Trwa ładowanie...

Instalacja elektryczna w kuchni: jak rozmieścić łączniki i gniazdka?

W kuchni korzystamy z wielu urządzeń, które pobierają niemałą ilość energii elektrycznej. Dlatego też instalacja elektryczna umożliwiająca ich zasilanie wymaga gruntownego przemyślenia. Na co zwrócić uwagę, rozmieszczając osprzęt elektryczny: łączniki i gniazda?

Instalacja elektryczna w kuchni: jak rozmieścić łączniki i gniazdka?Źródło: Shutterstock
d23k14f
d23k14f

W kuchni korzystamy z wielu urządzeń, które pobierają niemałą ilość energii elektrycznej. Dlatego też instalacja elektryczna umożliwiająca ich zasilanie wymaga gruntownego przemyślenia. Na co zwrócić uwagę, rozmieszczając osprzęt elektryczny: łączniki i gniazda?

Przewody elektryczne zwykle prowadzi się pod tynkiem lub innymi okładzinami ściennymi, dlatego przed rozpoczęciem prac wykończeniowych w kuchni trzeba zaplanować rozmieszczenie gniazd wtykowych i łączników oświetlenia. Umieszcza się je zwykle w puszkach podtynkowych, ewentualnie w stałej zabudowie meblowej – szafkach bądź blatach kuchennych.

Rozmieszczenie łączników oświetlenia

Łączniki oświetlenia pomieszczeń umieszcza się zwykle przy drzwiach wejściowych po stronie klamki drzwi, na wysokości około 140 cm, w odległości mniej więcej 15 cm od drzwi - wtedy jest najwygodniej włączać i wyłączać główne światło. W kuchni jest też zwykle włączane osobno oświetlenie blatu roboczego - jego łącznik przydaje się w pobliżu blatu.

Rozmieszczenie gniazdek wtykowych

Gniazda wtykowe w kuchni umieszcza się na różnych wysokościach, w zależności od tego jakie urządzenia mają być do nich podłączane:

d23k14f

- lodówka - 30-100 cm nad podłogą,

- zmywarka, pralka, kuchenka z piekarnikiem - 30-50 cm nad podłogą,

- wyciąg (okap) - nad sąsiadującą z nim wiszącą szafką albo wewnątrz osłony przewodu odprowadzającego z niego powietrze,

- sprzęt do zabudowy - na wysokości, na której będzie umieszczony w zabudowie.

Gniazda najlepiej umieścić obok miejsca, w którym jest planowane ustawienie sprzętu (za sąsiadującą z nim szafką), by nie utrudniały dosunięcia go do ściany. Zwykle łatwiejszy jest też wtedy dostęp do nich, choć sprzęt do zabudowy na ogół jest przystosowany do tego, żeby gniazdo było bezpośrednio za nim - w szafce, w której jest umieszczony.

d23k14f

Do podłączania przenośnych urządzeń gospodarstwa domowego potrzebne są gniazda wtykowe nad blatem roboczym - co najmniej dwa, ale zapewne przydadzą się cztery (po dwa przy końcach lub narożnikach blatu). Blaty standardowo są na wysokości 80-90 cm, więc gniazda powinny się znaleźć 100-120 cm nad podłogą. Zamiast przeznaczonych do zamocowania na ścianie można wybrać gniazda przystosowane do umieszczenia w blacie (wysuwane) albo zintegrowane z systemowymi listwami podszafkowymi, w których umieszczone jest też oświetlenie.

Osprzęt elektryczny - z dala od wody

Planując rozmieszczenie łączników i gniazd wtykowych, trzeba zwrócić uwagę na możliwość zalania ich wodą. Choć przepisy nie stawiają szczególnych wymagań tym znajdującym się w kuchni, zdrowy rozsądek nakazuje umieszczenie ich w odległości co najmniej kilkudziesięciu centymetrów od wylewki baterii lub mogącego się rozszczelnić połączenia wodnego czy też kanalizacyjnego albo przynajmniej zastosowanie w tych miejscach osprzętu bryzgoszczelnego.

Przewody i obwody instalacji elektrycznej w kuchni

Wykonujący instalację, elektryk powinien brać pod uwagę, że wiele urządzeń podłączanych do gniazd obciąża instalację mocą nierzadko powyżej 2 kW. Dotyczy to nie tylko piekarnika czy płyty elektrycznej – moc przyłączeniowa każdego z tych urządzeń zwykle przekracza 3,5 kW – ale także czajników elektrycznych, zmywarek, pralek, żelazek czy odkurzaczy. By móc korzystać jednocześnie z kilku takich urządzeń, nie doprowadzając do awarii instalacji, musi być ona do tego przystosowana - wykonana z przewodów o odpowiednio dużym przekroju żył (2,5, a nawet 4 mm) i zabezpieczona wyłącznikami instalacyjnymi o prądzie znamionowym dopasowanym do obciążenia.

d23k14f

Najlepiej, gdy instalacja elektryczna w kuchni składa się z kilku niezależnych obwodów. Oprócz standardowego wydzielenia tych zasilających oświetlenie i gniazda wtykowe trzeba wykonać też osobny obwód dla kuchenki lub płyty elektrycznej – największego odbiornika prądu. Planując podłączenie kilku urządzeń o dużej mocy, warto także wykonać co najmniej dwa obwody zasilające pozostałe gniazda wtykowe, by nie były nadmiernie obciążane.

Przydaje się również wydzielony obwód dla lodówki – wtedy wyjeżdżając na kilka dni, można dla bezpieczeństwa i oszczędności szybko odłączyć od zasilania na tablicy rozdzielczej pozostałe urządzenia, a lodówkę pozostawić włączoną, by nie zepsuły się przechowywane w niej zapasy.

d23k14f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23k14f