Trwa ładowanie...

Elewacja "na sucho"

Elewacja "na sucho"Źródło: plastivan.pl
dnhskq2
dnhskq2

Metodę suchą można stosować zarówno do wykończenia nowych, jak i odnowienia starych elewacji. Okładziny mocowane są do murów przy pomocy rusztów, do montażu nie wykorzystuje się zapraw czy klejów. Dzięki temu prace przy elewacji trwają krótko i mogą być wykonywane bez względu na warunki atmosferyczne.

Zastosowanie metody suchej to przepis na niebanalną elewację. Do wyboru mamy między innymi okładzinę z desek drewnianych, betonu, czy też z tworzywa sztucznego. Sposób ten zyskuje na popularności dzięki swojej funkcjonalności – dzięki mechanicznemu łączeniu poszczególnych elementów, możemy samodzielnie i w krótkim czasie wykończyć elewację domu. Ponad to większość materiałów nie wymaga odnawiania, a w razie uszkodzenia można wymienić poszczególne elementy, bez konieczności demontażu całej elewacji.

Drewniany dylemat

Oblicówkę drewnianą wykonuje się zazwyczaj z drewna sosnowego, świerkowego, jodłowego, modrzewiowego, a od kilku lat także z gatunków egzotycznych. Długość desek wynosi od 1 do 6 metrów, przeważnie wykorzystuje się te o szerokości od 10 do 15 centymetrów. Okładzina drewniana jest najczęściej stosowana na małych budynkach jako warstwa docieplenia lub jako dekoracyjna osłona. Ponieważ materiał ten jest wrażliwy na działanie czynników atmosferycznych i szkodników, musi być odpowiednio zabezpieczony. Do okresowej konserwacji można wykorzystać farby kryjące, lakier lub impregnat. Przy montażu należy pamiętać by zapewnić w okładzinie przestrzeń wentylacyjną. Zniweluje ona ryzyko gromadzenia się pary wodnej między ścianą a warstwą ocieplającą. Z uwagi na swoje właściwości drewno nie jest najpopularniejszym materiałem elewacyjnym. Jest to drogi materiał, mniej trwały i w przeciwieństwie do innych, wymaga okresowej konserwacji.

Tworzywo na lata

Okładzina ścienna z PVC to najpopularniejszy materiał montowany „na sucho”. Panele mają długość od 3 do nawet 6 metrów, a ich szerokość wynosi od 10 do 30 centymetrów. W skład całego systemu oferowanego przez producentów wchodzą listwy startowe, maskujące, narożne i ozdobne – dzięki nim zamontowana okładzina nabiera estetycznego wyglądu. – Durasid to kompletny system okładzin, który może być stosowany w nowych budynkach, jak i do renowacji starych. Jego niewątpliwą zaletą jest trwałość – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Trwałością charakteryzuje się także system Beltecto, który dzięki powłoce polimerowej jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Nie wymaga konserwacji i malowania, zachowuje niezmienny wygląd przez długie lata. Montaż okładziny nie należy do najtrudniejszych – stosując się do instrukcji producenta, można zamontować ją samodzielnie.

Na mur beton

Domy o wysokości nie przekraczającej dwóch kondygnacji można wykończyć kształtkami z
z betonu. Mają one zazwyczaj 60 centymetrów szerokości oraz 10 centymetrów wysokości, ale w sprzedaży znajdują się także mniejsze modele. Kształtki przykręca się do drewnianego rusztu za pomocą specjalnych uchwytów. Ruszt powinien być solidnie zamocowany, ponieważ okładzina z betonu jest bardzo ciężka. Montaż tej elewacji można wykonać samodzielnie, jednak trzeba wziąć pod uwagę to że betonowe elementy nie należą do najlżejszych – ważą ok 3 kilogramów. Elewacja wykonana z kształtek betonowych wyglądem przypomina kamienny mur. To skojarzenie idzie w parze z właściwościami tego materiału – jest on wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia. Nie mają na niego wpływu zmienne warunki atmosferyczne oraz działanie szkodników. W sprzedaży dostępne są kształtki w kilku podstawowych kolorach, zbliżonych do naturalnej barwy kamienia lub ceramiki.

Decydując się na wykończenie elewacji metodą suchą, od początku do samego końca prac, mamy wpływ na to jak będą wyglądały ściany zewnętrzne naszego domu. Wybierając ten sposób, nie musimy liczyć na pomoc fachowców. Pożądany efekt osiągniemy wybierając odpowiedni materiał oraz samodzielnie montując okładzinę.

dnhskq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnhskq2