Trwa ładowanie...
budowa domu
17-10-2016 13:35

Zbuduj dom w kilka tygodni! Sprawdź zalety domów z keramzytu

Budowa domu nie musi się ciągnąć miesiącami. Dom z keramzytu możesz postawić w zaledwie kilka tygodni. Dodatkowo będzie on wytrzymały, odporny na mróz i wilgoć, a przede wszystkim ciepły. Choć jako materiał budowlany wciąż wydaje się dość egzotycznym pomysłem, Polacy już dziś budują z niego domy. Sprawdzamy właściwości tego budulca oraz jego przydatność na budowie.

Zbuduj dom w kilka tygodni! Sprawdź zalety domów z keramzytuŹródło: shutterstock
dlribvg
dlribvg
Budowa domu nie musi się ciągnąć miesiącami. Dom z keramzytu możesz postawić w zaledwie kilka tygodni. Dodatkowo będzie on wytrzymały, odporny na mróz i wilgoć, a przede wszystkim ciepły. Choć jako materiał budowlany wciąż wydaje się dość egzotycznym pomysłem, Polacy już dziś budują z niego domy. Sprawdzamy właściwości tego budulca oraz jego przydatność na budowie.

Co to jest keramzyt?

Keramzyt to bardzo lekkie tworzywo w kształcie niewielkich kulek o dość porowatej strukturze. Kuleczki te mają ceramiczną i twardą powłokę, są niepalne i słabo chłoną wodę. Powstają w procesie spiekania i spieniania gliny ilastej w temperaturze około 1100-1200 stopni Celsjusza. Doskonale sprawdzają się w ogrodnictwie, gdzie wykorzystuje się je jako podłoże do uprawy roślin, a ostatnio zdobywają popularność także jako materiał do budowy domów.

Jesteś zainteresowany budową domu z keramzytobetonu? Chcesz nawiązać kontakt z firmami specjalizującymi się w takich budowach?Wypełnij krótki formularz i porównaj oferty firm.

Zobacz też: Jak perfekcyjnie zbudować dom?

Z połączenia keramzytu i cementu powstaje keramzytobeton. Wykonane z niego bloczki budowlane i pustaki świetnie izolują dom, a mimo to pozwalają na „oddychanie” ścian. Ten zwykle różowo-ceglasty budulec świetnie przepuszcza parę wodną, nie dopuszczając do pojawienia się wilgoci i pleśni w domu. Producenci bloczków i pustaków z keramzytobetonu zapewniają, że można z niego budować ściany jedno- i wielowarstwowe. Bloczki łączone są na pióro i wpust, a pustaki łączone zwykłą lub ciepłochronną zaprawą. Na rynku dostępne są wyjątkowo ciepłe bloczki z wkładką styropianową i bez dodatkowego ocieplenia.

dlribvg

Budowa z keramzytobetonu – wystarczy kilka tygodni

Domy z keramzytu można budować według technologii tradycyjnej lub prefabrykowanej, w której moduły dostarczane na plac budowy są już ocieplone, uzbrojone w rury pod instalację wodno-kanalizacyjną i puszki elektryczne. Jeśli prace montażowe przeprowadzone są sprawnie, dom w stanie surowym może powstać, jak obiecują producenci, nawet w kilka tygodni. Zanim zdecydujesz się na budowę domu z keramzytobetonu, porównaj zalety i wady tego materiału.

