Trwa ładowanie...

Kamień elewacyjny - jak dopasować do budynku?

Kamień elewacyjny - jak dopasować do budynku?Źródło: stegu.pl
d1xmfkz
d1xmfkz

Kamień na elewacji ma swój urok. Elewacje z kamienia czynią budynki bardziej majestatycznymi, a jako dodatek są piękną ozdobą. Czasem jednak zły dobór materiału albo niewłaściwe proporcje potrafią sprawić, że kamień zamiast zdobić, będzie szpecił i przytłaczał. Jak zatem wybrać ten właściwy?

Jednym z głównych czynników, które należy wziąć przy projektowaniu elewacji z kamienia jest jej spójność z całym budynkiem oraz jego otoczeniem. Jeśli nasz dom ma bliskie sąsiedztwo w postaci innych zabudowań, dobrze jest wybrać taki kamień, który nie będzie go zbyt wyróżniał na tle krajobrazu. Odradzamy również pokrywanie kamieniem tylko jednej części budynku np. mieszkamy w domu typu bliźniak. Nic tak bardzo nie razi, jak dwie różne elewacje w tym samym domu. Drugą sprawą jest spójność architektoniczna. Kamień na elewacji jest piękny, jeśli jest dobrany gustownie do architektury. Warto posłuchać architekta, który projektował budynek i z pewnością przekazał swoje zalecenia dotyczące elewacji. Dobrym pomysłem jest również wrzucenie projektu do komputera i sprawdzenie, jak budynek będzie się prezentował po pracach elewacyjnych.

Jaki kamień na elewację jest najlepszy?

Najpopularniejszymi kamieniami wybieranymi na elewację są: piaskowiec, granit, wapień, bazalt, marmur, łupek, kwarcyt, onyks. Każdy z nich cechuje inna twardość, odporność na czynniki zewnętrzne i dostępność barw. Granit jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia i zbrudzenia, podobnie bazalt – choć ten ma jednak ograniczoną kolorystykę do odcieni szarości. Kwarcyt to kamień łupany, w którym widoczne są błyszczące drobinki kwarcu. Marmur charakteryzuje się dużą paletą odcieni, więc można go dopasować do każdej elewacji. Niezwykle popularny jest wapień – kamień o ciepłej barwie. Jest matowy i wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych. Zupełnym przeciwieństwem jest piaskowiec, którzy przez swoją chropowatość wymaga częstej konserwacji i zabezpieczania przed uszkodzeniami. Onyks jest oryginalnym pomysłem, jego wielobarwność i wzorzystość daje duże pole do popisu na etapie wykończenia. To, jaki wybierzemy kamień w dużej mierze zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli będzie nam zależało na
oryginalnym wyglądzie budynku postawimy na kontrastowość i wzorzystość, gdy zaś najważniejsza stanie się funkcjonalność – najbardziej będziemy skłonni do elewacji wapiennej, mniej wymagającej i tańszej.

Koszty są ważne

Cena nie jest tu bez znaczenia. Tego aspektu nie można pominąć. Elewacja z kamienia jest drogą inwestycją, dlatego w większości przypadków ludzie wybierają rozwiązania częściowe- gdy kamień przykrywa jedynie część budynku np. jego wyraźne elementy (kolumny, cokoły). Najdroższe bywają elewacje z piaskowca, łupku czy kwarcytu, najtańszym surowcem są wapienie. Nie należy zapominać również o samej robociźnie. Profesjonalne położenie kamienia wymaga doświadczenia i ma wpływ na efekt ostateczny, dlatego nie powinniśmy na tym oszczędzać.

Kamień elewacyjny – o czym pamiętać?

Mimo tego, że kamień przeznaczony do robienia elewacji musi być odporny na pewne czynniki zewnętrzne, nie można pominąć kwestii jego konserwacji. Kamień jak to kamień – ulega erozji, a oprócz uszkodzeń w elewacji wiąże się to również z jej nieestetycznym wyglądem. Jeśli więc zdecydujemy się na kamienną elewację, pamiętajmy o jej regularnej pielęgnacji. Najważniejsza jest pierwotna impregnacja – tuż po położeniu kamienia na ścianę. Warto zadbać o to, by nie było szczelin w elewacji, do których mogą przeniknąć mikroorganizmy i zalegać w nich woda. Położony kamień trzeba regularnie czyścić – wodą pod ciśnieniem bądź odpowiednimi środkami. Takie traktowanie zapewni temu materiałowi długi żywot.

d1xmfkz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xmfkz