Trwa ładowanie...

Zanim zaczniesz malowanie ścian, przygotuj powierzchnię

Zanim zaczniesz malowanie ścian, sprawdź, czy ich powierzchnia nie wymaga dodatkowych zabiegów, takich jak gruntowanie czy szpachlowanie ścian. Niektóre powierzchnie stawiają bowiem wyraźny opór przed nadaniem im nowej barwy. Podpowiadamy, jak przygotować ściany do malowania.

Zanim zaczniesz malowanie ścian, przygotuj powierzchnięŹródło: Bolix
d277vqp
d277vqp

Zanim zaczniesz malowanie ścian - ocena stanu podłoża

Sporo zależy od stanu ściany, na który wpływają m.in. jakość wykonania, rodzaj budulca, wiek, uszkodzenia mechaniczne czy stopień pokrycia dotychczasowymi strukturami. Produktowe opisy farb zawierają standardowe zalecenia dotyczące warunków ich aplikacji. Powszechnie wiadomo, że podłoże powinno być suche, nośne, pozbawione luźnych powłok i tłustych plam oraz innych zanieczyszczeń utrudniających krycie. Elementy słabo związane z powierzchnią można usunąć, dbając jednak za każdym razem, by nie wywołać przy tym szkód.

Trzeba się też koniecznie pozbyć ewentualnego zagrzybienia wraz z jego przyczynami. Warto pamiętać, że malowanie świeżo powstałych powłok wymaga na ogół zachowania tzw. okresu sezonowania (np. kilka tygodni dla świeżych tynków cementowych i cementowo-wapiennych).

Zanim zaczniesz malowanie ścian - usuwanie ubytków

W wielu starszych domach oczyszczenie ścian z niepożądanych naleciałości to zbyt mało, by bezproblemowo ją pomalować. Uzyskanie jednolitej płaszczyzny w miejscach pełnych ubytków, popękanych, wymaga użycia masy szpachlowej.

Na rynku są dostępne zarówno gładzie w proszku – do wymieszania z wodą - oraz gotowe do wykorzystania produkty. - Zastosowanie gładzi szpachlowej pozwala na uzyskanie gładkiej, białej i estetycznej powierzchni nadającej się pod wykończeniowe powłoki malarskie, tynki dekoracyjne czy tapety – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej. – Nakłada się ją stalową packą, wygładza szpachelką, a po zaschnięciu szlifuje i oczyszcza z pyłów.

d277vqp

Należy pamiętać, by jednorazowo nie wykonać zbyt grubej warstwy. W zależności od preparatu producenci zalecają na ogół grubość kilku milimetrów.

Zanim zaczniesz malowanie ścian - zmycie wodą lub gruntowanie

Istotnym wyznacznikiem skuteczności wykańczania ścian jest ich chłonność. Podłoża mało chłonne i prawidłowo związane można przed malowaniem zmyć wodą, a następnie wysuszyć. Natomiast nałożenie pierwszej warstwy farby tam, gdzie występuje większa chłonność, należy poprzedzić użyciem podkładu gruntującego. Dzięki temu poprawia się znacznie jej przyczepność i krycie, a jednocześnie maleje zużycie.

- Gruntowanie przyczynia się do uzyskania jednolitej, mocnej i mniej chłonnej powierzchni gotowej do dalszych czynności – zaznacza Marek Zając z Bolix. Aplikacja jest łatwa i odbywa się przy użyciu pędzla, wałka lub natrysku mechanicznego. Stanowi ona standardowy etap wielu prac remontowych, co wiąże się z koniecznością przestrzegania podstawowych zasad wykonawczych.

Choć gruntowanie, podobnie jak kładzenie gładzi, ma na celu przygotowanie ściany, czynności te muszą być realizowane na oczyszczonej płaszczyźnie. Ważne jest także przestrzeganie wymogów dotyczących czasu schnięcia poszczególnych preparatów przed zastosowaniem kolejnych. Końcowy efekt malowania ścian zależy zarówno od użytych środków, jak i od sposobu ich wykorzystania.

d277vqp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d277vqp