Trwa ładowanie...
okna
23-08-2016 12:23

Parapet zewnętrzny: trwałe wykończenie okna

Parapet zewnętrzny to wbrew pozorom nie tylko estetyczne wykończenie okna. Nade wszystko parapet powinien skutecznie chronić elewację przed zawilgoceniem, więc musi być do tego dobrze przygotowany. Jaki parapet zewnętrzny najlepiej spełni swoje zadanie?

Parapet zewnętrzny: trwałe wykończenie oknaŹródło: Sxc.hu/Darkusss
d3fh09t
d3fh09t

Parapet zewnętrzny to wbrew pozorom nie tylko estetyczne wykończenie okna. Nade wszystko parapet powinien skutecznie chronić elewację przed zawilgoceniem, więc musi być do tego dobrze przygotowany. Jaki parapet zewnętrzny najlepiej spełni swoje zadanie?

Ościeże, a szczególnie jego dolny poziomy fragment, to miejsce szczególnie narażone na niekorzystne działanie deszczu i śniegu. Niezabezpieczone w żaden sposób mogłoby stać się przyczyną zacieków części elewacji tuż pod oknem. Parapet zewnętrzny jest więc niezbędny, aby do tego nie dopuścić.

Parapet zewnętrzny: wymagający detal

Jak każdy element konstrukcji czy wykończenia domu narażony na kontakt z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi także parapet zewnętrzny musi wykazać się trwałością i wytrzymałością. Przede wszystkim powinien być wykonany z materiału mrozo- oraz wodoodpornego, a także wykazywać wysoką odporność na działanie promieniowania UV oraz kwaśnych deszczy.

Przy wyborze materiału na parapet należy wziąć pod uwagę budowę elewacji. Parapet z ciężkich cegieł lub kształtek klinkierowych sprawdzi się jedynie w przypadku ściany trójwarstwowej. Warto wziąć też pod uwagę ewentualną konieczność przyszłej konserwacji oraz łatwość utrzymania w czystości. Często oprócz walorów estetycznych w podjęciu decyzji decydujące znaczenie ma też aspekt ceny.

Parapet zewnętrzny z blachy

Parapet może być wykonany z tradycyjnej blachy stalowej lub aluminiowej. Ten pierwszy wykonuje się z blachy podwójnie ocynkowanej o grubości 0,5-1 mm, zabezpieczonej farbą antykorozyjną oraz lakierem dekoracyjnym. Parapety aluminiowe produkowane są zaś z tłoczonej blachy o grubości około 1,5 mm. Mogą być wykończone na dowolny kolor lakierem akrylowym lub poliestrowym. Jedne i drugie mają fabrycznie wyprofilowany kapinos, dzięki czemu krople wody łatwiej się odrywają od ich powierzchni.

d3fh09t

Wadą obu rodzajów parapetów jest hałas, jaki powodują w czasie deszczu, dlatego przed montażem warto od spodu parapetu przykleić specjalne podkładki wytłumiające. Zaletą jest jednak konkurencyjna cena w stosunku do innych materiałów. Parapet zewnętrzny z PCW

Bardzo popularne są parapety ze spienionego twardego polichlorku winylu, czyli PCW. Pokryte są laminatem dostępnym w wielu kolorach. Są często wybierane dzięki niskiej cenie. Łatwo się je docina i montuje. Nie wymagają również konserwacji, a do utrzymania ich w czystości wystarczą zwykłe detergenty. Dobrze też tłumią hałas padających kropel deszczu.

Parapet zewnętrzny z klinkieru

Klinkier to materiał niezwykle trwały, nienasiąkliwy oraz mrozoodporny. Na parapet nadają się zarówno płytki, kształtki jak i cegły klinkierowe. Z płytek można układać parapety bez względu na rodzaj ściany. Dużo cięższe kształtki i cegły nadają się tylko w przypadku ścian trójwarstwowych. Żadne z nich nie wymagają za to konserwacji. Dostępne są w wielu kolorach, w wersji szkliwionej oraz nieszkliwionej, dzięki czemu łatwo je dopasować do elewacji lub pokrycia. Dodatkową zaletą kształtek jest fabrycznie uformowany od spodu kapinos.

Parapet zewnętrzny z kamienia i nie tylko

Najczęściej na parapet wybierane są granity oraz piaskowce. Są niezwykle trwałe oraz odporne promieniowanie UV, jak również na agresywne kwaśne deszcze. Stanowią efektowne i trwałe wykończenie okna, za to są najdroższe. Nie da ich się przyciąć na budowie, więc zamawia się je pod konkretny wymiar.

Zarówno estetyką, jak i ceną parapetom z kamienia naturalnego dorównują te wykonane z konglomeratu. Konglomerat tworzą połączone żywicą drobne kamienne łupki. Parapety z konglomeratu są niezwykle twarde oraz nienasiąkliwe.

d3fh09t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fh09t