Trwa ładowanie...

Zacieki, pleśń, pęknięcia, czyli o zagrożeniach dla elewacji

Zacieki, pleśń, pęknięcia, czyli o zagrożeniach dla elewacjiŹródło: plastivan.pl
d3pcz7a
d3pcz7a

Niesprzyjające warunki atmosferyczne dokonują spustoszeń na fasadach naszych domów, w ogrodach czy na tarasach. Szczególnie elewacja, jako zewnętrzna warstwa ochronna, narażona jest na szkody widoczne na pierwszy rzut oka.

Wiele zależy od rodzaju materiału, który został wykorzystany do wykończenia elewacji. Nieco inaczej na wysokie nasłonecznienie, opady czy wiatr reaguje drewno, inaczej zachowuje się pod ich wpływem tynk. Warto zastanowić się przed wyborem odpowiedniego materiału, gdyż ta decyzja wpłynie bezpośrednio na ilość czasu, jaki będziemy musieli poświęcić na prace konserwacyjne.

Tradycja dla systematycznych

Drewniane bądź pokryte tynkiem fasady to rozwiązanie dla systematycznych i zaangażowanych. Rozpowszechnione, pokryte tynkiem fasady, wymagają zimą specjalnej troski. Najbardziej destrukcyjne jest działanie wody i wilgoć. Rozsadza ona tynk i powoduje coraz większą degradację. Skutki widoczne na pierwszy rzut oka, takie jak plamy, zacieki, spękana powierzchnia, stają się też najbardziej niebezpiecznymi. Zacieki to nie tylko defekt estetyczny – upośledzają one właściwości izolacyjne ściany, inicjują procesy degradacyjne sprzyjając powstawaniu alg, pleśni i innych grzybów. Te z kolei wpływają negatywnie nie tylko na wygląd domu, ale również na nasze zdrowie. Wilgoć osłabia konstrukcję ścian, przez co dochodzi do uszkodzeń mechanicznych, pęknięć, wykruszeń. Wymagają one szybkiego uzupełnienia, bądź, w poważniejszych przypadkach – całkowitej renowacji. Również czynniki pozaatmosferyczne nie sprzyjają elewacjom. Destrukcyjny wpływ na fasady naszych domów mają kurz i zanieczyszczenia, a także wzmożony ruch
komunikacyjny. Drewno także jest dość wymagającym materiałem. Pod wpływem wody pęcznieje i wypacza się. Jest podatne na rozwój pleśni, działanie owadów. Dzięki nowoczesnym środkom chemicznym stosowanym do impregnacji i regularnej konserwacji, miłośnicy tego surowca mogą uniknąć szkód i cieszyć się niezmienionym wyglądem długo.

Alternatywa dla wygodnych

Co jednak, jeśli nie jesteśmy dyspozycyjni bądź nie mamy ochoty wykonywać prac konserwacyjnych? Pozostaje wybór materiału, który wymaga minimalnego zaangażowania. – O wyborze często decydują względy estetyczne. Nie powinno być to główne kryterium, gdyż elewacja pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Są dostępne materiały, które nie tylko cechuje niespotykana w naturze trwałość, ale także wygląd doskonale imitujący naturalne surowce, np. drewno – mówi Błażej Korzeniewski, doradca ds. technicznych firmy Plastivan. Często nie mamy świadomości, że rynek daje nam wiele możliwości. Dzięki postępującemu rozwojowi technologicznemu, tradycyjne materiały elewacyjne wypierane są coraz częściej przez alternatywne propozycje. Głównym celem badań jest stworzenie materiału, który sprawdzi się o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. – Mamy w swojej ofercie systemy elewacyjne z tworzyw sztucznych, które cechuje zarówno estetyczny design jak i wysoka odporność na szkodliwe działanie deszczu, mrozu, słońca, szkodników.
Jest to ekologiczne, oszczędne i bardzo praktyczne rozwiązanie - dodaje B. Korzeniewski. Dzięki przemyślanej decyzji, zimowe spustoszenia nie muszą spędzać już snu z powiek.

d3pcz7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pcz7a