Trwa ładowanie...

Kącik telewizyjny: gdzie umieścić telewizor w salonie?

Własny kącik telewizyjny w salonie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy irytują się na widok kinowych widzów głośno spożywających popcorn w trakcie seansu. Kino domowe daje pełną wygodę i niezależność. Podpowiadamy, gdzie najlepiej umieścić telewizor w salonie.

Kącik telewizyjny: gdzie umieścić telewizor w salonie?Źródło: Bang & Olufsen
d2qj4zd
d2qj4zd

Własny kącik telewizyjny w salonie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy irytują się na widok kinowych widzów głośno spożywających popcorn w trakcie seansu. Kino domowe daje pełną wygodę i niezależność. Podpowiadamy, gdzie najlepiej umieścić telewizor w salonie.

Miejsce przeznaczone na kącik telewizyjny w salonie musi być dobrze rozplanowane pod względem funkcjonalnym oraz uwzględniać specyficzne preferencje domowników. Nie bez znaczenia jest też sposób ustawienia odbiornika i mebli w salonie.

Usytuowanie telewizora w salonie

Kącik telewizyjny w salonie to rozwiązanie wygodne zarówno ze względu na fakt, że pokój dzienny ma zazwyczaj największą powierzchnię, jak również dlatego, że jest to miejsce wspólnych spotkań i serce rodzinnego domu. Na niewielkiej przestrzeni, a także w przypadku dużych gabarytów telewizora warto rozpatrzeć montaż telewizora na ścianie. Można go zawiesić na stelażu naściennym, narożnym lub sufitowym. Istnieją również warianty podszafkowe lub przeznaczone do montażu w zagłębieniu ściany.

Ciekawym rozwiązaniem jest też ruchomy wysięgnik na telewizor, pozwalający dostosować jego ustawienie w poziomie i pionie, w zależności od potrzeb. Ręcznie sterowane ramię umożliwi oglądanie telewizji z niskiego wypoczynku lub choćby przy stole w czasie biesiadowania.

Ważne jest sprawdzenie dopuszczalnego obciążenia stelażu przed zakupem. Ściana, na której zainstalujesz telewizor, nie powinna być prostopadła do okien, gdyż wpadające przez nie światło będzie się odbijać od ekranu.

d2qj4zd

Także jeśli zdecydujesz się ustawić telewizor na stoliku na sprzęt RTV, warto pamiętać o tym, by nie umiejscawiać go na tle okna, ponieważ promienie słoneczne będą razić, a obraz będzie się rozmywał. Jeżeli aranżacja salonu wymusza nieidealne miejsce dla telewizora, możesz się ratować szczelnymi przesłonami okiennymi. Okna i ściany w kąciku telewizyjnym

Niezależnie od tego, czy położenie okien jest dogodne, czy też kolidują one z ustawieniem telewizora, trzeba zapewnić sobie możliwość ich osłonięcia, by wpadające przez nie światło nie przeszkadzało w odbiorze programu. Jeśli usytuowanie salonu sprzyja ostremu operowaniu promieni słonecznych, warto rozważyć zakup przesłon gwarantujących pełne zaciemnienie. Grube zasłony lub wzmocnione warstwowo rolety pozwolą na uzyskanie kinowej ciemni.

Jeśli lubisz, gdy telewizor jest wyeksponowany we wnętrzu, ściana tworząca dla niego tło powinna być wykończona materiałem okładzinowym lub farbą w kontrastującym kolorze. Jeżeli ma dominować w aranżacji salonu, może być intensywna, gdy zaś obraz wyświetlany przez telewizor ma bardziej przyciągać, stwórz subtelne tło pasujące do reszty wystroju salonu. Przyjemne wrażenie wywołują ściany kącika telewizyjnego wyłożone grubym materiałem lub tapetą na flizelinie. Oprócz właściwości wyciszeniowych mogą pochłaniać światło, dzięki czemu pozwolą ci się poczuć jak w sali kinowej.

Ustawienie mebli w kąciku telewizyjnym

Wielkość i ustawienie telewizora powinny być wypadkową wymagań powierzchni oraz preferencji oglądania. Pamiętajmy, że zbyt mały telewizor w dużym salonie lub kolosalny odbiornik w ciasnym pokoju spowodują, że komfort oglądanie radykalnie spadnie. Dlatego przyjęło się ustalać odległość od telewizora do miejsca siedzenia jako wynik dzielenia przekątnej ekranu przez liczbę 10. I odwrotnie: jeśli masz zaplanowaną odległość siedzisk, będziesz wiedzieć, jak duży telewizor kupić.

d2qj4zd

Wysokość kanapy i foteli powinna być dostosowana do wysokości stolika na sprzęt RTV lub poziomu zawieszenia telewizora. Ważne, by ekran był na wysokości wzroku, dzięki temu oglądanie telewizji nie będzie męczące. Dlatego nie powinien się on znajdować wyżej iż 120 cm nad podłogą. Jeśli w salonie nie możesz zagwarantować takiego ustawienia, umieść odbiornik poniżej osi patrzenia - ważne, by nie trzeba było zadzierać głowy w czasie oglądania.

Maskowanie kabli w kąciku telewizyjnym

Istotny jest system maskowania kabli potrzebnych do podłączenia sprzętu RTV. Jeśli możesz, zaplanuj na etapie remontu miejsce na łącza wydrążone w ścianie. Dobrze sprawdzi się też obudowa z płyt g-k. Ostatecznym rozwiązaniem jest użycie maskownicy do kabli lub zasłonięcie ich samym telewizorem oraz szafką.

Gdy chcesz ukryć telewizor w ciągu dnia i włączać go tylko w wyjątkowych sytuacjach, możesz zdecydować się na zamknięcie go w szafce o głębokości trzykrotnie szerszej niż odbiornik, co pozwoli na schowanie kabli i cyrkulację powietrza. Innym rozwiązaniem jest system chowania telewizora pod blat szafki stojącej. Nowoczesne modele ekranów mają możliwość zmieniania się po wyłączeniu w lustro, dzięki czemu telewizor staje się efektowną ozdobą wnętrza.

d2qj4zd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qj4zd