Trwa ładowanie...

Urok okiennic. Tradycyjne przesłony okienne

Okiennice to jeden z najstarszych sposobów zasłaniania okien. Nie tylko dają przyjemny chłód latem, ale również pomagają zatrzymać ciepło we wnętrzu zimą. Odsłaniamy przed tobą tajemnice okiennic: materiały, z których się je wykonuje, sposoby montażu oraz otwierania.

Urok okiennic. Tradycyjne przesłony okienneŹródło: Regnauer
d1kby31
d1kby31

Okiennice to jeden z najstarszych sposobów zasłaniania okien. Nie tylko dają przyjemny chłód latem, ale również pomagają zatrzymać ciepło we wnętrzu zimą. Odsłaniamy przed tobą tajemnice okiennic: materiały, z których się je wykonuje, sposoby montażu oraz otwierania.

Okiennice to nic innego jak dwa skrzydła lub jedno składane zamocowane do ściany po bokach otworu okiennego albo ramy okna. Od ponad 900 lat sprawdzają się jako przesłony okienne nie tylko w naszym klimacie, ale także u sąsiadów z południa Europy. Są najprostszym, a zarazem jednym ze skuteczniejszych sposobów kontrolowania dostępu światła do wnętrza, często też stanowią ozdobę elewacji domu. Obecnie oprócz tradycyjnych okiennic drewnianych można kupić te wykonane z nowoczesnych materiałów.

Materiały na okiennice Drewno. Do dziś okiennice najczęściej produkowane są z drewna. Ten tradycyjny materiał ma niewątpliwe zalety użytkowe i estetyczne. Najlepsza do tego jest sosna, która zachowuje wysoką tolerancję na duże wahania temperatury i wilgotności, a zatem jest mniej podatna na odkształcenia. Drewno musi być suszone komorowo, a następnie impregnowane ciśnieniowo lub zanurzeniowo.

Okiennice drewniane wykonuje się z drewna litego, a nie klejonego. Skrzydło okiennicy może mieć postać ramy wypełnionej płyciną albo listewkami. Lamelki mogą być ruchome, dzięki czemu regulując ich kąt nachylenia, można indywidualnie kontrolować dopływ światła do wnętrza przez zamknięte okiennice. Szczebelki mogą być też ułożone fabrycznie pod jednym kątem. Drewniane okiennice wykańcza się transparentnym lazurem podkreślającym usłojenie drewna albo maluje farbą kryjącą na dowolny kolor.

PCW i aluminium.Nowoczesne okiennice produkuje się również z aluminium lub PCW. W obu przypadkach okiennica ma postać ramy zbudowanej z metalu lub plastiku wzmocnionego stalą i wypełnionej lamelkami z adekwatnego materiału. Lamelki podobnie jak w przypadku okiennic drewnianych mogą być ruchome lub stałe oraz zorientowane pionowo albo poziomo.

d1kby31

Okiennice plastikowe wykonuje się z PCW barwionego w masie, zaś aluminiowe maluje proszkowo na dowolny kolor. Jest też możliwość zamówienia okiennic aluminiowych imitujących drewniane. Są dużo lżejsze i wytrzymalsze od drewnianych, ale bardzo podobne do nich pod względem wyglądu.

Montaż okiennic

Sposób montażu okiennic zależy od ich rodzaju, ciężaru oraz budowy ściany (jedno-, dwu- lub trójwarstwowa). Najczęściej okiennice mocuje się do ściany, ale można je również zamontować do ramy okna lub za pośrednictwem specjalnej opaski wokół ościeża.

Aby zamocować okiennicę do ściany, wierci się w niej otwory. Powinny mieć głębokość ok. 10-20 cm w zależności od materiału, z jakiego zbudowane są ściany. W otworach umieszcza się kołki, na których będą zawiasy. Zawiasy wyposażone są w specjalne zapadki, które uniemożliwiają niekontrolowany ruch okiennic w czasie wiatru.

Sposoby zamykania okiennic

Okiennice zamykane są najczęściej na metalowe skoble. Mogą mieć też zamknięcie drążkowe. Jest to metalowy pręt o długości odpowiadającej wysokości okiennicy, opuszczany przez zaczepy i uchwyty przymocowane do parapetu albo ramy okna. Okiennice zazwyczaj otwiera się i zamyka ręcznie. Leniwym producenci proponują otwieranie i zamykanie za pomocą przycisku na ścianie lub na pilota.

d1kby31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kby31