Zalety budowy domu z keramzytu

  • Szybka budowa - to największa zaleta domów z prefabrykatów keramzytowych. Jeśli masz już gotowe fundamenty, postawienie budynku do stanu surowego zajmie zaledwie kilka tygodni. Bezpośrednio po montażu można przejść do prac wykończeniowych, bez konieczności sezonowania.
  • Wielofunkcyjność - z keramzytobetonu można postawić każdy rodzaj ściany jedno- i wielowarstwowej, nośnej i działowej. Służy on też do produkcji bloczków pod fundamenty, pustaków wieńcowych, stropowych, narożnych, kształtek do nadproży czy kształtek kominowych.
  • Wolność w wyborze projektu - budując dom z keramzytobetonu, można wybierać projekty o rozmaitych bryłach i skomplikowaniu. Preferowane są jednak domy jednopiętrowe ze względu na wyjątkową lekkość budulca i jego podatność na ściskanie.
  • Wysoka odporność – keramzytowi niestraszna ani wilgoć, ani mróz. Utrudnia także rozwój pleśni i grzybów, jest odporny na działanie gryzoni czy owadów. Jest to materiał praktycznie niepalny. Ściana nośna o grubości 15 cm traci swoje właściwości ognioodporne dopiero po 2 godzinach ekspozycji na ogień, a 24-centymetrowa – nawet po 5 godzinach. Ściany działowe o grubości 12 i 15 cm wytrzymają odpowiednio 2 i 3 godziny.
  • Dobra izolacja i akumulacja ciepła - dzięki wysokim parametrom izolacyjnym dom z keramzytu w lecie zapewnia chłód, a zimą zatrzyma ciepło. W 2017 roku wymagany współczynnik przenikania ciepła dla ścian pomieszczeń ogrzewanych będzie wynosił 0,23 W/(m²K), a od 2021 r. – 0,2 W/(m²K). Aby spełnić te wymagania, bloczki i pustaki powinno się ocieplić styropianem lub wełną. Bardzo ciepłe bloczki z wkładką styropianową nie wymagają dodatkowego ocieplenia, jednak cena wymurowania metra kwadratowego ściany z takiego materiału może być nawet 4 razy wyższa od ceny ściany z pustaka keramzytowego bez ocieplenia.
  • Przyjazność dla środowiska– keramzyt sam w sobie nie emituje szkodliwych substancji do środowiska
  • Całkiem przystępna cena - keramzytobeton nie jest najtańszym materiałem budowlanym, ale dzięki temu, że jest lekki, można oszczędzić na innych etapach budowy. Przykładowo zamiast inwestować w drogie fundamenty, wystarczy wykonać tańszą płytę fundamentową.
  • Proste murowanie - elementy łączy się nie na pionowe spoiny, ale na pióro i wpust, co znacznie ułatwia i przyspiesza prace budowlane. Dzięki temu, że bloczki są lekkie, łatwo się je docina.
  • Porowata struktura - dzięki niej tynk pewnie trzyma się ścian, a prace przebiegają sprawniej.
  • Precyzja wykonanych elementów – to dodatkowy atut technologii prefabrykowanej. W fabryce, pod odpowiednim rygorem technologicznym powstają gotowe, większe elementy, które łączy się w kilka tygodni na placu budowy.
  • Brak konieczności sezonowania - po postawieniu prefabrykowanych ścian nie jest wymagane sezonowanie, więc można od razu, bez zbędnej zwłoki, przejść do wykończenia budynku.

Jakie są wady budowy domu z keramzytobetonu?

Nie warto czytać artykułów, które przedstawiają same zalety techniki budowlanej. Dla szerszego oglądu przyjrzyjmy się też wadom zastosowania keramzytu w budownictwie.

  • Słabe wyciszenie pomieszczeń– ze względu na niską gęstość keramzytobeton nie wygłusza ścian tak dobrze ścian jak cegła czy bloczki silikatowe.
  • Kruchość materiału– szczególnie pustaki z wkładką styropianową są znacznie bardziej podatne na ściskanie, dlatego w niektórych przypadkach ściany mogą wymagać odpowiedniego zbrojenia. O tym, gdzie konieczne jest wzmocnienie, decyduje architekt.
  • Konieczność stosowania specjalnych zapraw - czasami zastosowanie zwykłej zaprawy między bloczkami z keramzytu nie wystarcza, żeby zachować odpowiednie parametry cieplne. Zmuszeni jesteśmy wtedy do zakupu droższych zapraw ciepłochronnych.
  • Przerwy w budowie - stawianie domu z bloczków keramzytobetonowych odbywa się w technologii mokrej, więc wymagane są przy tym przerwy technologiczne na czas wyschnięcia ścian.
  • Niepewność co do jakości prefabrykatów – inwestor nie wie, jak przebiegał proces produkcyjny. W takiej sytuacji musi zaufać obietnicom producenta.
  • Zapewnienie dojazdu do działki dla dźwigu – prefabrykaty montowane są przy pomocy dźwigów, dlatego inwestor musi zapewnić im odpowiedni dojazd do działki.
  • Nie dla wąskich działek - dom z prefabrykatów z keramzytu nie jest najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli wąskiej działki, w obrębie której może zabraknąć miejsca na ciężki sprzęt potrzebny do montażu ścian.
  • Szybkość powstawania budynku z prefabrykatów- dla niektórych inwestorów niekorzystne może być szybkie tempo powstawania budynku. Wymaga ono trzymania w pogotowiu większej sumy przeznaczonej na inwestycję. W przypadku budowy domu w technologii tradycyjnej koszty można rozłożyć na kolejne etapy prac.
dlribvg

Każda technologia i materiał budowlany mają swoje zalety i wady. Prefabrykowany dom z keramzytu to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Budowa z prefabrykatów jest szybka, a po postawieniu ścian można od razu przejść do prac wykończeniowych. Z kolei właściwości fizyczne materiału zapewnią, że dom będzie suchy i ciepły. Chociaż keramzytobeton nie należy do najtańszych rozwiązań, pozwala zaoszczędzić na innych etapach budowy – fundamentach czy ociepleniu.

Dom prefabrykowany z keramzytu nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą się budować na wąskiej działce z utrudnionym dostępem dźwigów stawiających ściany. Dobrze jest mieć przygotowaną większą część sumy, którą chcesz przeznaczyć na inwestycję, ponieważ szybkie tempo stawiania ścian nie pozwoli na rozłożenie kosztów budowy na etapy.

Źródło Oferteo.pl

dlribvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlribvg