Trwa ładowanie...

Ponadczasowe drewno na ścianie

Choć peerelowko-myśliwskie aranżacje wnętrz z boazerią na ścianie są już passé, nie oznacza to, że ścienne panele drewniane wyszły z mody. Przytulność, którą daje drewno na ścianie, jest nadal ceniona. Podpowiadamy, jak ciekawie wykorzystać jego możliwości dekoracyjne.

Ponadczasowe drewno na ścianieŹródło: Jeffersdesigngroup.com
ddv4jtn
ddv4jtn

Choć peerelowko-myśliwskie aranżacje wnętrz z boazerią na ścianie są już passé, nie oznacza to, że ścienne panele drewniane wyszły z mody. Przytulność, którą daje drewno na ścianie, jest nadal ceniona. Podpowiadamy, jak ciekawie wykorzystać jego możliwości dekoracyjne.

Drewno wprowadza do aranżacji wnętrz teksturę i pozwala poczuć związek z naturą - zapewnia autentyczność i wysoką jakość. Stanowi izolację termiczną i akustyczną, ma właściwości antystatyczne, oddycha i tworzy specyficzny mikroklimat. Pomysł na ścianę z drewna ma z założenia podkreślać ciepłą atmosferę domu – zarówno w jego rustykalnej, eklektycznej, jak i minimalistycznej odsłonie.

Drewno na ścianie: wszechstronne

Rzadko który materiał cechuje tak duża uniwersalność zarówno pod względem dopasowania do stylów wnętrz, jak i możliwości wykorzystania – od podłogi, przez ściany, po sufit i elementy wyposażenia. Pomysł na ścianę z drewna, choć nienowy, doczekał się wielu oryginalnych odsłon. Panele drewniane z niewielkich deszczułek ewoluowały, przybierając formy efektownych płytek, mozaiki czy paneli.

Drewno na ścianie: kosmopolityczne

Popularnością cieszą się zarówno krajowe, jak i egzotycznego panele drewniane o wyraźnym usłojeniu oraz nasyconych odcieniach. Na ścianach polskich domów coraz częściej gości egzotyczny bambus, przejawiając swoje wdzięki w różnych odcieniach i fakturach (np. Barbex, Bamboo-Decor). Drewniana ściana w salonie czy sypialni ze szlachetnego gatunku drewna, jak wenge czy pasiaste zebrano, dodaje aranżacji wnętrza elegancji i szyku. Ciemne egzotyczne drewno dobrze prezentuje się w wersji matowej, ale lubi też błyszczeć. Lakier i odpowiednie oświetlenie podkreślają jego głęboki odcień, wnosząc do aranżacji wnętrza luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Drewno na ścianie: swojskie i pierwotne

Przytulnie i efektownie wyglądają ułożone poziomo i wykończone od niechcenia bale ze słojami i sękami, a także grubo ciosane deski z drewna, sosnowego, świerkowego dębowego, bukowego czy jesionowego. Charakterystyczne dla stylu rustykalnego są też ściany z drewna deskowanego pionowo, niedbale przetarte białą (lub niebieską) farbą. Bielone deski to ulubiony motyw popularnego stylu skandynawskiego. Tam drewno i biel stanowią nierozłączny duet idealny.

ddv4jtn

Drewno na ścianie: kreatywne

Drewno na ścianie to nie tylko styl bliski naturze. Niektórzy projektanci i producenci podchodzą do niego koncepcyjnie. Nawet zwykła boazeria kreatywnie wykorzystana potrafi ożywić aranżację wnętrz. Ułożona cegiełkowo z niewielkich elementów dynamizuje powierzchnię ściany.

Nawet starej, zasiedziałej od lat w przedpokoju boazerii możesz nadać nowe życie, traktując ja najpierw szorstko papierem ściernym, a następnie pokrywając np. ciemnoszarą bejcą.

Jeden z ciekawszych i innowacyjnych pomysłów na ścianę zaprezentowała niedawno firma Stegu. Wood Collection to trójwymiarowe panele produkowane z liściastych gatunków drzew. Unikalny, ręcznie układany wzór tworzą przecięte w poprzek pnie montowane do czarnej melaminowej płyty.

Duże ścienne panele drewniane poza usłojeniem mogą zdobić fantazyjne wzory. Pomysł na ścianę jest tym bardziej trafiony, jeśli drewno pochodzi z recyklingu (np. Iconic Panels, B & N Industries). Samemu też warto zdobyć się na pomysłowość i do aranżacji wnętrza wykorzystać np. stare drewniane palety czy skrzynki. Drewno z odzysku zapewnia unikalny wygląd ściany.

Drewno na ścianie: wykwintne

Nadal popularne są drewniane lamperie. Chętnie wykorzystuje się je w aranżacjach wnętrz łazienki stylizowanych na angielskie. Z mody nie wychodzą także płycinowe panele ścienne. Ładnie prezentują się w starych kamienicach i aranżacjach wnętrz z niskimi sufitami. Tego typu stolarkę wykańcza się frezowanymi gzymsami i cokołami, a cienkie panele drewniane rozdziela się w poziomie dekoracyjną listwą. Tak plastyczne ściany nie wymagają zbyt dużej liczby mebli i ozdób.

ddv4jtn

Drewno na ścianie: przetworzone

Zamiast litego drewna można zastosować np. drewnopochodne płyty MDF. Są łatwe w montażu i dostępne w dużych wymiarach. Fornirowane tworzą na ścianach (w przeciwieństwie do desek czy paneli drewnianych) duże bezspoinowe dekoracje. Szerokie pionowe płyty pokryte naturalnym fornirem to pomysł na ścianę kojarzący się z luksusem i nowoczesnością. Szczególnie ciekawe efekty pozwala uzyskać tzw. fornir modyfikowany, uzyskiwany dzięki sklejeniu setek drewnianych warstw i ich poprzecznemu cięciu.

ddv4jtn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddv4jtn