coraz częściej sięgamy po rozwiązania, które obniżają energochłonność budynku, poprawiają wygodę oraz bezpieczeństwo domowników. Należą do nich proste urządzenia elektrotechniczne oraz systemy inteligentnego domu.

Sterowanie domem – czy warto?
Obecne tempo życia zmusza nas do sięgania po narzędzia, które ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. Prawie w każdym domu znajdziemy smartfony, tablety i wielofunkcyjne urządzenia RTV i AGD. Rosnącą popularnością cieszą się także systemy automatyki budynkowej, które nie tylko podnoszą komfort i bezpieczeństwo domowników, ale też umożliwiają sterowanie urządzeniami i monitorowanie zużycia energii elektrycznej. Dzięki automatyce budynek można nazwać inteligentnym. Poprzez wykorzystanie informacji z czujników i detektorów inteligentny dom dostosowuje się do obecności domowników oraz do czynników wewnętrznych i zewnętrznych (np. temperatura, nasłonecznienie czy wilgotność powietrza).

Producenci oferują kilka rodzajów systemów sterowania domem. Najbardziej rozpowszechniony i uniwersalny jest system KNX/EIB. Zrzesza on ponad 300 producentów z zakresu automatyki budynkowej. Oferują oni kompatybilne podzespoły, które umożliwiają wykonywanie wielu inteligentnych funkcji, takich jak:

  • sterowanie regulatorami grzejnikowymi w pokojach,
  • automatyczne wyłączanie oświetlenia wewnątrz domu,
  • centralne odłączanie napięcia w wybranych punktach,
  • sprawdzanie wilgotności w pomieszczeniach (sterowanie klimatyzatorem),
  • sprawdzenie stanu zamknięcia okien i drzwi,
  • centralne zarządzanie domem z panelu dotykowego lub smartfonu itp.

KNX/EIB to system zdecentralizowany, tzn. przesyłanie danych do urządzeń odbywa się za pomocą przewodu magistralnego, który jednocześnie zasila urządzenia napięciem stałym 24 V. Z uwagi na rozwój nowych technologii oraz ciągły wzrost cen energii – każdy inwestor i właściciel domu powinien zastanowić się nad takim systemem, zwłaszcza że za kilka lat będzie on domowym standardem.

d4kbv60

Inteligentne czujki – proste i skuteczne

Aby dom był nie tylko komfortowy, ale też bezpieczny – warto wyposażyć go w instalację alarmową. Nowoczesne systemy alarmowe potrafią o wiele więcej, niż tylko zasygnalizować, że nieproszony gość próbuje się dostać do domu. Mogą również chronić przed innymi zagrożeniami. Oprócz powszechnych czujek przeciwwłamaniowych na rynku znajdziemy również czujki pożarowe. Jeżeli w domu jesteśmy narażeni na kontakt z tlenkiem węgla, który jest produktem spalania gazu w kotłach gazowych – warto zamontować taki czujnik w kotłowni. Powinno się go również zamontować w łazience, gdy znajduje się w niej przepływowy podgrzewacz wody. Tlenek węgla jest gazem niewidocznym i niewyczuwalnym dla człowieka.

Na rynku znajdziemy również czujki LGP, przeznaczone do montażu w kuchniach wyposażonych w kuchenki gazowe oraz w kotłowniach zasilanych gazem płynnym. Takie czujki sygnalizują ulatnianie się gazu, gdy jego stężenie przekroczy 10-20 proc. Ponieważ propan-butan jest cięższy od powietrza, detektor montuje się tuż nad podłogą.

Nowoczesny osprzęt potrafi więcej

Większość osób wybiera osprzęt elektroinstalacyjny o standardowych funkcjach – producenci oferują jednak całą gamę produktów dla bardziej wymagających. Do takich rozwiązań należą np. gniazda do instalacji teletechnicznych – telefoniczne, analogowe, głośnikowe, komputerowe (do sieci komputerowej) czy multimedialne. Wygodnym w obsłudze rozwiązaniem są także nowoczesne łączniki – np. sensorowe, które reagują na zbliżenie ręki.

d4kbv60

Do niedawna łączniki były wykorzystywane tylko do włączania lub wyłączania światła. Obecnie przejmują one coraz więcej funkcji, za ich pośrednictwem można sterować roletami, markizami, ogrzewaniem czy klimatyzacją. Łącznikami specjalnego przeznaczenia są np. termostaty – umożliwiające sterowanie temperaturą w całym domy, z podziałem na strefy. Warte uwagi są ściemniacze, które umożliwiają sterowanie natężeniem świata – te najnowocześniejsze zamiast pokrętła mają wbudowany czujnik podczerwieni, dzięki czemu można nimi sterować z poziomu pilota.

d4kbv60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kbv60